"Trylogia Nikopola"
tom 2: "Kobieta pułapka"

"Kobieta pułapka" to druga z trzech części komiksu "Trylogia Nikopola". Wydana sześć lat po pierwszej z nich, czyli "Targach nieśmiertelnych", stanowi kontynuacje i rozwinięcie całego cyklu. Głównym bohaterem całego opowiadania jest Jill Bioscop, londyńska dziennikarka, miewająca często zaburzenia emocjonalne i notorycznie zażywająca narkotyk HLV, który pozwala jej zapomnieć...

W komiksie pojawiają się oczywiście Nikopol oraz Horus- główni bohaterowie pierwszej części- odgrywają co prawda ważne role, ale to Jill zdecydowanie wysuwa się na plan pierwszy. Ona też jest narratorem całego opowiadania, ponieważ autor często rezygnuje z dialogów, na rzecz licznych przemyśleń ze strony bohaterki.

Jeśli chodzi o fabułę utworu to jest ona równie pokręcona co "Targi nieśmiertelnych" (w końcu to kontynuacja). Oczywiście nic, nikomu kto czytał pierwszą część trylogii, nie wyda się dziwne. Postaram się ją streścić pokrótce.

Jest rok 2025. Alcyd Nikopol przesiaduje w szpitalu psychiatrycznym. Opiekę nad nim sprawuje jego syn. Jest z nim coraz lepiej, choć nawiedzają go ciągle nocne koszmary. Widzi w nich kobietę o niebieskich włosach i białej skórze, innymi razem widzi człowieka, który zostaje rozmrożony po kilku latach hibernacji. Sen okazuje się prawdą. Rozmrożonym człowiekiem okazuje się bóg Horus...

Jill wysyła swoje artykuły, za pomocą script-walkera, do roku 1993. Jej bliski przyjaciel John, zostaje zabity, a każdy kolejny facet, którego napotka, bezczelnie wciska się jej do łóżka. Jill jest zmuszona zabić, i to w dodatku nie raz...

Alcyd, który zdaję się całkowicie ozdrowiał, zamierza powstrzymać rozwścieczonego Horusa. Szukają go również inni bogowie, zamieszkujący statek- piramidę.

Do Berlina przylatuje "Europa I"- pierwszy międzyplanetarny prom kosmiczny, wysłany w rok narodzin Jill.

Z minuty na minutę sytuacja robi się coraz bardziej napięta....

Fabuła jest naprawdę intrygująca. Kawał dobrej roboty. Co do rysunków, to chyba nikt nie ma wątpliwości, iż Bilala przedstawiać nie muszę. Ciężka kreska, mocno obrysowane kontury, mnogość szczegółów, kolorów i ciekawe plastyczne połączenia np.: wplecione w komiks zdjęcie Londynu.

Komiks bardzo udany. Polecam. Ale pod warunkiem, że kogoś interesuje fantastyka, i to w dodatku dosyć ciężka. Komu niestraszne są absurdy otaczającego świata oraz lubi doszukiwać się "odnośników" do świata bezpośrednio nas otaczającego, komiks przypadnie do gustu. I oczywiście jeszcze wspaniałe rysunki. Prawdziwe musisz mieć każdego fana komiksu. Czyli Empik, 18 zł i już go macie!

Tomstoj

Inne opinie

Pierwsza część Trylogii Nikopola nie przypadła mi do gustu (nie mówię tu o rysunkach). Teraz jest dużo lepiej. Naprawdę dobry sugestywny scenariusz. Po pewnym czasie denerwuje trochę narracja parakomiksowa (ramki pod obrazkami), ale to dzięki niej łatwiej wciągamy się w psychikę Jill. A wszystko to doskonale narysowane.

hans

Scenariusz i rysunki: Enki Bilal
Wydawca: Egmont 2002
Format: A4, 56 stron
Cena: 18,90zł