Nowości z Francji

Witam wszystkich w nowej rubryce magazynu, która miejmy nadzieje zagości tutaj już na stałe. Znajdziecie w niej krótkie informacje na temat komiksów, które ukazały się na rynku francuskojęzycznym w ostatnim czasie. Pojawią się zarówno pozycje cieszące się we Francji największą popularnością, jak i te mniej znane, ale godne uwagi moim (całkowicie subiektywnym) zdaniem.

I jeszcze jedna uwaga - spora część opisów to przetłumaczone teksty ze strony wydawcy, więc nie traktujcie ich jako recenzji.

No to zaczynamy.

 

Extra-Muros t.1: La griffe du diable
scenariusz i rysunki : Daniel Hulet
Casterman - czerwiec 2003

Po mocno zakręconym tryptyku "Immondys" Daniel Hulet powraca z nową bardziej konwencjonalną serią.
Grupka fanów gier RPG odkrywa na terenie francuskich Arden, dziwne miejsce nazywane "pazurem diabła". Oczywiście uznają, że to świetna lokalizacja do zorganizowania tam sesji gry...

Komiks dla fanów zagadek i niewyjaśnionych zjawisk. Wszystko znakomicie zilustrowane i pokolorowane przez Huleta.

 

El Nino t.2: Rio Guayas
sc. C.Perrissin, rys. B.Pavlovic, kolory S.Gérard
Les Humanoides Associes - lipiec 2003

Drugi tom serii, która zdążyła już zdobyć sporą popularność we Francji.
Piękna Vera kontynuuje poszukiwanie swojego brata, o którego istnieniu dowiedziała się po śmierci ojca Jakoba Mikhailova. Porzucił on syna, Kolyę, gdy ten był małym chłopcem. A wszystko ze względu na jego wątłe zdrowie, które nie pozwalało na wyjazdy do Francji, gdzie Jakob pojechał robić karierę jako wiolonczelista.
Z czasem Vera odkrywa kolejne tajemnice dotyczące zagmatwanych losów jej brata...

 

India Dreams t.2: Quand revient la maison
sc. J-F.Charles, M.Charles, rys.J-F.Charles
Casterman - maj 2003

Londyn, 1944 rok, Emily odkrywa dziennik swej matki, która wraz z ojcem zginęła 16 lat wcześniej w Indiach i pod wpływem jego zawartości opuszcza wiktoriańską Anglię w poszukiwaniu swojej przeszłości.
Podróże, miłość, morderstwa i nieuchwytny profesor...
Malownicza i fascynująca historią z niesamowitymi rysunkami Jean-Francoisa Charlesa, którego talent polscy czytelnicy będą mogli wkrótce poznać, gdyż jest autorem rysunków do trzeciego tomu serii "Dekalog".

 

La legende de Robin des Bois
sc. i rys. Manu Larcenet
Dargaud - sierpień 2003

Najnowsza pozycja w kolekcji "Poisson Pilote" zbierającej dzieła młodych "niezależnych" twórców francuskich.
"Legenda Robina z lasu" była pierwotnie publikowana w magazynie "Fluide Glacial" w latach 2002/03, teraz francuscy czytelnicy będą mogli ją poznać w albumie, po raz pierwszy w kolorze.
Spotkanie z Tarzanem, pojedynek z Johnem Wayne'm, szeryfem Nottingham to tylko niektóre z historii zawartych w tym albumie mistrza groteski - Manu Larceneta.

 

Kwaidan t.3: Metamorphose
sc. i rys. Jung
Delcourt - czerwiec 2003

Trzeci i ostatni tom serii pochodzącego z Korei, a mieszkającego we Francji Junga. Historia oparta jest na XIII-wiecznej japońskiej legendzie o księżniczce z jeziora. Piękna, wzruszająca opowieść, bardzo "poetycka" z doskonałymi rysunkami i kolorami. Gorąco polecam!

 

Trosieme Testament t.4: Jean ou le jour de corbeaux
sc. X.Dorison, A.Alice, rys. A.Alice
Glenat - czerwiec 2003

Czwarty i ostatni tom serii, która we Francji zrobiła prawdziwą furorę, a i my dzięki wydawnictwu Egmont mamy szansę się z nią zapoznać.
Na 80 stronach komiksu poznacie odpowiedzi na wszystkie pytania, które z pewnością sobie zadaliście już w czasie lektury pierwszego tomu... Dowiecie się o istnieniu trzynastego apostoła, krewnego Chrystusa, który odegra kluczową rolę w tej historii.
To niewątpliwie najbardziej efektowny album tej serii, zarówno graficznie jak i fabularnie.

 

W czerwcu ukazał się 26, a zarazem ostatni numer czasopisma Pavillon Rouge wydawanego przez Delcourt. Powodem zamknięcia pisma był fakt, że zaczęło ono przynosić straty.

A jeśli już jesteśmy przy wydawnictwie Delcourt to w sierpniu możemy się spodziewać dużych zmian na ich witrynie internetowej, która zyska całkowicie nowy layout.


 

La Croix de Cazenac t.5: La marque du loup
sc. P.Boissonier, rys. E.Stalner

Seria szpiegowska rozgrywająca się w Europie podczas Pierwszej Wojny Światowej.
Wielka przygoda rozgrywająca się od Francji po Rosję, w której śledzimy losy rodziny Cazenac.
W tym tomie na ich drodze stanie Baron von Strauffenberg wraz ze swoimi wilkami...

 

W.E.S.T. t.1: La chute de Babylone
sc. X.Dorison, F.Nury, rys. C.Rossi
Dargaud - siepień 2003

Nowa, mocno reklamowana seria ,do której scenariusz napisał Xavier Dorison ukaże się w sierpniu nakładem Dargaud.
W.E.S.T. to skrót od Weird Enforcement Special Team, grupy, na czele której stoi Morton Chapel.
W tym albumie pomaga on swemu przyjacielowi, Adamowi Claytonowi, który jest ochroniarzem prezydenta USA, w rozwikłaniu serii tajemniczych wydarzeń, mogących zagrozić nie tylko prezydentowi, ale i rozpętać chaos w całym kraju...

 

"Bestsellery" z Glenat na lato

Wydawnictwo Glenat przygotowało na lato specjalną ofertę - zbiorcze wydania ich najpopularniejszych serii w formie książkowej z czarno-białymi rysunkami, których główną zaletą jest niewysoka cena (poniżej 10 euro za ok. 300-350 stronicowy album, podczas gdy normalnie jeden zwykły album kosztuje w granicach 9-12 euro).
Wśród wydanych w tej kolekcji tytułów są m.in. znane u nas serie: "Książe Nocy", "Władcy Chmielu" i "W kręgu podejrzeń".

Dominik "nique" Gołąb