Streszczenia wszystkich wydanych dotąd albumów serii Aria

1. La fugue d'Aria (Fuga Arii) - 1982

Aria jest militarnym doradcą na usługach Suryana, któremu pomaga trenować i usprawnić armię, aby zwyciężyć Galbeca, chcącego wtargnąć i zawładnąć terytorium rządzonym przez Suryana. Wkrótce po tym jak rozpoczyna się walka, najeźdźca Galbec atakuje region, na którym znajduje się Aria ze swoimi ludźmi. Ale dzięki zręcznemu podstępowi, dzielna amazonka dopada dowódcę wrogich wojsk i czyni go swoim więźniem. Dopełnia swoich zobowiązań wobec Suryana i gdy kończy się czas jej służby, decyduje się ruszyć w drogę.

2. La montagne aux sorciers
(Góra czarnoksiężnika) - 1982

Aria staje twarzą w twarz z bardzo potężnymi siłami magicznymi. Dokładnie rzecz biorąc, trafia do dziwnego kraju, nad którym roztacza się tajemnicza mgła, wytwarzana przez magów urzędujących na szczycie góry czarnoksiężnika. To właśnie z nimi przyjdzie jej się zmierzyć.

3. La septiéme porte (Siódme wrota) - 1983

Tajemnicza dziewczynka o imieniu Arcana szuka zemsty za zabicie swoich rodziców, którzy zginęli z ręki Achtangi. Aria bierze ją pod swoje skrzydła i odkrywa, że mała posiada magiczne zdolności: dar uzdrawiania ludzi i czytania przyszłości oraz przeszłości z liści. Dziewczynka przenosi swoje zdolności na Arię pod warunkiem, że nie będzie z nich nigdy korzystał Achtanga. Nowo nabyte moce wiodą dzielną amazonkę do siódmych wrót, gdzie musi ona przejść próbę, polegającą na odnalezieniu prawdziwej drogi pośród pułapek. Kiedy Aria przechodzi zdradliwy labirynt portali, odkrywa odizolowaną społeczność, zamieszkującą "Siódme wrota", której przewodzi duch Halbesa, istoty czczonej przez nich jako boga. Jak się okazuje, duch pragnie zemścić się na swoich wrogach za krzywdy doznane za życia. Aria odkrywa, że Halbes nie był i nie jest bogiem, tylko duchem dawno nieżyjącego człowieka. Kiedy w końcu udaje jej się wydostać z "Siódmych wrót", rusza w dalszą drogę wraz z Arcaną.

4. Les Chevaliers d'Aquarius (Rycerze z Aquariusa) - 1984

Stralabas, dziwny mężczyzna o twarzy ukrytej pod maską, chodzi od wioski do wioski i opowiada o cudownym jeziorze, którego wody dają siłę zmęczonym i chorym, a także odmładzają starców. Nie inaczej dzieje się w wiosce, w której spotyka go Aria. Już rankiem następnego dnia nad jezioro wyrusza "pielgrzymka" ludzi, którzy chcą wyzdrowieć lub odmłodnieć. Aria, zaciekawiona, podąża ich śladem. Podczas kąpieli w jeziorze wszyscy ludzie zostają porwani przez silny prąd. Nasza bohaterka decyduje się podążyć na tajemniczą wyspę pośrodku jeziora, aby sprawdzić, czy ktoś przeżył. Nie płynie jednak wpław, lecz bierze małą łódź. Podczas podróży, już niedaleko wyspy, Aria odkrywa uczepionego skały mężczyznę imieniem Uthar. Bierze go na pokład, a wtedy okazuje się, że jego nogi, które były zanurzone w wodach jeziora, pokryły się dziwnym pancerzem. Obydwoje docierają na wyspę, gdzie odkrywają armię stworów pokrytych skorupami. Tylko jeden człowiek o imieniu Glore nie został całkowicie przemieniony w opancerzone monstrum przez wody jeziora. Jego głowa, a tym samym umysł, pozostały normalne. Inni mężczyźni zaś, którzy mieli mniej szczęścia niż on, stali się jego wiernymi jak psy, walecznymi rycerzami z Aquariusa. Glore bierze w niewolę Arię i Uthara. Pragnie, aby dzielna amazonka została u jego boku. Jednak udaje się jej zbiec i powrócić z kilkoma ocalałymi do cywilizacji.

5. Les larmes de la déesse (Łzy bogini) - 1985

Album ten jest bezpośrednią kontynuacją historii, zawartej w poprzednim tomie serii. Aria powróciwszy do miasta udaje się do króla Dragunda, aby powiadomić go o niebezpieczeństwie, które stanowią rycerze z Aquariusa. Ale nikt nie wierzy w jej opowieść. A już następnej nocy, zgodnie z obawami Arii, miasto najeżdża Glore wraz ze swoją armią. Zdobywa niespodziewające się jego przybycia miasto praktycznie bez żadnego wysiłku i ogłasza się królem Dragunda. Proponuje Arii, aby została jego królową lub zgniła w więzieniu. Aria zostaje więc królową u boku Glora. Wkrótce odkrywa, jak ważne są codzienne porcje wody z jeziora Aquarius dla opancerzonych rycerzy. Dzięki pomocy buntowników, którym udało się bezpiecznie ukryć, Aria niszczy zapasy tej wody. Żeby przetrwać, rycerze z Glorem na czele muszą czym prędzej udać się w drogę powrotną do jeziora. Aria i jej kompani postanawiają im to uniemożliwić. Plan się udaje i uwięzieni w górskim parowie rycerze wkrótce opadają z sił. Ich pancerze zaczynają się rozpadać, a spod nich ukazują się normalni, zdrowi ludzie - wracają do swojej zwykłej postaci. Aby zapobiec podobnym wydarzeniom w przyszłości, Aria i jej towarzysze, wiedzeni wskazówkami jasnowidza, udają się na poszukiwanie źródeł zatrutej rzeki, której wody wpadały do jeziora, powodując przemianę ludzi w potwory. W końcu odkrywają owe źródło. Jest nim twarz bogini, której faktycznie płyną łzy z oczu. Wkrótce tajemnica zatrutej wody zostaje rozwiązana.

6. L'anneau des Elflings (Pierscień Elflingów) - 1985

Jest to czas godów wśród Elflingów, istot, które zamieszkują tajemniczy las. Na ten okres stają się oni widzialni. Zdarza się to raz na 104 lata. Łowcy, pędzeni chęcią zysku, udają się do lasu, aby złapać Elfingi i pokazywać je dla zbicia fortuny. Aria, której towarzyszą mały chłopiec i jego ojciec, także udają się do lasu, aby ratować te niewinne istoty. Okazuje się jednak szybko, że sami znaleźli się w poważnych kłopotach, bo Elfingi chcą odzyskać tajemniczy pierścień, który kiedyś dały małemu chłopcu.

7. Le tribunal des corbeaux (Sąd kruków) - 1986

Aria i drużyna, w której się znalazła, penetrują dziwne miasto pełne kruków, ryzykując coś więcej niż tylko swoje życie. A w całą intrygę nasza bohaterka wplątała się przez swoje dobre serce, zobowiązując się dostarczyć coś, lub kogoś nazwanego Yôg, do karawany. Niestety niewiele więcej wiadomo mi na temat tego odcinka.

8. Le méridien de Posidonia (Południk Posidonii) - 1987

Aria natyka się przypadkiem na ściganego zbiega. Oskarżona o pomaganie mu, zostaje przyprowadzona przed oblicze Zonkra, władcy tej krainy i skazana na katorżniczą pracę przy jakimś gigantycznym projekcie, podobnie jak wielu innych ludzi. Aria próbuje uciec, ale przeszkadza jej w tym ogromny nietoperz. Jednak w końcu, dzięki pomocy innych pracowników, udaje jej się zbiec i sprowadzić pomoc.

9. Le combat des dames (Pojedynek dam) - 1987

Gdy Aria udaje się do miast Tarvelborg, wspomnienia o nieszczęśliwej przeszłości odradzają się w jej pamięci. Przypomina sobie swoje dzieciństwo i rzeź, w której zginęli jej rodzice, gdy Aria miała 5 lat. Przypomina też sobie inne szczegóły, takie jak np. kobietę w czerni, zwaną Orsalne, która miała ją pozbawić życia, zrzucając z mostu do rzeki, na polecenie swojego męża. Ale Aria została wtedy uratowana przez dobrego człowieka i ocalała. A teraz nadszedł czas, aby stanąć twarzą twarz z cieniami przeszłości. Kluczowym momentem, ma się stać spotkanie z Orslane...

10. Oeil d'ange (Oko anioła) - 1988

Töhlk pragnie odkryć sekret księgi Phaëlgal'a, człowieka, który był zdolny do przewidywania przyszłości z wielką dokładnością. Aby tego dokonać, musi odnaleźć Gornexe, niezwykłą kobietę i anioła. Gornexe to kamienny kwiat, którego płatki powstały z meteorytu. Znajduje się on w ukrytym miejscu, chronionym przez liczne przeszkody, w tym podobno przez mięsożerną ścianę. To właśnie Aria okazuje się potrzebną Töhlkowi kobietą, która jest zdolna odczytać grimoiry Phaëlgala, prawdopodobnie przy użyciu Gornexe. Töhlk wybiera więc Arię, aby towarzyszyła Oku Anioła w misji, której celem jest odnalezienie, magicznego kwiatu.

11. Les indomptables (The indomptables) - 1988

Aria zostaje schwytana przez łowców w kraju Orquerolles i ma walczyć na arenie. Przed walką Aria pije Nak, nektar z rośliny o dziwnym, nieco narkotycznym działaniu. Rośliny, z których wytwarza się Nak, uprawiane są tylko w pobliżu tego jednego miasta. Spożywanie tego niebezpiecznego nektaru jest dozwolone właściwie tylko w mieście i jego pobliżu. Ten specyfik (a dokładnie jego produkcja) daje miastu bogactwo. Ale okazuje się, że Nak kryje w sobie truciznę. Plantacje zostały bowiem skażone jakiś czas temu, przez ludzi chcących zaprzestania uprawy Naku. Uzależnieni od Naku bardzo chorują, ale nie ma mowy o zaprzestaniu produkcji! Aria jest oburzona i robi wszystko, żeby ocalić miasto i jego mieszkańców przed destrukcyjnym działaniem tego napoju.

12. Janessandre - 1989

Aria spotyka ponownie rzeźbiarza z "Góry Czarnoksiężników" (patrz album drugi - "Gra czarnoksiężnika") oraz Glora, dawnego dowódcę rycerzy z Aquariusa (patrz album czwarty - "Rycerze z Aquariusa"). Jak się okazuje, jest on teraz mężem kobiety o imieniu Ganiele, dziwnie podobnej do Arii, o której, jak się okazuje, Glore nigdy nie mógł zapomnieć. Glore chce pozbyć się swojej kobiety, wysyłając ją jako niewolnicę, wraz z osadnikami, mającymi zasiedlić zamorski świat - Améronne. Ale Ganiele odkrywa jego zamiary i wprowadza w życie swój własny plan, w wyniku którego to Aria zajmuje przeznaczone jej miejsce. Na łodzi dzielna amazonka organizuje bunt wraz z innymi kobietami i rzeźbiarzem. Jednak nic to nie daje, bo po przybyciu do Améronne wszyscy zostają schwytani przez tutejszych Indian. W końcu Arii udaje się wrócić z "Nowego Świata", ale z sercem przepełnionym bólem po rzezi, którą sprowokowała.

13. Le cri du prophete (Płacz proroka) - 1990

Aria podróżuje z Ganiele i jej rodzicami. W drodze spotykają Oko anioła (patrz album "Oko anioła"). Tym razem przygoda wiedzie dzielną amazonkę do tajemniczego labiryntu, w sercu którego żyje zagadkowa społeczność. Ukryła się ona w tym bezpiecznym schronieniu, gdzie żaden człowiek ich nie odnajdzie, aby egzystować w pokoju. Aria chce odejść, ale oni obawiają się, że może zdradzić położenie ich kryjówki. Zostaje więc uwięziona. Jednak udaje jej się wydostać z kłopotów, a przy okazji spotyka starych znajomych z poprzednich albumów.

14. Le voleur de lumiere (Złodziej światła) - 1991

W pobliżu Tarvelborga, Foëst (dawny przyjaciel ojca Arii), zostaje zaatakowany przez Aménophara, który kradnie mu jego 7 bereł. Te berła reagują na światło księżyca i w połączeniu z nim objawia się ich magiczna moc. Aria dowiaduje się, że te berła były pod opieką jej tragicznie zmarłego ojca i decyduje się na konfrontację z Aménopharem, który stał się dyktatorem krainy. Aria chce odzyskać to, co tamten skradł, ale aby tego dokonać musi stawić czoła wielu niebezpieczeństwom.

15. Vendéric - 1992

W regionie rządzonym przez niesławnych Cirénodula i Gervéresa, Aria spotyka na szlaku Vendérica harfistę. Vendéric zapada w głęboką śpiączkę, podczas której przenosi swoją duszę na Arie. To wydarzenie daje początek łańcuchowi dramatycznych i krwawych wypadków.

16. Ove - 1994

Wolna i samotna amazonka Aria przybywa do krainy, w której mężczyźni stanowią prawo. Kobiety nie mają tu nic do gadania, nie mogą nawet ruszać się z domów, ani komunikować z zewnętrznym światem. Tutaj Aria poznaje Phanele, która, jak sama twierdzi, jest reinkarnacją Ove, kobiety, która żyła na tych ziemiach 500 lat temu. Z opowieści Phanele/Ove wynika, że w tamtych czasach życie tutaj wyglądało inaczej: kobiety były poważane i równe mężczyznom. Jednak wszyscy wokoło uważają Phanele po prostu za wariatkę, tym bardziej, że rozmawia z nieistniejącym mężczyzną imieniem Guévrenne, który jak ona twierdzi, był jej ukochanym w poprzednim życiu, a jego duch jest ciągle z nią. Aria, mimo powszechnie panującej opinii o chorobie umysłowej kobiety, zaczyna coraz bardziej wierzyć w prawdziwość jej opowieści.

17. La vestale de Satan (Westalka Szatana) - 1995

Tym razem przygoda wiedzie Arię przez dziwny i groźny las do starej świątyni, gdzie chroniona przez zielone piekło, żyje ekscentryczna społeczność, całkowicie oddana bogactwu i przyjemnościom. Ale za maską szczęśliwej i bezproblemowej egzystencji czai się tajemnica i śmiertelna pułapka, w którą wpada nasza bohaterka.

18. Vénus en colere (Venus w gniewie) - 1996

Aria zostaje zaatakowana przez grupę młodocianych przestępców. Wkrótce ich rozpoznaje: są to chłopcy i dziewczęta, którzy żyją tak jak ona kiedyś. Wracają wspomnienia o tym, jak sama, jeszcze jako dziecko, została pojmania przez handlarza, który czerpał zyski z działalności dzieci - prostytucji, kradzieży i rozbojów. Wkrótce Aria ma stanąć twarzą w twarz z jednym z największych swoich wrogów z przeszłości, pod którego jarzmem była zmuszona żyć prawie 10 lat...

19. Sacristar - 1997

Aria i Tigron, zmęczeni walką o życie z nieznanymi napastnikami, budzą się otoczeni amazonkami o pomalowanych ciałach. Aria dostaje od nich zlecenie. Chodzi o niebezpieczną misję: ukraść magiczny talizman Sacristara - prześladowcy, który morduje ludzi w pobliskim mieście i prześladuje amazonki. Jak się okazuje, on przysiągł sobie zabić je co do jednej. Ale kim właściwie jest Sacristar? Niejasne są też motywy działania tego człowieka i źródło jego wielkiej determinacji. Dla poznania prawdy, Aria będzie musiała uczynić użytek ze swojej urody, ale nie tylko. W końcu udaje jej się odkryć motywy działania tego człowieka, a w walce do której dochodzi, udaje jej się go pokonać i zabić.

20. La fleur au ventre (Kwiat w brzuchu) - 1998

Zmęczona życiem podróżniczki, Aria chce gdzieś w końcu osiąść na stałe, wraz ze swoim ukochanym Tigronem. Wkrótce okazuje się, że jest w ciąży. Postanawia się udać do pewnej wioski, w której mieszkają jej przyjaciele. Jednak w drodze wszyscy towarzysze z jej eskorty zostają zamordowani przez tajemniczego kusznika. Wszyscy oprócz Arobeta. Aria zaczyna się zastanawiać, kim właściwie jest ten człowiek i krok po kroku zaczyna odkrywać dziwna tajemnicę.

21. La griffe de l'ange (Szpon anioła) - 1999

Aria rodzi swoje długo oczekiwane dziecko. Jednak jest przerażona tym, co widzi. Okazuje się bowiem, że chłopiec ma rogi i szpony, a jego ciało pokryte jest częściowo łuską. W dodatku nie mówi, tylko komunikuje się za pomocą myśli. Aria jest w rozterce, zastanawiając się czy jej dziecko to demon, czy dar niebios. Ojciec dziecka, czyli Tigron, jest przerażony i widzi w dziecku tylko monstrum. Wkrótce okazuje się, że syn Arii rośnie nienormalnie szybko. Istnienia niezwykłej istoty nie udaje się ukryć na długo. Już wkrótce cały zamek obiega wieść o "narodzinach Szatana" i Aria musi uciekać wraz z synem, aby pomyśleć, co dalej i spróbować go uleczyć.

22. La voie des rats (Droga szczurów) - 2000

Sacham, syn Arii, chce poznać swojego ojca. Co prawda ten chciał dziecko zabić tuż po urodzeniu, bo okazało się ono dziwnym mutantem i znienawidził potomka. Jednak wszystko się zmieniło i chłopiec chce się zbliżyć do Tirgona bez pomocy matki, która jest temu przeciwna. Jednak, jak się wkrótce okazuje, droga do celu jest pełna pułapek. Na szczęście wszystko obserwuje z ukrycia Aria, która przychodzi z pomocą w kluczowym momencie.

23. Le poussar (Poussar) - 2001

W tej nowej przygodzie Aria odkrywa szkatułkę z listami zaadresowanymi ręką Taléberta. Jest to tajemnicze dziecko, które prawie nie mówi i nie rozwija się, a właściwie ledwo żyje od czasu, kiedy jego ojciec skradł mu Poussar. Jest to rodzaj talizmanu, dany dziecku tuż po urodzeniu, który pomagał mu prawidłowo rosnąć i rozwijać się w szczęściu. Jak się okazuje, ojciec zrobił to, aby dokonać swej zemsty na wrogach, dzięki mocy talizmanu. Oburzona Aria zamierza walczyć z Théorem (czyli ojcem Taléberta). A potem jeszcze musi się zmierzyć ze strażnikiem, którego pieczy został powierzony talizman - potworem Ollo.

24. L'âme captive (Pojmana dusza) - 2002

Mężczyzna zwany Glunard został zamieniony przez tajemniczą broń w marmurowy blok. Od tego czasu jego kobieta Ophale wciąż się upiera, że jej mąż żyje i ona czuje obecność jego duszy wewnątrz posągu. Aria początkowo nie wierzy kobiecie, ale później także wyczuwa obecność jakiegoś jestestwa w kamieniu. Ophale postanawia za wszelką cenę uwolnić duszę swego męża z kamienia. Okazuje się, że tylko przerażający strażnik ze świętych gór może wyzwolić jego duszę. Aria postanawia towarzyszyć Ophale w tej niebezpiecznej wyprawie.

aegirr

Opisy większości albumów w oparciu o:
L'encyclopedie des bandes dessinees
La Page du Chêne Gauche