"Pieśń strzyg" tom 3: "Wpływy"

Cień i Nivek starają się kontynuować sprawę morderstwa, o którym traktowały wcześniej "Pułapki". To zawiązuje akcję kolejnego albumu. Ponadto kilka zawiłości na najwyższych szczeblach władzy i kolejna postać, która zajmuje się mistycznymi stworami. Brzmi zachęcająco i faktycznie jest ciekawie, ale czegoś w tym wszystkim brakuje.

Jak sugerować może tytuł, ta część historii ma pokazać, jaki wpływ mają tajemnicze, skrzydlate postacie na teorię spiskową będącą osią fabuły. Ilustrują to chyba najlepiej początkowe strony albumu, gdy w obecności jednego z latających stworów samobójstwo popełnia Crombie, postać nie tylko enigmatyczna, lecz również taka, której śmierci mało kto by się spodziewał. Również dr Chapman wciąż odczuwa efekty spotkania oko w oko ze złowieszczym stworem.

Przyznam, że o ile pomysł na tego typu komiks jest dobry, to jednak autor chyba za bardzo stara się przeciągać pewne wątki, czyniąc z kolejnego albumu tylko niezłą, sensacyjną opowieść, która ni to przybliża ni oddala czytelnika od sedna linii fabularnej. Nie jest to zabieg nowy, bo przecież od początku scenariusz bardzo powoli wprowadza odbiorcę w zawiłości wykreowanej rzeczywistości, ale tych bardziej niecierpliwych może to znużyć.

Rysownik nie zmienił oblicza i efekt pracy nad trzecią częścią jest podobny do poprzednich: zadowalający i pasujący do treści. Również kolory trzymają poziom, jednakże w moim egzemplarzu kilka stron ma słabe nasycenie barw, zwłaszcza czerni, co trochę przeszkadza, a jest winą naszych drukarni.

Podsumowując, czytelnik dostaje do ręki kontynuację nie schodzącą poniżej jakiegoś niezadowalającego poziomu. Trudno odmówić sobie przyjemności poznania ciągu dalszego, kiedy jest się w środku jakiejś historii, a "Pieśń strzyg" wciąż rokuje szanse na dobrą rozrywkę. Chyba nie warto się zniechęcać.

Jakub "Tiall" Syty

 

Tytuł oryginału: Emprises
Scenariusz: Eric Corbeyran
Rysunki: Richard Guérineau
Tłumaczenie: Marta Bańkowska
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 07.2003
Wydawca oryginału: Editions Delcourt
Data wydania oryginału: 1999
Liczba stron: 48
Format: 21,5 x 29 cm
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 17,90 zł