Kontra, czyli krótki zarys dziejów "Kontry"

Kontrę stworzyli Krzysztof Wyrzykowski i Jacek Przybylski przy duchowym wsparciu kompana Macieja Simińskiego, który w późniejszym czasie stracił głowę dla Śledzia i szybko przeszedł do jego "stajni". Wspólnie, dzielna dwójka, kilkakrotnie wywoływała prawdziwe pospolite ruszenie wśród znajomych rysowników, by zebrać po kilku miesiącach żniwo - materiał potrzebny do tworzenia Kontr. Działania te sprzyjały rozwojowi i krystalizacji kunsztu rysowania. Najbardziej wytrwali będą współtworzyć Kontrę nr 1/6, która jest już prezentacją prac osób mających za sobą duży bagaż doświadczeń z kartką i piórkiem, i co najważniejsze ogromne możliwości i talent.

Na te lata doświadczeń złożyły się między innymi spotkania z autorami magazynu Awantura: Andrzejem Janickim, Jackiem Michalskim, Romanem Maciejewskim i Krzysztofem Różańskim, czyli prawdziwymi guru polskiego komiksu. Pod ciężkim obstrzałem krytyki i czujnym okiem naszych byłych mentorów szybko podnosiliśmy kwalifikacje i umiejętności we władaniu ołówkiem. Wspólnym sukcesem "dziadków" i młodych stał się długo oczekiwany magazyn Paradox, z którym to łączono wielkie nadzieje. Jednak nie przetrwał próby czasów. Prawdopodobnie winą należałoby obarczyć za to wydawcę. Po tej sromotnej porażce nastał czas posuchy. Wtedy narodziła się myśl o założeniu własnego pisma - Kontra. Od 1997 roku powstało 5 numerów (5 miał już kolorową okładkę) a w internecie pojawiła się strona poświęcona magazynowi.

Cechą charakterystyczna Kontry była duża rotacja wśród rysowników, różnorodne historie, stojące często na bardzo wysokim poziomie rysunkowym. Do jej wad należały niestety: mała częstotliwość wydawania i czasami dobre, ale niedokończone historie. Lata leciały i nadarzyła się sposobność pokazania swych komiksów szerszej publiczności.

W Kontrze nr 1/6 (która będzie dostępna w szerokiej dystrybucji - Empiki) są już komiksy bardzo dojrzałe, tworzone przez ludzi, którzy mają wyczucie i wiedzą co to dobry rysunek. 64 strony, twarda okładka, kolorowe i czarno-białe komiksy Krzysztofa Wyrzykowskiego - twórcy "Marionetek", Janusza Wyrzykowskiego - młodszego brata Krzysztofa, Łukasza Ciaciucha - autora Ars Politica i pasków o poczciwym starym Panu Bydgoskim z Expresu bydgoskiego, Jacka Przybylskiego, Krzysztofa Iwina, Sławomira Zajączkowskiego prezentują duży przekrój stylów i powinny zadowolić nawet najwybredniejszych. Kontra ma wyjść we wrześniu i ma ambicje ukazywać się trochę częściej niż do tej pory. Jest to zależne jednak od wielu czynników, na które czasem nie mamy wpływu.

Wszystko w rękach Boga i czytelników.


Jacek Przybylski