"Piekielne wizje"

Przyznam, że nie dane mi było przeczytać jakichkolwiek horrorów autorstwa Grahama Mastertona. Tym niemniej zdecydowałem się na zakup tej antologii, przede wszystkim ze względu na nazwiska rysowników, biorących udział w tym przedsięwzięciu. A są to nazwiska nie byle jakie w polskim komiksie.

Zbiór "Piekielne Wizje" to 15 krótkich, kilku stronicowych komiksów będących adaptacjami opowiadań Mastertona. Za przełożenie wszystkich opowiadań na język komiksu odpowiedzialny jest Michał Gałek. Nie jest to osoba zupełnie nieznana w światku komiksowym. Niektórzy czytelnicy mogą pamiętać jego teksty zamieszczane w magazynie "KKK". Scenarzysta nie miał łatwego zadania. Musiał bowiem tak skonstruować scenariusz, żeby oddać treść opowiadań. Z drugiej jednak strony język komiksu wymagał, aby nie było to tylko mechaniczne przełożenie. Czy sprostał zadaniu, którego się podjął? Myślę, że nie do końca.

Przede wszystkim, w przeważającej ilości, komiksy są za krótkie żeby "rozwinąć skrzydła". Jest to spowodowane w głównej mierze natłokiem treści w poszczególnych historiach. Krótkie formy komiksowe (a z tym mamy do czynienia w "Piekielnych Wizjach") wymagają bowiem ze swej istoty minimum treściowego, z wyraźnie zarysowaną pointą. Drugi z wymienionych przeze mnie elementów owszem istnieje, natomiast z pierwszym jest już gorzej. Nierzadko brak jest także napięcia, który to czynnik jest przecież nieodzowny we wszelkich horrorach. Jednak jak sam Michał Gałek mówił, projekt ten miał pozwolić jemu i rysownikom wypłynąć na szersze wody. Czy tak się stanie? Czas pokaże...

Komiksy zilustrowali kolejno: Przemysław Truściński, Sławomir Daniec, Śledziu, Michał Gałek, Tomasz Tomaszewski, Tomasz Minkiewicz, Tomasz Piorunowski (nie za dużo tych Tomków? ;) ), Nikodem Cabała, Mateusz Kołek, Michał Janusik, Krzysztof Ostrowski, Rafał Szłapa, Krzysztof Korzeniak, Rafał Sacha i Jakub Tulipan. Mamy więc zarówno rysowników już znanych i utytułowanych, jak i tych mniej popularnych.

Na szczególne wyróżnienie zasługuje praca Truścińskiego, w której rysownik prezentuje znakomitą, dobrze znaną, "kanciastą" kreskę. Również bardzo dobrze, poradzili sobie z zadaniem Ostrowski, Sacha, Piorunowski, Tomaszewski, Kołek i Śledziu. Miłym zaskoczeniem był dla mnie komiks "Jajko" autorstwa Rafała Sachy, którego prac nie miałem okazji wcześniej czytać. Spokojny scenariusz idzie w tym komiksie w parze z przyjemną w odbiorze, bardzo plastyczną kreską. Reszta rysowników wypadła przeciętnie, nie zachwycając specjalnie, ale też nie odstraszając. Zdecydowanie najsłabszy poziom spośród wszystkich rysowników prezentuje Rafał Szłapa oraz Krzysztof Korzeniak, którzy nie radzą sobie z podstawowym odzwierciedleniem ludzkiej anatomii.

Warto podkreślić, że komiks ten skierowany jest tylko i wyłącznie do dojrzałego czytelnika. Wiele w nim brutalności i seksu. Dobrze, że na okładce widnieje stosowne ostrzeżenie.

Komiks wydany jest starannie, na kredowym papierze, jakość druku nie budzi zastrzeżeń. Sugerowałbym jedynie wydawnictwu zastosowanie w przyszłości do podobnych produkcji nieco bardziej usztywnionych okładek, niż ta w "Piekielnych Wizjach".

Jak ocenić ten album? Z jednej strony mamy scenariusze bardzo dobre (np. Jajko) jak i słabsze (np. Korzeń wszelkiego zła). Z drugiej strony mamy rysowników prezentujących zróżnicowany poziom umiejętności. Jednym słowem zbiór ten jest najzwyczajniej w świecie nierówny. Mimo to myślę, że prawie każdy znajdzie w tej antologii coś interesującego.

Piotr "wilk" Skonieczny

Scenariusz: Michał Gałek
Rysunki: Tomasz Piorunowski, Krzysztof Ostrowski, Przemysław Truściński, Michał Śledziński, Krzysztof Korzeniak, Sławomir Daniec, Michał Janusik, Mariusz Zabdyr, Rafał Sacha, Nikodem Cabała, Rafał Szłapa, Tomasz Minkiewicz, Mateusz Kołek, Michał Gałek, Tomasz Tomaszewski, Robert Adler.
Wydawca: Mandragora
Data wydania: 04.2003
Liczba stron: 112
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 29,90 zł