"Pieśń strzyg" album 4

 

 

Czwarta część "Pieśni strzyg" nosi tytuł "Doświadczenia". I rzeczywiście pewnego rodzaju doświadczeniami nazwałbym to, co robią autorzy serii z czytelnikiem, który zaciekawiony serią wciąż wystawiany jest na próby wierności cyklowi. Moje doświadczenia z "Doświadczeniami" nie są, przyznam szczerze, najlepsze.

Nivek zaczyna wątpić w to wszystko, co dzieje się wokół niego. Brak namacalnych dowodów na istnienie strzyg popycha go w kierunku Nolana. U niego chce odnaleźć prawdę. Dochodzi do utarczki Cienia z jej szefem, po tym, jak odkrywa ona, że nie podano jej prawdziwych danych na temat jednej z wykonywanych misji. Tymczasem tropiciele strzyg postanawiają użyć dość oryginalnej metody na odkrycie czegoś nowego na temat tajemniczych stworów. Wydaje się zagmatwane, ale zapewniam, że takim wcale nie jest.

Jeszcze w czasie lektury tego albumu "Pieśni strzyg" wszystko wydaje się być okej, ale już po zamknięciu można wyraźnie odczuć rozczarowanie tym, co serwują tym razem autorzy. Wszystko dlatego, że czytelnik po raz kolejny zostaje bez odpowiedzi na jakiekolwiek z ważnych pytań, jakie nasuwają się przy czytaniu tej serii. I chociaż coś się tu dzieje, to tak naprawdę jest niczym bełkot. Gorszy odcinek, jak w amerykańskim tasiemcowym serialu? Myślę, że przy krótszych seriach komiksowych nie można sobie pozwalać na serwowanie pustosłowia przez czterdzieści sześć stron, by pozostawić czytelnika z jakąś nową zagadką. Mam nadzieję na lepszą formę w części piątej.

Rysunki tym razem okazują się być dużo jaśniejszą stroną "Pieśni strzyg", chociaż nie różnią się od tych z poprzednich odcinków. Jest też parę "smaczków". W "Doświadczeniach" Guérineau daje człowiekowi z laboratorium twarz Woodiego Allena, a pewien agent FBI przypomina trochę Foxa Muldera. Pozatym jest kadr z "Facetów w czerni" z postaciami Willa Smitha i Tommy'ego Lee Jonesa.

Nie jestem zadowolony z tego odcinka. Ale trudno omijać epizody serii, bo potem pewne rzeczy mogą okazać się być mniej jasne. O ile w tej serii cokolwiek może być jasne. Ogólnie: da się przełknąć, ale autorów stać na więcej.

Jakub "Tiall" Syty


"Pieśń strzyg" tom 4: "Doświadczenia"
Tytuł oryginału: Experiences
Scenariusz: Eric Corbeyran
Rysunki: Richard Guérineau
Tłumaczenie: Marta Bańkowska
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 12.2003
Wydawca oryginału: Editions Delcourt
Data wydania oryginału: 2000
Liczba stron: 48
Format: 21,5 x 29 cm
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie