"Murena" tom 3: "Najlepsza z matek"

Rzym u początków panowania Nerona. Intryg ciąg dalszy. Cesarz pragnie poznać prawdę o zabójstwie Brytannika, Agrypina za wszelką cenę stara się utrzymać swoją pozycję, a Lucjusz Murena próbuje odkryć, kto stoi za śmiercią jego matki. Ten komiks historyczny to dobra lektura nie tylko dla wszystkich lubiących tego typu literaturę, ale również dla tych, którzy poszukują w komiksie podstępnych knowań i ciekawej akcji.

Przewracając kolejne strony tego albumu szybko wczuć się można w rzymską rzeczywistość, co jest niewątpliwie zasługą Philippe'a Delaby'ego. Odtwarzany przez niego świat półwyspu apenińskiego z pierwszego wieku naszej ery fascynuje, a warstwa kolorystyczna (w tym albumie wykonana nie tylko przez Dinę Kathelyn, lecz też samego rysownika) dodaje odpowiedniego nastroju. Poza tym odnoszę wrażenie, że z albumu na album wszystko wygląda coraz lepiej.

To prawda, że najciekawsze historie pisze życie, a gdy jeszcze weźmie je na warsztat utalentowany scenarzysta i odpowiednio ubarwi, powstać może bardzo dobra opowieść, za którą "Murenę" można bez wątpienia uznać. Dufaux snuje opowieść o jednym z najbardziej znanych cesarzy Rzymu w bardzo epicki sposób. Naprawdę trudno doszukać się uchybień w kolejnym albumie serii.

Wszystkie postacie pojawiające się kolejno są związane ze sobą nicią misternie plecionych związków i konszachtów. Spektrum bohaterów jest szerokie, bo rozciąga się od świata gladiatorów, aż po dwór cesarski. Kiedy giną jedni, zaraz pojawiają się kolejni, których udział w fabule może okazać się szybciej, lub później istotny. Powiedzieć można, że takie koło kręcić się może w nieskończoność. Pozostaje mieć nadzieję, że Dufaux będzie w stanie zakończyć serię w odpowiednim momencie. Na razie jest bardzo dobrze i z niecierpliwością czekam na ciąg dalszy.

Jakub "Tiall" Syty

Scenariusz: Jean Dufaux
Rysunki: Philippe Delaby
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 05.2003
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: błyszczący
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 17,90 zł