"Naruto" tom 2

 


 

"…tak, cała trójka… może się pożegnać z ninjutsu na zawsze!". Tymi słowy zakończyliśmy lekturę pierwszego tomiku "Naruto". Kto ciekaw kontynuacji, ten oczywiście po tomik drugi sięgnąć powinien. Nawet, jeśli przeczuwa, że przygoda głównego bohatera i jego towarzyszy z ninjustu nie mogła się skończyć w ten sposób. No i nie kończy się. A autor wciąga swoich młodych bohaterów w wir kolejnych zdarzeń.

Naruto Uzumaki, Sasuke Uchina oraz Sakura Haruno stanowią dość ciekawie dobraną grupę bohaterów, przed którymi niezliczone oryginalne doznania płynące z wyobraźni mangaki. Przybliżając nieco treść tego zbioru dziesięciu rozdziałów powiem, że trenując pod okiem Kakashiego zostają oni przydzieleni do pewnej misji, która okaże się być nie tak prostą, na jaką mogłaby wyglądać na samym początku. Ale wyzwania tylko sprzyjają rozwojowi osobowości i umiejętności, zatem choćby było śmiertelnie niebezpiecznie wszyscy starają się dać z siebie wszystko, by zasłużyć na miano prawdziwego shinobi.

Autor stara się pokazywać bardzo zróżnicowane techniki walki, którymi posługują się coraz to nowsze postacie. Biorąc pod uwagę, że w wykreowanym świecie jest wiele szkół ninjutsu, a każda posiada własne, unikalne sposoby ataku i obrony, każdy z kolejnych tomików serii będzie niejako pewnym przewodnikiem po stylach walk. We wszystko to wplecione są nawet ciekawe, wesołe zarazem, przygody bohaterów, dzięki czemu serię odbieram pozytywnie. Mimo to, nie będę ukrywał, że "Naruto" jest pozycją przeznaczoną raczej dla nastolatków.

Jeśli chodzi o warstwę graficzną, to mogę powiedzieć, że oswoiłem się już chyba na dobre z kreską Masashiego Kishimoto. To prawda, że czasem trudno odczytać, co dzieje się w danym kadrze (to w kwestii niektórych dynamicznych obrazków), ale to leży już w konwencji rysownika. Tak samo jak charakterystyczne rysowanie krajobrazów bardzo delikatnymi, cieniutkimi kreseczkami, co ma swój urok.

Autor ma chyba dużo pomysłów na przygody głównych bohaterów, co bardzo mnie cieszy, bo przyjemnie mi się czyta "Naruto". Na koniec zdradzę, że Kakashi zapowiedział swoim uczniom chodzenie po drzewach w ramach następnego treningu, o którym przeczytamy już wkrótce. Znowu może być ciekawie i radośnie. Będzie ciekawie i radośnie.

Jakub "Tiall" Syty

"Naruto" tom 2
Scenariusz: Masashi Kishimoto
Rysunki: Masashi Kishimoto
Tłumaczenie: Rafał "Kabura" Rzepka
Wydawca: J.P.Fantastica
Data wydania: 29.09.2003
Wydawca oryginału: Shueisha Inc.
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 192
Format: 12 x 17 cm
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: kioski
Cena: 13,00 zł