"3 przygody Sherlocka Bombla"

 

Trzy przygody Sherlocka Bombla pierwotnie ukazały się w 1984 r. nakładem Interpressu. Jest to trzeci komiks w biografii autora. Rarytas to poszukiwany, zatem wspólnymi siłami wznowiły go Zin Zin Press i Kultura Gniewu.

Baranowski jest jednym z najlepszych polskich komiksiarzy - oczywiście jego poetyka graficzno-fabularna nie musi odpowiadać każdemu, a jego poczucie humoru czasem nie przekłada się poza polskie realia społecznie i językowo, co nie odbiera mu doskonałości w tym co robi. Świetnie opanował nie tylko język historii obrazkowej, ale sam język także, a jeśli dodam, że jest jednym z niewielu twórców polskich potrafiących kreować bohaterów łatwo, przyjemnie, bezkrwawo i bezpretensjonalnie - to pozostaje mi już tylko zauważyć, że graficznie jego światy eksplodują kolorem i bujną przestrzenią bajecznych obłości. Charakterystyczny styl Baranowskiego zapada szybko w pamięć - mimo prostego rysunku za pomocą świetnie wypracowanych kształtów tworzy niepowtarzalną rzeczywistość, napełnia kadry przestrzenią, bajkowością, humorem, zręcznie wyrysowuje zabawne i karykaturalne postacie. Nie widać w jego kadrach ani nieporadności ani strachu, a widać wielką radość i twórczą swobodę, z którą kolorem i kształtem atakuje nasze synapsy. Potrafi bawić i zadawalać dorosłych i dzieci (w sensie twórczym oczywiście). Po prostu Baranowski zacnym twórcą jest i basta.

Przygody Bombla potwierdzają w pigułce (24 strony w formacie o wiele mniejszym od A4) wszystkie zalety komiksów Baranowskiego. Humor słowny przemieszany z sytuacyjnym wypełnia wszystkie trzy krótkie historie opowieści ze znamienitym detektywem-idiotą w roli głównej. Bujne kształty wszechobecnej przyrody - dziwaczne olbrzymie kwiaty, obłe wzgórki, pagórki i wielgachne kamienie niemal wylewają się kolorem z kadrów. Bohater jest detektywem - skończonym imbecylem, acz zacnym, serdecznym i uroczym. Tropi tropy odważnie, doprowadzając do absurdu lekko i przyjemnie. Pierwsza historyjka jest znakomicie niedorzeczna, w drugiej absurd dotyka niemal istoty zen, w trzeciej dzieje się wiele, choć ta wydaje się najsłabsza w zbiorku, bo jest tylko śmieszna.

Bombel ma już 20 lat, ale nie zestarzał się ani graficznie, ani fabularnie. Komiks Baranowskiego ma przede wszystkim bawić i umysł i oko - to mu się udaje od lat znakomicie.

Adam "mykupyku" Gawęda

Miałem kiedyś dwa egzemplarze poprzedniego wydania. To jeden z moich uluionych Baranowskich. Po dziś dzień, gdy ktoś mnie pyta o drogę, odpowiadam: "prosto i na lewo".

Arek "xionc" Królak

"3 przygody Sherlocka Bombla"
Scenariusz: Tadeusz Baranowski
Rysunki: Tadeusz Baranowski
Wydawca: Kultura Gniewu i Zin Zin Press
Data wydania: 03.2004
Liczba stron: 24
Format: 17,5 x 18,9 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: salony prasowe i księgarnie
Cena: 10,00 zł