Nietoperzaste aktualności z USA

Od czasu wykreowania Batmana przez Billa Fingera i Boba Kane'a minęło dokładnie 63 lata i 7 miesięcy. Przez ten czas stał się on (obok Supermana) najbardziej rozpoznawalną postacią komiksową na świecie. Nic dziwnego, skoro od momentu jego debiutu ukazało się w Stanach około 2000 zeszytów komiksowych i kilkadziesiąt nowel graficznych z nim w roli tytułowej. Także i obecnie Batman jest tym superbohaterem, któremu DC Comics poświęca najwięcej uwagi. Poniżej zamieszczam krótki przegląd pozycji związanych z Batmanem, które obecnie ukazują się w USA (wszystkie wydane zostaną w styczniu 2003).

Serie

Detective Comics

Obok "Action Comics" jest to najdłużej utrzymujący się na rynku komiks o superbohaterze. Pamięta on jeszcze czasy przedwojenne. Obecnie scenariusze do tej pozycji tworzą Ed Brubaker i J.C.Gagne, a za rysunki odpowiedzialni są Tommy Castillo, Michael Gagne i Wade von Grawbadger. W styczniu ukazał się 778 numer, do którego okładkę stworzył Tim Sale (znany u nas z "Batman: Halloween").

Batman

Seria bijąca obecnie rekordy popularności, głównie z powodu rewelacyjnych rysunków Jima Lee (znanego u nas z "Punishera", "X-Men" i "Wild Cats"), które tuszuje Scott Williams. Jeśli dodać do tego bardzo dobrego scenarzystę, Joepha Loeba, wysokie wyniki sprzedaży tego tytułu nie powinny dziwić. W 611 numerze możemy znaleźć kontynuację historii pt. "Hush". Czwarta jej część opowiada o wizycie Batmana i Catwoman w Metropolis, gdzie udała się ścigana przez nich Poison Ivy.

Batman: Legends Of The Dark Knight

Znana również i u nas seria przedstawiająca początki kariery Wayne'a. Autorami ostaniego odcinka oznaczonego numerem 163 są John Arcudi i Roger Langridge.

Batman: Gotham Knights

Twórcami tego tytułu są Scott Beatty, Mike Carey ("Hellblazer", "Lucifer"), Steve Mannion, John Floyd i Hilary Barta. Okładkę numeru 37 stworzył Brian Bolland (rysownik "Zabójczego żartu"). W tym odcinku dodatkiem jest kolejna historia z cyklu "Batman Black & White", którą stworzyli Mike Carey, Steve Manion i Hilary Barta.

Batman: Gotham Adventures

Komiks na podstawie serialu animowanego. Autorzy to Dan Slott, James Fry i Ty Templeton. W styczniowym 58. odcinku Batman musi zmierzyć się z przeciwnikiem znanym u nas jako Wariaciuńcio.

Robin

Przygody trzeciego już Robina - Tima Drake'a. Rysunki do scenariusza Jona Lewisa wykonują Shane Davis i Mark Lipka. 110 odcinek.

Batgirl

Jest to seria przedstawiająca przygody nowej Batgirl, czyli Cassandry Cain. W bieżącym 36 numerze walczy ona z terrorystami i ratuje Gotham przed wybuchem bomby atomowej. Auorami komiksu są Kelley Puckett, Damion Scott i Robert Campanella.

Catwoman

Komiks przedstawiający losy najbardziej kontrowersyjnej postaci ze świata Batmana, czyli Seliny Kyle. Seria licząca sobie 15 odcinków jest prowadzona przez Eda Brubakera i Camerona Stewarta.

Birds Of Prey

Kolejny komiks prezentujący przygody postaci drugoplanowych ze świata Batmana takich jak Black Canary czy Batgirl. Numer 51 stworzyli Gilbert Hernandez i Casey Jones. Okładkę zrobił Phil Noto.

Azrael: Agent Of The Bat

Przygody Jean-Paula Valley'a, który po krótkiej karierze jako Batman trafił do własnego tytułu i doczekał się już 98 epizodów. Historię rycerza zakonu św. Dumasa pisze Dennis O'Neil, a rysunki wykonuje Sergio Cariello. Autorami okładki ostatniego numeru są znani również u nas artyści: Mike Zeck i Jerry Ordway.

Nightwing

Dzięki temu tytułowi możemy poznać dalsze dzieje pierwszego Robina, czyli Dicka Graysona. Scenariusz pisze Devin Grayson (ciekawostka: to samo nazwisko co główny bohater), a ilustrują go Patrick Zircher i Jesse Delperdang. Na początku roku ukazał się 77 zeszyt.

Gotham Central

Ten nowy serial (w styczniu ukazał się nr 3) przedstawia perypetie policjantów z gothamskiego komisariatu. Scenariusz to działka Eda Brubakera (czyli scenarzysty "Detective Comics" i "Catwoman") a rysunkami zajmuje się Michael Lark.

Harley Quinn

Znana z serialu animowanego pomocnica Jokera zyskała sporą popularność i doczekała się w "oficjalnym" świecie Batmana własnej serii, której autorami są Andy Lieberman (scenariusz), Mike Huddleston i Troy Nixey (rysunki).

Mini-serie

Batman/Aliens II

Drugie już spotkanie Batmana z Obcymi. Tym razem Obcy opanowują Gotham. Komiks wydany wspólnie przez DC i Dark Horse Comics.

Superman & Batman: Generations III

Składający się z 12 części komiks autorstwa Johna Byrne'a. Rozpoczyna się w połowie XX wieku, kiedy Superboy ratuje Batmana na polu bitwy z pomocą Saturn Girl. Cała seria należy do gatunku Elseworlds. Na początku roku pojawił się pierwszy epizod.

Batgirl: Year One

Kolejny komiks przedstawiający pierwszy rok działalności danego bohatera (pierwszym tego rodzaju dziełem był "Batman:Year one"). Tym razem jest to Barbara Gordon, czyli pierwsza bat-dziewczyna. Historię napisali Chuck Dixon i Scott Beatty. Za grafikę odpowiadają Marcos Martin i Alvaro Lopez. Jest to mini-seria składająca się z dziewięciu części. W styczniowym, drugim odcinku przedstawione jest pierwsze spotkanie Batgirl z Amerykańską Ligą Sprawiedliwości.

One-shoty

Batman: The Golden Streets Of Gotham

Kiedy rodzice imigranta Brunona Vanekowa zostają zamordowani, przysięga on sobie walczyć z przestępczością przybierając imię "The Bat". Tak zaczyna się kolejny komiks z serii Elseworlds autorstwa Jen Van Metera (scenariusz), Cliffa Chianga i Tommiego Lee Edwardsa (rysunki).

Birds Of Prey: Old Friends, New Enemies

Jest to liczący 224 strony TPB zawierający w sobie 6 pierwszych odcinków regularnej serii "Birds of Prey" oraz one-shoty: "Birds of Prey: Wolves" i "Birds of Prey: Batgirl". Autorami są Chuck Dixon, Greg Land i Drew Geraci. Okładkę (specjalnie do tego trade'a) stworzył Brian Stelfreeze.

Jak łatwo policzyć tylko w samym styczniu 2003 pojawi się 18 pozycji ściśle związanych z Batmanem, a nie należy zapominać, że obecny on jest również w seriach traktujących o Amerykańskiej Lidze Sprawiedliwości. Do tej grupy należą następujące komiksy (oczywiście wszystkie wyłącznie ze stycznia): "Justice League Adventures" (na podstawie serialu animowanego), "Young Justice" (tu częściej obecny jest Robin), "JLA" (czyli regularna seria licząca sobie już 77 numerów), "JLA: The Golden Perfect" (TPB zbierający numery 61-65 "JLA"), "JLA/Spectre: Soul war" (czyli dwuczęściowy komiks opowiadający o pojedynku ligi ze Spectre).

Seba