"Anchron" album 3 "W górach Kordil"

 

Za lasami, za rzekami, za górami Kordil mieszkają przedstawiciele Starodawnych Ludów Magii. Ci mogą okazać się szczególnie pomocni w pokonaniu Nienazwanego, który zbiera potężną armię, by zachwiać równowagę na Anachronie. W tamtym kierunku udaje się grupa znanych nam, zbiegłych z miasta, bohaterów prowadzonych przez poetę-maga, Falganta. Nie bez zabawnych perypetii.

Tymczasem baron Norpath wysyła za piątką uciekinierów pościg pod dowództwem Hameryka. Temu nie wróży jednak większego powodzenia, ponieważ jego kompanami będą słusznego już wieku rycerze, którzy czasy swej sławy mają już daleko za sobą. Ale nawet tak nieudolne siły mogą narobić sporo zamieszania.

Po raz kolejny czytając "Anachrona" miałem wiele powodów do śmiechu. Bez liku w tym komiksie zabawnych sytuacji, dużo humoru słownego. Myślę, że właśnie ten aspekt to mocna strona tejże serii, bo bez dowcipu nie byłaby ona może niczym szczególnym, a tak cała powaga sytuacji, w jakich znajdują się bohaterowie, jest co chwilę rozładowywana na przeróżne wyszukane, śmieszne sposoby. Rozśmieszają trzej stetryczali rycerze, którym wigoru dodać może magiczny eliksir czarownicy Viaghry, bawią nawet, co może szowinizmu męskiego być cechą, ciosy jakie otrzymuje od ukochanych Yzoldyna, a od których puchną jej oczy. Taki urok tego komiksu.

Graficznie "Anachron" stoi na dobrym poziomie. Jurion rysuje poprawnie, nałożone kolory są bardzo żywe. Momentami uderza brutalność pokazana na rysunkach - trolle bez pardonu rozbijające ludziom głowy albo konsumujące ich kończyny, ale wszystko to część konwencji, bo fantasy na wesoło pełne jest tego typu motywów.

Widać, że scenarzyście pomysłów nie brak, bo nawet te zaczerpnięte skądinąd są w formie trawestacji, a i zabawić dobrze umie. Dlatego też nieźle oceniam tę pozycję. Dobra rozrywka.

Jakub "Tiall" Syty


" Anachron" tom 3: "W Górach Kordil"
Tytuł oryginału: Le Passeur des monts Kordils
Scenariusz: Thierry Cailleteau
Rysunki: Joël Jurion
Tłumaczenie:
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 01.2004
Wydawca oryginału: Vents d'Ouest
Data wydania oryginału: 01.2003
Liczba stron: 48
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 18,90 zł