Nowości z USA

Tak więc oto nadszedł kolejny miesiąc i kolejne nowości pojawiły się na amerykańskim rynku. W sumie to nowych tytułów jest nie tak dużo, ale zawsze są. I trzeba przyznać, że niektóre zapowiadają się całkiem nieźle. Ale, co tu dużo mówić, przejdźmy do rzeczy, czyli do krótkiego stwierdzenia, co nowego w Stanach piszczy.

 

Fallen Angel #1
Scenariusz: Peter David
Rysunki: David Lopez
Wydawnictwo: DC

W niewielkim barze na przedmieściach starsza kobieta szuka pomocy. Czeka niecierpliwie na tajemniczą kobietę, która jako jedyna może odnaleźć jej syna. Aby wykonać to zadanie, tajemnicza Lee musi niespodziewanie zmierzyć się z tajemniczą organizacją Doktora Jurisa, którego powiązania z Lee są równie niepokojące, co groźne...

Trudno powiedzieć, czego oczekiwać po tym tytule. Komiks bardzo nieokreślony, gdyż może okazać się zarówno totalną klapą jak i niesamowitym sukcesem. Życzyłbym sobie jednak tego drugiego, gdyż wprowadzany momentami niejako od niechcenia klimat daje wiele możliwości scenarzystom.
Ocena: 3,5

 

Silver Surfer v4 #1
Scenariusz: Don Chariton i Stacy Weiss
Rysunki: Milx
Wydawnictwo: Marvel

Tajemnicza kosmiczna siła przejmuje opiekę nad dziećmi ofiarowanymi jej przez afrykańskie plemiona. Kiedy w USA mała autystyczna dziewczynka zaczyna rysować dziwne srebrzyste postaci, jej matka uważa to za przejaw jej wyobraźni. Czy jednak tak jest naprawdę?

Na ten tytuł czekałem od pół roku obgryzając paznokcie. Silver Surfer! Nowa seria! Jeśli jednak będzie ona utrzymana w takim stylu zarówno graficznym jak i pod względem scenariusza, to chyba sobie ją daruję. A Marvelowi tego nie daruję. Po prostu koszmar.
Ocena: 2

 

The Possessed
Scenariusz: Geoff Johns i Kris Grimminger
Rysunki: Liam Sharp
Wydawnictwo: Wildstorm
Linia wydawnicza: Cliffhanger!

W niewielkim domku na przedmieściach odprawiane są egzorcyzmy. Starszy ksiądz próbuje wypędzić demona, który opętał małą dziewczynkę. Demon jednak okazuje się silniejszy i niemal zabija pastora. Przerywa mu w tym pojawienie się dziwnej grupy egzorcystów, uzbrojonych zarówno w biblię, jak i karabiny maszynowe.

Oryginalny pomysł - osoby, które niegdyś, jako dzieci były opętane, teraz zjednoczyły swe siły, aby walczyć z demonami, które pragną przejąć kontrolę nad ludźmi. Klimatyczna kreska, ciekawe początki scenariusza - coś jak połączenie "Egzorcysty" z "End of Days" - czekam niecierpliwie na to, co będzie dalej.
Ocena: 4

 

Trouble #1
Wydawnictwo: Marvel
Linia wydawnicza: Epic

Dwie młode dziewczyny wyjeżdżają na obóz wakacyjny. Planują poznawać chłopaków, rozkochiwać ich w sobie i doskonale się bawić. Tylko dlaczego my mamy o tym czytać??? I na dodatek z linii wydawniczej Epic???
Ocena: 0

 

Formerly Known As Justice League #1
Scenariusz: Keith Griffin i J.M. DeMatteis
Rysunki: Kevin Maguire
Wydawnictwo: DC

Maxwell Lord próbuje na nowo zebrać starych znajomych - Blue Beetle, Elongated Man, Fire, Captain Atom - byłych członków JL-cokolwiek, aby na nowo stworzyć z nich grupę. Zapowiada się lekki komiksik, nic niesamowitego, zapewne sporo śmiechu i może co nieco niezłej akcji. Taki komiks o obijaniu mord pozwalający się odprężyć - a czemu w sumie nie? Dotychczas się sprawdzało.
Ocena: 3,5

 

Red #1
Scenariusz: Warren Ellis
Rysunki: Cully Hammer
Wydawnictwo: Wildstorm
Linia wydawnicza: Homage

Paul Moses jest na emeryturze. Chce zapomnieć o swoim dawnym życiu płatnego zabójcy na usługach rządu. Mimo iż wciąż ma koszmary, jedyne czego pragnie, to spokojnego końca swych dni. Ale gdy na czele CIA staje nowy dyrektor, pan Beesley, wszystko się zmienia. Po zapoznaniu się z przeszłością Mosesa zleca wyeliminowanie go, gdyż wie on za wiele. Jeszcze nie wie, że popełnia najgorszy błąd swojego życia...

Kolejna mini-seria wielkiego Ellisa. Dużo strzelania, krwi, teorii spiskowych, tajemniczych misji i zdradzieckich agentów. Niby nic niesamowitego, ale czyta się niesamowicie przyjemnie i lekko.
Ocena: 4,5

 

Thor: Vikings #1
Scenariusz: Garth Ennis
Rysunki: Glenn Farby
Wydawnictwo: Marvel
Linia wydawnicza: MAX

Harald Jaekelsson był okrutnym wikingiem. Zabijał, grabił, gwałcił i nie miał litości. Jego wierna mu horda nie była lepsza. Ale po zniszczeniu niewielkiej wioski rzucono na nich klątwę - nie dopłyną do lądu, którego szukają. Wieki później, dotknięci tajemniczą klątwą, która nie pozwoliła im umrzeć docierają do Nowego Yorku, gdzie zaczynają na nowo siać postrach. Lecz tym razem staje naprzeciwko nich sam Bóg Piorunów.

Ennis wziął się teraz za Thora. No cóż, też można. Co ciekawe, idzie mu to lepiej niż z Punisherem, gdyż powszechnie wiadomo, że Wikingom łatwiej przychodzi mordować i opryskiwać krwią wszystko wokoło. Więc czemu z tego nie skorzystać? Ale ogólnie jest to jednak wciągająca lektura.
Ocena : 3,5

 

1602 #1
Scenariusz: Neil Gaiman
Rysunki: Andy Kubert
Wydawnictwo: Marvel
Linia wydawnicza: Marvel Knights

W roku 1602 w Anglii panuje niepokój. Tajemnicze znaki zwiastują nadejście Armageddonu. Aby go powstrzymać królewski mag, doktor Stephen Strange musi wspomóc sir Nicolasa Fury, który zajmuje się szpiegowaniem dla Korony, w sprowadzeniu do Anglii tajemniczej przesyłki, niegdyś będącej w posiadaniu Templariuszy. Lecz wieść, że przesyłka jest cenna dotarła już do uszu władców innych królestw. Rozpoczyna się nierówna gra pozorów i intryg. W tym samym czasie w Hiszpanii Inkwizycja nie próżnuje. Palenie na stosie jest rzeczą codzienną. Młody "pomiot czarów" ze skrzydłami oczekuje egzekucji. Z pomocą przychodzi mu tajemnicza dwójka - jeden z nich kontroluje lód, drugi zaś włada magią przez swoje oczy...

Po takim okresie oczekiwania wreszcie doczekaliśmy się "1602". Robiony w najlepszej tradycji serii "What if..." przeniesiony do średniowiecznej Anglii świat Marvela wygląda niezwykle tajemniczo i magicznie. Dodatkowo doskonały scenariusz Gaimana i kreska Kuberta dopełniają dzieła - już teraz wiadomo, że seria będzie sukcesem.
Ocena: 5

 

Losers
Scenariusz: Andy Diggle
Rysunki: Jock
Wydawnictwo: DC
Linia wydawnicza: Vertigo

Ich rząd ich zdradził. Ich rząd myśli, że są martwi. Ich rząd coś ukrywa. Aby odkryć prawdę, tajemnicza grupa najemników niegdyś pracująca dla CIA wypowiada jej wojnę. Wojnę, której obrotu nikt się nie może spodziewać.

Vertigo uraczyło nas właśnie kolejnym doskonałym tytułem dla dorosłych. Zapowiada się, że "Losers" mogą powtórzyć sukces "100 Bullets". Doskonały scenariusz, niesamowita kreska i przede wszystkim klimat czynią z tego tytułu coś, co musi przeczytać każdy miłośnik dobrej sensacji.
Ocena: 4

 

Ultimate Six #0
Scenariusz: Brian Michael Bendis
Rysunki: Joe Quesada
Wydawnictwo: Marvel
Linia wydawnicza: Ultimate

Tajemniczy mężczyzna bez dokumentów zostaje znaleziony w magazynie należącym do Kingpina. Agenci FBI sądzą, że poparzony mężczyzna może wiedzieć coś o Fisku. Nie wiedzą, że swoimi pytaniami rozbudzą na nowo Elektro.

Preludium do kolejnej mini serii dziejącej się w świecie Ultimate. Tym razem mamy do czynienia z nową wersją Sinister Six. Ponieważ wszystko, co dotychczas miało w sobie dopisek "Ultimate" nie tylko sprzedawało się dobrze ale i było dobre, już zacieram ręce. Zwłaszcza, że to kilkustronicowe wprowadzenie w historię zapowiada się niezwykle ciekawie.
Ocena: 4


Tomasz "Klos" Kłos