Nowości z USA

Witajcie moi drodzy zamerykanizowani KaZetowicze!!
Lato to piękny okres na porządki i zmiany. Zgadzając się z tą opinią za porządki się wziąłem! Na pierwszy rzut poszły tony nowych i nie przeczytanych jak i starych i nie przeczytanych jeszcze komiksów. Spośród tych postaram się wybrać dla was kilka uwag o nowych tytułach, najnowszych numerach i końcówkach serii...
Drugą rzeczą, która ulega zmianie, jest wygląd i forma tej rubryki. Większe okładki, bardziej rzetelne opisy, widoczny podziały na działy. Trzymajcie kciuki, żeby się wam spodobało. :)

 

X-Men: Phoenix - Legacy of Fire #01
Wydawnictwo: Marvel
Linia wydawnicza: Mangaverse
Uwagi: 3 częściowa mini-seria

Limbo jest miejscem stworzonym przez wszechpotężną istotę zwaną Phoenix jako dom dla jej dzieci. Po jej śmierci dzieci te podzieliły się na klany i rozpoczęły się straszliwe wojny wstrząsające całym królestwem. Kres tym okrutnym czasom położył wreszcie klan The Pyre, w którego władanie wszedł magiczny miecz Phoenix Sword, który z godnie z legendą wykuty został z prochów Phoenix. Lecz zazdrość i zawiść wśród klanów pozostała, doprowadzając do powolnego wyeliminowania niemal wszystkich członków klanu The Pyre. Wszystkich, prócz Madelyne Pyre, aktualnej strażniczki miecza i jej młodszej siostry i następczyni, Jena.
Kolejny z tytułów ze stajni Marvela stylizowany na mangę. Po w sumie dość udanym starcie całej linii wydawniczej Mangaverse ciągle pojawiają się coraz to nowe tytuły. Niestety, Każdy kolejny jest coraz mniej ciekawy od poprzedniego. Tym razem przerobienie mitu o Phoenix i zlanie go w całość z mitami o Sould Sword i Limbo okazało się mocno nieciekawe. Kiepska mangowo - komputerowa grafika włącznie z kreską, tragiczny scenariusz, akcja, która nudzi... Po prostu zrobienie na siłę czegoś, co można by nazwać mangą... Szkoda gadać...
Ocena: 2

 

X-Men Unlimited #48
Wydawnictwo : Marvel

Tym razem Marvel zaproponował nam dwa opowiadania. Bohaterem pierwszego jest Logan, który wyrusza do Savage Land, aby wspomóc opiekującego się nim naukowca i Shanne w znalezieniu przyczyn tajemniczej choroby dziesiątkującej ten dziewiczy teren. Wszystko zdaje się wskazywać na to, że jej źródłem jest nowy gatunek raptora. Całkiem ciekawa historyjka, ale niestety nic specjalnego. Po prostu do przeczytania.
Bohaterami drugiego opowiadania są Nick Fury i Mystique. Złapana przez S.H.I.E.L.D. dostaje propozycję nie do odrzucenia - w zamian za ugodę, pomoże w pokonaniu pewnego reżimu. Ale aby tego dokonać, musi zając miejsce jej przywódcy. W odróżnieniu od pierwszej historii tą czyta się niezwykle przyjemnie. Oprócz niemal szpiegowskiej intrygi na pierwszy plan wysuwa się pojedynek umysłów największego szpiega wszechczasów z najbardziej nieprzewidywalną zabójczynią. I tak naprawdę to nie wiadomo, kto tu kogo wykorzystuje do własnych celów.
Ocena: 3,5

 

Ultimate X-Men #34 - Blockbuster part #01
Wydawnictwo : Marvel
Linia wydawnicza : Ultimate

Loganowi nie jest chyba dane nigdy spokojnie zjeść śniadania. Gdy zostaje niemal dosłownie poszatkowany przez setki kul w przydrożnej jadłodajni źle to wróży reszcie dnia. Resztkami sił dociera do jedynego miejsca, które może uznać za bezpieczne i w którym może znaleźć pomoc - do mieszkania Petera Parkera.
To już drugi crossover tych dwóch bohaterów w tym samym czasie, lecz tym razem odbywający się w świecie Ultimate. I trzeba przyznać otwarcie, że o niebo lepszy od poprzedniego - doskonały scenariusz, świetne teksty i zapowiadająca się totalna rozwałka bardzo dobrze rokują ciągowi dalszemu. Czyżby zapowiadało się powtórzenia sukcesu legendarnego już one-shota z 1987 roku?
Ocena : 5

 

Emma Frost #01 - Higher Learning part #01
Wydawnictwo: Marvel
Linia wydawnicza: Tsunami
Uwagi: 6 częściowa mini-seria

Emma Frost jest córką jednego z najbogatszych ludzi w kraju. Ma wszystko - pieniądze, mieszka w willi, ma własnego kierowcę. Ale prawda jest inna - poniżanie i zakazywanie jej prywatnego życia przez ojca, który ciągle zmusza ją do stawania się lepszą, zawiść i złośliwość koleżanek z klasy i ciągłe bóle głowy nie pozwalają jej być szczęśliwą. Zamknięta w sobie, skromna i nieśmiała nie może znaleźć dla siebie miejsca. Kiedy zbliża się długo oczekiwany bal, Emma wymyka się nań ukradkiem nie wiedząc, że zapoczątkuje to największą zmianę w jej życiu....
I oto kolejna historia pochodzenia jednej z bardziej znanych postaci w świecie Marvela. Z jednej strony koszmarny moim zdaniem "Origin" ciągnący za sobą kolejne wzorowane na nim serie nie może być niczym dobrym, z drugiej otrzymujemy naprawdę ciekawą historię, ukazującą nam White Queen w zupełnie innym świetle. A uczynienie z tak ciekawej i oryginalnej postaci postać jeszcze głębszą zawsze się opłaca.
Ocena : 4

 

Kingpin #01 - All The King's Men
Wydawnictwo : Marvel
Uwagi : mini-seria

Ta nowa seria cofa nas w czasie do młodzieńczych lat Williego Fiska. Poznajemy jego pierwsze kroki na szczeblach drabiny przestępczego światka, jego pierwsze zlecenia i plany. Poznajemy go jednak nie jako naiwnego młodzieńca, lecz jako gotowego na wszystko i nie mającego zamiaru cofnąć się przed niczym dla władzy przestępcę.
Trzeba przyznać, że do ręki dostajemy bardzo dobrą pozycję - sensacyjną opowieść mafijną w świetnym wykonaniu. Scenariusz jest doskonale napisany i mi osobiście poziomem przypomina "100 naboi". Doskonale budowany klimat będący połączeniem "Ojca Chrzestnego" i "Rodziny Soprano" dodatkowo umila czytanie.
Ocena: 5

 

Spider-Man/Wolverine #01 - Stuff of Legends
Wydawnictwo: Marvel
Linia wydawnicza: Marvel Knights
Uwagi: mini-seria

Sielankowy dzień w roli nauczyciela przerywa Parkerowi notatka od kogoś, kto zna jego drugą tożsamość. Pewien najgorszych obaw o swoją przyszłość wyrusza on na spotkanie, na którym zastane... Nicka Fury. Szef S.H.I.E.L.D. zleca Spider-Manowi zadanie - jeden z jego ludzi zaginął i trzeba go odnaleźć. Spuszczony na teren wroga na spadochronie Peter dość szybko znajduje obóz zbrojnej milicji i przywiązanego do pala mężczyznę...
Trzeba przyznać, że spodziewałem się ciut więcej, ale nie jest najgorzej. Kiepska kreska psuje co prawda dobry efekt, ale... No cóż - dobry scenariusz, ciekawe zwroty akcji i dwaj topowcy w jednym komiksie - czegóż więcej chcieć?
Ocena : 3,5

 

The Spectacular Spider-Man #01
Wydawnictwo : Marvel

Tajemnicze morderstwa wstrząsają okolicą, w której mieszka Peter. Ofiary sugerują istnienie nietypowego wampira, który grasuje w okolicy. Przypadkowy trop wiedzie Spider-Mana do tuneli metra, gdzie musi stawić czoła... oszalałemu symbiotowi???
Tym oto kolejnym spotkaniem z Venomem Marvel reaktywuje kolejny z tytułów Spidera. Cóż można powiedzieć? W sumie nigdy nam pajęczaka nie było dość, więc po pierwsze czemu nie? Zwłaszcza teraz, gdy skończyło się "Tangled Web". Kilka miesięcy wyczekiwania z niecierpliwością na przeczytanie tego komiksu nie okazało się czasem straconym, gdyż pomimo ogólnie niezjadliwej dla mnie kreski otrzymujemy ponownie Venoma, tylko że tym razem nie jest on do końca taki jaki był wcześniej... A to zapowiada ciekawe zwroty akcji...
Ocena : 4

 

Inhumans v6 #01 - Lunar part #01
Wydawnictwo : Marvel
Linia wydawnicza: Tsunami

Wśród Inhumans nadszedł czas kolejnej ceremonii dojrzewania. Młodzi i niezdyscyplinowani jeszcze członkowie społeczności przechodzą Terrigenesis, ceremonię, podczas której uzyskują dostęp do swojego ukrytego potencjału i prawdziwych mocy. Wśród młodych adeptów jest San, który jest potomkiem uznanej i szlachetnej kasty wojowników. Jego jedynym marzeniem jest podążenie w ślady ojca i stanięcie u jego boku jako jeden ze strażników. Lecz działanie Terrigen Mist nie da się kontrolować i nigdy nie wiadomo, jakie moce wyzwoli...
Nigdy nie byłe zbytnim fanem Inhumans, pomimo iż nie miałem nic przeciwko ich istnieniu. Gdy Marvel postanowił wznowić tę serię miałem mieszane uczucia. Aż miło stwierdzić, że się myliłem. Wygląda na to, że standardowy skład bohaterów zostaje zastąpiony "świeżym mięsem", co daje ciekawe i młodzieżowe tchnienie w komiks. Świetna kreska, ciekawy scenariusz, czyta się niesamowicie przyjemnie.
Ocena: 4

 

Born #01 - The First Day
Wydawnictwo: Marvel
Linia wydawnicza: MAX
Uwagi: mini-seria

Wietnam jest już stracony. Wojska amerykańskie powoli wycofują się z terenów wroga. Pozostają tylko te obozy, które są konieczne i nie sprawiają zbyt wiele kłopotów. Wszyscy są zadowoleni. Wszyscy, prócz kapitana Castle, dla którego wojna jest drugim domem. I jeśli będzie musiał przekroczyć linię, aby wciąż walczyć, to linię tę przekroczy.
Marvel oddaje w nasze ręce kolejną historię o pochodzeniu jednej z jej legend. I to trzeba przyznać, że nie byle jaką, bo autorstwa samego Gartha Ennisa! "Born" pozbawiony jest jednak typowo Ennisowego podejscia do postaci, wykreowania ich na odmieńców i dziwolągów. Zamiast tego powstała doskonała opowieść, która klimatem i wymową aż prosi się o porównanie z "Czasem Apokalipsy". Niby to Punisher, a niby jeszcze nie - ale na pewno Castle w pełnej formie. Sama przyjemność.
Ocena : 4,5

 

Planetary/Batman - Night on Earth
Wydawnictwo: DC / Wildstorm
Uwagi: one-shot

Planetary przybywają do Gotham City w poszukiwaniu tajemniczego przestępcy, który w nieznany sposób zabił już kilka osób. Gdy udaje im się go złapać, okazuje się, że posiada on moc przenikania przez Bleed i wkraczania w równoległe światy. Poddani efektowi działania tejże paranormalni detektywi mocy stają naprzeciwko kogoś, kto w ich świecie nie istnieje - mrocznego obrońcy Gotham...
Panowie i panie, co tu dużo mówić! Planetary! Batman! W jednym komiksie i to nie Elseworlds! Seksistowskie aluzje do fetyszów, ostre i pikantne teksty oraz świetny scenariusz powalają na kolana. Moi ulubieni bohaterowie Ellisa powracają w najlepszym z możliwych stylu.
Ocena : 5!!5!!5!!

 

Batman/Superman/Wonder Woman - Trinity #01
Wydawnictwo: DC
Uwagi: 3 częściowa mini-seria

Grupa tajemniczych techno-złodziei mierzy siłę, szybkość i wytrzymałość Supermana przygotowując się na walkę z nim. Powstrzymuje ich jednak nie niebieski harcerzyk, ale tajemnicza, cicha i mroczna postać. W tym samym czasie inny odłam tej samej frakcji odnajduje zakopane w lodzie ciało Bizarro i przywraca go do życia. Zniszczenia spowodowane przez monstrum zwracają uwagę wysłanniczki Amazonek, która wini za wszystko Supermana. Czy niełatwy pakt pomiędzy trójką tak odmiennych bohaterów będzie w stanie powstrzymać człowieka stojącego za tym wszystkim - samego Demona?
Wydawnictwo DC wreszcie wypuścił na rynek historię pierwszego spotkania swoich trzech największych ikon. Pomimo, iż akcja komiksu dzieje się wiele lat w przeszłości, nie przeszkadza to w żaden sposób. Doskonała, niemal dopieszczona kreska, ciekawy scenariusz i przede wszystkim naprawdę świetna narracja czynią z tego komiksu istną perełkę.
Ocena : 4

 

Tokyo Storm Warning #01
Wydawnictwo: Wildstorm
Linia wydawnicza: Cliffhanger!

Zoe Flynn dostaje nowy przydział - ma zostać pilotką Arcangela, tajnego projektu rządu Japońskiego. Zaraz po jej przybyciu do Tokyo Storm Tower, futurystycznego centrum dowodzenia zostaje ogłoszone niebezpieczeństwo burzowe (tytułowe strom warning). Nie obeznana w boju i nieprzygotowana na tak błyskawiczną akcję Zoe musi założyć Arcpancerz i pilotując robota bojowego stawić czoła niebezpieczeństwu, którym jest... gigantyczny, trzygłowy, na wpół mechaniczny ziejący ogniem potwór.
No cóż... duże roboty, duże potwory atakujące Tokyo, tajna organizacja walcząca o ratowanie ludzi jednocześnie skrywająca jakąś tajemnicę... Skąd my to znamy? "TSW" wydaje się być czystą kalką z tak popularnego w Japonii stylu opowieści o wielkich botach i ich pilotach. Ale tylko zdaje się, bo wystarczy wspomnieć, że za całym projektem stoi Warren Ellis, a już zupełnie inaczej się na cały komiks patrzy i czyta.
Ocena : 4,5

 

Tomasz "Klos" Kłos