Paweł "Kurczak" Zdanowski

Z kurnika wzięte,
Oddajmy diabłu co jego

Dzień dobry Państwu. Była sobie kiedyś kraina za górami, za lasami, a w tej krainie żył ubogi rybak. Rybak ten codziennie rano wychodził wypasać swoje owce wodne na trzcinach okalających pobliskie jezioro. Owce się pasły i pluskały, a on siedział na kamieniu, a kiedy tak siedział patrzył w toń. Patrzył na spektakl, który cieszył jego oczy i zabijał nudę. A był to spektakl zaprawdę pełen podziwu. Jego jedynym aktorem była Ryba.

Nie ryba, tylko Ryba. Wyjątkowa. Jedyna. Tak piękna, tak barwna, tak cudowna, a przy tym tak zmyślna w różnych sztuczkach, że każdy jej ruch, każde wynurzenie było prawdziwą ucztą dla oczu i miodem dla serca. Wieczorem w karczmie, przy piwie leśnych ludzi Rybak lubił opowiadać znajomkom i przejezdnym, co też wspaniałego i nowego Ryba sobie znowu wymyśliła i mu pokazała. Rybak opowiadał, a ludzie słuchali i nieśli wieść w świat, aż pewnego razu dotarła ona do Króla.

Król, jak to król postanowił na własne oczy zobaczyć owe zjawisko. Że jednak był władcą przekonanym o swej bezapelacyjnej wyższości nad wszystkimi innymi stworzeniami, to uznał, że nie ma sensu wyruszać do Ryby, skoro Ryba może "przyjść" do niego. Umyślił, więc sobie, że wyśle pachołków-głupolków, by przynieśli mu Rybkę.

Pachołki-głupolki jak sama nazwa wskazuje inteligencją nie grzeszyły, ale że Król płacił dobrze poszły po Rybę. Od Króla do jeziora droga daleka- pachołki wędrowały więc długo. Góra. Las. Pustynia. Góra. Rzeka. Dolina.

I w końcu jezioro. A w jeziorze Ryba. A na brzegu Rybak. A obok niego sieć. Pachołki obiły Rybaka, wzięły sieć, wyciągnęły Rybę i jęły tuptać na zad.

Rzeka. Góra. Pustynia. Las. Góra. Zamek. Droga im trochę zajęła, ale w końcu przybyli przed króla i rozłożyli przed nim sieć.
Król pełen oczekiwania spojrzał na cud i... zobaczył zdechłą, brzydką, gnijącą Rybę...

Bo po wyciągnięciu z wody Ryba traci na swym uroku. Koniec bajki.

Ale to samo tyczy się "Komiksu w sieci" na papierze zamiast w internecie. Dobranoc.

Paweł "Kurczak" Zdanowski