List VI - Wielki Biały Myśliwy

Drogi Przyjacielu,

Dziękuję za Twe słowa otuchy, wiedzieć musisz jednak, że badania moje wcale nie zbliżają się do końca, gdyż jak przeczytałem w liście od Profesora Harvey'a za oceanem ukazał się drugi tom tej straszliwej księgi. Muszę Ci rzec, że Profesor Harvey wielce go sobie ceni, a wiesz ze zdanie jego ważniejsze jest chyba nawet od opinii Dr Willa Eisnera. Wiesz, co jest najgorsze w tem wszystkim Przyjacielu? To, że ucieszyłem się na wieść, iż będę mieć dalsze dzieło tego przeklętego wieszcza Moora do badania. Mimo, iż to nawet wysysa wszelkie siły ze mnie. Ale dosyć o mnie. Przedstawiam Ci wyniki mych badań o pewnym wielkim myśliwym.


Allan Quatermain

Prawdziwa tożsamość: Allan Quatermain

Specjalność: Wyśmienity strzelec wyborowy, wielki podróżnik i odkrywca, oraz specjalista szczycący się największą znajomością Czarnego Lądu.

Historia: Allan urodził się około 1820 roku na zajmującej się hodowlą bydła farmie angielskiej na terenie Holandii, lecz wkrótce opuścił ojczyznę i udał się z ojcem do Afryki, gdzie zamieszkał w Durbanie. Tam też uczył się rzemiosła myśliwskiego, podczas gdy jego rodzic porzuciwszy rolnictwo zajął się roznoszeniem wiary chrześcijańskiej wśród dzikich ludów Afryki.

Po osiągnięciu pełnoletności Allan rozpoczyna wędrówki po całym Czarnym Lądzie. W początkowych latach utrzymuje się głównie z handlu i polowania na słonie, oraz lwy, jednakże wkrótce staje się wielce poważanym człowiekiem. Jego mądrość, odwaga (choć sam mówi zawsze o sobie jako o tchórzu), nadludzka celność, oraz honor sprawiają, że wśród wszelkich plemion tubylców staje się prawdziwą żywą legendą, oraz przyjacielem władców czarnych ludów.

Otrzymuje też imię, którego sława otwiera wiele dróg zamkniętych dla zwykłego białego człowieka - Macumazahn, czyli Ten Który Wstaje Kiedy Inni Śpią. Oznacza ono człowieka mądrego i czujnego.

Wkrótce też jego awanturnicze usposobienie oraz chęć i żądza przygód sprawiają, że wplątuje się w wiele dziwacznych i na poły mistycznych przygód. W niemalże każdej z nich towarzyszy mu jego sługa Hans - z pochodzenia Hotentot, wspaniały myśliwy, wierny towarzysz i niestety alkoholik, który jednak tak kocha swego pana, że zrobiłby dla niego wszystko. Jego imię wśród ludów Afryki to Władca Ognia, czy też Światło-W-Ciemności, gdyż miał dar pojawiania się i niesienia niespodziewanej pomocy w najczarniejszych chwilach.

Do najciekawszych i najsławniejszych przygód Allana z pewnością należy jego podróż ku zaginionym kopalniom króla Salomona1, podczas której poznaje swych najwierniejszych przyjaciół - kapitana Gooda, i sir Henry'ego Curtisa. Nie tylko udaje mu się odnaleźć owe kopalnie, ale jeszcze doprowadza do przewrotu w tajemnym, ukrytym gdzieś za górami Piersi Saby kraju Kuhuanów i przywraca na tron prawdziwego władcę tego kraju - Ignasiego, zwanego Umbopą.

Spośród innych jego niezliczonych wypraw wymienić jeszcze warto przynajmniej tę do kraju Pongów po Święty Storczyk miasta Rika, czy też walki w trzech wojnach zuluskich - w tym w tej wywołanej przez szlachetną córę królewskiego rodu Maminę - wiedźmę, która ukochała sobie Allana i to z wzajemnością, a nawet po śmierci go nie puściła i stawała u jego boku w wielkich bitwach - mimo iż był tego nieświadomy!

W ten sposób docieramy do kobiet życia Allana, wśród których do najważniejszych należy Maria - jego pierwsza młodzieńcza miłość. Ważniejszą jednak jeszcze była z pewnością Stella - jego żona, z którą spłodził swego syna Harry'ego2, a która niestety umarła w 1860 roku w połogu.

Około 1875 roku Allan porzuca awanturniczy żywot i chcąc się ustabilizować zostaje kierownikiem spółki Bona Fide Gold Mine Limited w Durbanie, którą zakłada wraz ze wspólnikiem - Żydem Jakubem. Wkrótce jednak spółka upada, a Jakub opuszcza Afrykę wraz z pieniędzmi akcjonariuszy. Z opresji wywabia Allana jego przyjaciel - wielce szanowany i niezmiernie bogaty Lord Ragnall. Zwraca on pieniądze wszystkim akcjonariuszom i ratuje tem samym dobre imię Quatermaina. W zamian prosi o pomoc w odnalezieniu swojej żony - Lady Ragnall, z domu Holmes, która została porwana przez kapłanów tajemniczego ludu Kendahów do ich tajemnego otoczonego pustynią państwa gdzieś w Afryce.

Tak rozpoczyna się najtragiczniejszy okres w życiu Allana, oraz jego największa miłość. Po wielu trudach i udziale w wojnie domowej dwóch bóstw Kendahów udaje mu się uratować Lady Ragnall i odesłać ją szczęśliwie do domu - choć rodzi się po między nimi wielkie uczucie. Przeprawę tę przepłaca życiem Hans, zabity przez okrutnego boga zła - Dżanę o postaci największego spośród słoni.

Wkrótce potem Lord Ragnall umiera i pomiędzy Allanem Quatermainem a Lady Ragnall nawiązuje się niebezpieczny romans, w trakcie którego okazuje się, że ich losy splątane są razem od wieków. W każdej kolejnej reinkarnacji napotykają się, nigdy jednak nie mogą być razem w swej miłości, gdyż ciąży nad nimi klątwa zdradzonej bogini księżyca - Izydy, która niechybnie sprowadza kolejne tragedie na wybranków Lady Ragnall-Holmes. Przerażony Allan wyjeżdża na kolejną wyprawę, a po powrocie do Durbanu dowiaduje się, że Lady Ragnall umarła w tajemniczych okolicznościach, a jej ciało wchłonęły piaski pustyni. Swą wielomilionową fortunę odziedziczoną po mężu przekazuje ona właśnie Allanowi, który jednak odrzuca bogactwo, jako niosące zbyt wiele zobowiązań i przekazuje je na cele dobroczynne, przyjmując jedynie niewielką kwotę i trochę pamiątek z różnych podróży.

Kilka lat później, w 1882 tuż po ukończeniu szkoły medycznej w Londynie umiera syn Allana - Harry. Wydarzenie to wstrząsa wielce psychiką Quatermaina, który osuwa się w cierpienie.

W międzyczasie odnajduje się Lady Ragnall-Holmes, która jak się okazało nie umarła i już ma dojść do ślubu, gdy Allan zostaje nagle wezwany w pilnej sprawie na kolejną ze swych podróży wraz z Curtisem i Goodem, by odnaleźć swego brata, który zaginął gdzieś w Afryce.

Jest to ostatnia podróż Allana, którą mimo powodzenia przypłaca życiem zarówno Lady Ragnall, jak i on sam, raniony w jednej z walk.

A jednak: Śmierć Allana, którą opisał redagując jego notatki z podróży Kapitan Good okazała się tylko rozmyślnie rozpuszczoną plotką. Była to ostatnia przysługa, o którą Allan poprosił swego przyjaciela, chcąc się usunąć z oczu ludzi, by nie prowadzić już kolejnych wypraw. Następne udaje się do Kairu w Egipcie, gdzie powoli pogrąża się w nałogu narkotykowym3, rozmyślając o swym bólu i straconych bliskich, aż do 1898 roku, kiedy to zostaje zwerbowany przez Wilheminę Murray do działań Ligi. Ma wtedy 78 lat.

Uwagi:

1) Allan jako wyśmienity afrykański myśliwy wielokrotnie polował na lwy- zabił ich bez problemowo 65, aż któregoś dnia 66 osobnik dopadł go i nim zginął ciężko poturbował, zostawiając na jego ciele liczne rany i poważnie naruszając mu nogę, która to rana czasami jeszcze się odzywa. Ślady tego spotkania widać bardzo dobrze na ciele myśliwego4.

2) Allan jest obdarzony niezwykłym darem widzenia przyszłości i przeszłości - w tym jego poprzednich inkarnacji, potrzebuje jednak do tego ziół halucynogennych zwanych taduki, od których być może zaczęło się jego uzależnienie od narkotyków. W poprzednich inkarnacjach Allan także był wielkim i mądrym wojownikiem - nawet w czasach epoki przedlodowcowej, kiedy przewodził Plemieniu Lodowych Bogów i w Egipcie, kiedy miłość jego i ówczesnej inkarnacji Lady Ragnall sprowadziła na nią gniew bogini księżyca.

3) Allana można uznać za człowieka naznaczonego boskim dotknięciem, gdyż wśród swych podróży napotkał wielu bogów: Dżanę - słoniowego boga zła, boginię księżyca, boga goryli, boga węży, prehistorycznych Bogów Lodu, staroegipską Izydę, a także tajemniczą Oną-Ayeshę - nieśmiertelną boginię miasta Kór5.

4) Allan mimo iż z wyglądu szczupły, niski i chudy, odznacza się niezwykłą siłą i krzepą niespotykaną u innych mężczyzn nawet młodszych, a co dopiero w jego wieku.

5) Patrząc powierzchownie Allan może wydawać się rasistą, jednakże czynom jego nic złego zarzucić nie można. Jego nastawienie jest raczej kwestią wychowania i wpajanych przez społeczeństwo sformułowań o niższości Murzynów, jednakże jego życie wskazało mu, że wielu z nich może być wspaniałymi przyjaciółmi. Tak więc, mimo iż jego język bywa czasami odrobinę obraźliwy dla czarnych, to ich sprawy nie mają większego obrońcy od jego serca.

Podobnie jest z domniemanym szowinizmem, gdyż Allan w rzeczywistości szanuje kobiety i wielce lubi z nimi przebywać.

6) Zarówno Mamina, jak i inni szamani Czarnego Ludu przepowiedzieli Allanowi śmierć w czasie jednej z odległych podróży w nietknięte stopą białego człowieka rejony, więc teoretycznie powinien czuć się bezpieczny przynajmniej na terenie Europy... z drugiej strony szamani czarnego ludu też się czasami mylą...

Żegnam Cię na dzisiaj kochany Przyjacielu i z niecierpliwością czekam na Twój list.

Twój druh,

Dr Kurczakov

 

1 O tych przygodach majaczy będąc na narkotykowym głodzie - patrz strona 15, panel 1.

2 Patrz strona 39, panel 1.

3 Opium to silny narkotyk, który można zażywać zarówno pod postacią jadalnej mazi podobnej z wyglądu do smoły, lecz pachnącej zupełnie inaczej (stąd dialog na stronie 61), paląc go w fajce (patrz strona 7, panel 8), lub spożywając pod postacią laudanum (patrz strona 21, panel 3) - ekstraktu rozcieńczonego z winem.

4 Patrz strona 14, panel 3.

5 Stąd też jego szczególne zainteresowanie obiektami pochodzącymi z kultu Ayeshy - patrz strona 44, panel 2.
Bibliografia Ayeshy obejmuje She: A History of Adventure (1887), Ayesha: The Return of She (1905), She and Allan (1921), oraz Wisdom's Daughter: The Life and Love Story of She-Who-Must-Be-Obeyed (1923)

 

Literatura oryginalna:
Cykl autorstwa Henry'ego Ridera Haggarda to zbiór niezwykłych historii, z których większość pozostaje jednak poza zasięgiem polskiego czytelnika. W jego skład wchodzą:

1. 1885 - King Salomon's Mines
Po raz pierwszy wydane w Polsce w jako Kopalnie Króla Salomona w 1891- Gebethner i Wolff
Najnowsze wydanie- Wydawnictwo Śląsk, 1987
2. 1885 - Hunter Quartermain's story, opowiadanie
3. 1886 - Long Odds, opowiadanie
4. 1887 - Allan Quatermain
... znane też jako Allan Quatermain and the Lost City of Gold,
5. 1887 - Allan the Hunter: A Tale of Three Lions, opowiadanie
... znane też jako A Tale of Three Lions
6. 1888 - Maiwa's Revenge, opowiadanie
7. 1889 - Allan's Wife, opowiadanie
8. 1889 - Allan's Wife and Other Tales, zbiór w którym zostały zebrane: Allan's Wife; Hunter Quatermain's Story; A Tale of Three Lions i Long Odds
9. 1912 - Marie, opowiadanie
10.1912 - Magepa the Buck, opowiadanie
11.1915 - Allan and the Holy Flower
... znane też jako The Holy Flower
Po raz pierwszy wydane w Polsce w jako Święty kwiat w 1926- E. Wende
Najnowsze wydanie - Alfa, 1991
12. 1913 - Child of Storm
13. 1916 - The Ivory Child
Po raz pierwszy wydane w Polsce w 1928 jako Dziecię z kości słoniowej - dodatek Gazety Warszawskiej
Najnowsze wydanie - Alfa, 1991
14. 1917 - Finished
15. 1919 - The Ancient Allan
16. 1920 - She and Allan
Polskie wydanie jako W krainie Kôr nakładem wydawnictwa Rój w 1930
17. 1924 - Heu-Heu or The Monster
Po raz pierwszy wydane w Polsce w 1926 jako Potwór Heu-Heu- wydawnictwo Rój
Najnowsze wydanie - wydawnictwo Śląsk, 1960; w serii "Złota Podkowa"
18. 1926 - Treasure of the Lake
19. 1927 - Allan and the Ice Gods (A tale of beginnings)
Polskie wydanie jako Allan i Bogowie Lodów nakładem Versus w 1990

Dzieła inspirowane:
Sugeruje się, iż Allan Quatermain był pierwszym i protoplastycznym Wielkim Białym Myśliwym, i że wszystkie powstałe później książki i dzieła wprowadzające podobną postać były wzorowane na nim.

Filmografia:
1. King Solomon's Mines (1937)
2. King Solomon's Mines (1950)
3. King Solomon's Treasure (1977), na podstawie książki Allan Quatermain
4. King Solomon's Mines (1985)
5. Allan Quatermain and the Lost City of Gold (1987)