"Eliksir wieczności" tom 1: "Smocza krew"

Przyznam, że z pewną taką nieśmiałością (jak mówiła kiedyś pani z reklamy mydła ;>) podszedłem do tego albumu. A to z powodu wcześniejszych, niezbyt miłych doznań związanych z albumem "Gorn - Nawet Śmierć". Jeśli mam być szczery, to spodziewałem się czegoś równie marnego, ale na szczęście zostałem pozytywnie zaskoczony. Otóż "Eliksir wieczności" to nienajgorsza historyjka, rozgrywająca się w realiach fantasy.

Główną bohaterką jest Aissa, młoda i całkiem ładną blondynka, która mieszka w leśnych ostępach wraz mistrzem eliksirów i małym Trolem o imieniu Gol. Aissa bardzo martwi się tym, że musi ślęczeć nad zielarskimi księgami, podczas gdy czas płynie i ucieka jej bezcenna młodość. Bardzo boi się starości (ach te baby ;>). I oto pewnego dnia następuje przełomowe dla jej życia wydarzenie, bowiem wśród starych pergaminów, odnajduje receptę na eliksir wieczności. Postanawia więc opuścić duszne komnaty samotni mistrza i wyruszyć na wyprawę (jak to zazwyczaj w takich bajkach bywa), aby znaleźć niezwykle rzadkie składniki, potrzebne do przyrządzenia mikstury. W podróży towarzyszy jej małe prześmiewca Gol.

Autor już na początku albumu częstuje nas pewną zagadką, której rozwiązania nietrudno się jednak domyśleć. W ogóle cała akcja komiksu nie należy do zbyt skomplikowanych i jest raczej liniowa - tzn. nie ma tu jakichś gwałtownych zwrotów akcji i dość łątwo jest się domyślić, co będzie dalej.

I jeszcze słowo na temat rysunków. Widać, że rysownikowi brak jeszcze trochę kunsztu. Wszystko jest w sumie w porządku, jednak miejscami trafiają się kadry, które są narysowane dosyć topornie. Szczególnie widać to w wyglądzie twarzy poszczególnych postaci. Ja osobiście odniosłem wrażenie, że autor jest dopiero na etapie poszukiwania własnego stylu i, jak już napisałem, brak mu nieco biegłości w tym co robi.

"Eliksir" to średni komiks. Czyta się go całkiem nieźle, ale nie jest to pozycja która porywa. Ot po prostu czytadełko, przez które przechodzi się jak przez masło, śmiejąc się czasem z gagów obmyślonych przez autora. Jeśli ktoś gustuje w historiach spod znaku heroic fantasy z dużą dozą humoru, to powinien być zadowolony z zakupu.

aegirr

Scenariusz i rysunki: Benouit du Pelloux
Wydawca: Egmont Polska
Format: A4, 48 stron, twarda oprawa
Cena: 19,80 zł