"Eden, It's an Endless World!" tom 6


"Eden" zaskakuje po raz kolejny, ponownie zmieniając rozłożenie akcentów fabularnych. Najpierw przez krótki czas mieliśmy filozoficzną zadumę, później wysokiej jakości dynamiczny i niezwykle brutalny komiks akcji. Teraz autor zwrócił się w stronę realizmu, pochylił się nad problemami społecznymi, nad życiem w tych dzielnicach, "gdzie lepiej nie pokazywać się po zmroku".

Początek szóstego tomu to koniec akcji na lotnisku. Szybko zjawia się policja, ci, którzy są na tyle bystrzy i potrafią trzeźwo myśleć uciekli; pozostali trafiają w ręce policji. Oczywiście jest wśród nich 15-letni chłopiec, Eliah, który mimo, iż przeszedł ostatnio burzliwy okres, nie wie zbyt wiele o życiu. Jego ojciec to wpływowa postać, boss potężnego narkotykowego kartelu, więc często mógł liczyć na bezproblemowe wykaraskanie się z opresji. Problem jest jednak taki, iż podczas akcji zginął policjant. Dzieciak co prawda nie zostanie skazany, ale tak czy siak musi zostać ukarany. Życie to nie bajka i, gdzieś daleko, tam gdzie nie ma świadków, tym razem to się stanie. Chłopiec, który wraz z grupką towarzyszy zniszczył oddział śmiertelnie niebezpiecznych Ionów, nie ma szans przeciw trójce gliniarzy. A to dopiero początek.

Tak, to zdecydowanie nie jest to, czego spodziewaliśmy się po lekturze ostatnich tomów "Eden". Jednak owa fabuła, tak inna, może zaskoczonego czytelnika bez problemu pochłonąć. Pod warunkiem oczywiście, że lubi się takie klimaty. Więcej tu problemów związanych z samym sobą, otoczeniem, z lokalnym narkotykowym bossem, lub z prochami i uzależnieniem, niż samej akcji. Czasami może się wydawać, że wiele z tych spraw nie stanowi trudności dla ludzi, którzy tyle już przeszli, ale to oczywiście błąd. To nie jest proste "oni, albo my", tu w grę wchodzą wszystkie zależności między znajomymi, czy pracownikami. Jedna zła decyzja może pociągnąć wiele, poważnych konsekwencji, nie tylko dla siebie.

Świat w "Eden" zawsze wydawał się brutalny, wcześniej jednak bardziej wynikało to z wiecznej walki i z jej okrucieństwa. Tym razem (choć krwi też nie brakuje) to odczucie jest wynikiem przedstawionych charakterów postaci i ich postępowań. Poza Eliahem nie ma tu jednoznacznie dobrych bohaterów. Co prawda jest tu "ten zły", ale ci, którzy występują przeciw niemu także nie są niewiniątkami. Zresztą, jak tu myśleć o dobrych uczynkach, gdy żyje się w takim świecie? Każdy następny dzień może przynieść nowe kłopoty. Tak stworzone postaci, z takim niedoskonałym systemem moralnym są o wiele bardziej przekonujące niż wyidealizowani bohaterowie.

Oczywiście pomimo zejścia między ulice, zbliżenia do rzeczywistości, całość toczy się wciąż w otoczce science-fiction. A więc wciąż w najmniej oczekiwanym momencie zdawałoby się normalni ludzie mogą ujawnić swe bardzo pomysłowe i śmiercionośne implanty. To i ogólny klimat opowieści zbliża ją do cyberpunka. Brakuje jeszcze tylko porządnej cyberprzestrzeni. Trzeba więc przyznać, że owa przemiana wyszła serii, i tak świetnej, na dobre – szósty tom jest najlepszym od czasu pierwszego. Jest tylko jedno "ale". Po kolejnej zmianie człowiek zaczyna się zastanawiać, dokąd w ogóle ten cykl zmierza.

Damian "hans" Handzelewicz

Po przeczytaniu pierwszym numeru tej serii spodziewałem się więcej po całości. Mimo wszystko, dalej tytuł ten jest, w moim mniemaniu, jednym z najlepszych komiksów na rynku. Jeśli reagujesz alergicznie na słowa manga sięgnij po Eden. Jest duża szansa, że zmienisz zdanie.

dasst


Najnowszy tom Edenu jest równie dobry co wcześniejsze, choć znacznie odbiega od nich klimatem. Tutaj mamy czysty kryminał, porachunki gangsterskie w wielkim mieście, ‘brudnych’ polityków i prostytucję. Niestety tomik ten utracił nieco z tempa swoich poprzedników, no i kończy się dosyć głupio- zero wyjaśnień, a na kolejne części przyjdzie nam czekać pewnie dłuuugo…

Paweł "Kurczak" Zdanowski

Scenariusz: Hiroki Endo
Rysunki: Hiroki Endo
Tłumaczenie: Zbigniew Kiersnowski
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 08.2003
Wydawca oryginału: Kôdansha Ltd.
Liczba stron: 200
Format: 11,5 x 18 cm
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 16,00 zł