"Spawn"

Jestem fanem komiksu Spawn. Kupuję ten komiks od dość dawna. Nie będę się tutaj rozwodził nad jego treścią, kreską i ogólnie nad grafiką [która jest genialna ;)], lecz nad "formą". O tych pierwszych może innym razem.

Komiks ten tani nie jest (choć cena ok 7 zeta za egzemplarz nie jest znowóż wygórowaną). O co mi chodzi; otóż, jeżeli daję za cos pieniądze to oczekuję że będzie to w miarę dobrze wykonane. Co jednak dostaję za tę kwotę? Mój ulubiony komiks na okropnej jakości papierze, a co za tym idzie strasznej jakości druku [kto to czytał - przeglądał to widział "kolory" :(]. Co więcej, gdy porównuję ostatnie numery z wcześniejszymi, to zauważam stale pogarszającą się jakość. Dlaczego o tym piszę? Mianowicie w wakacje byłem w Niemczech i jako fan Spawna musiałem sobie zakupić tamtejszą wersję owego. Gdy go otworzyłem, oczom moim ukazały się barwy których jeszcze nigdy nie widziałem w żadnym polskim wydaniu jakiegokolwiek komiksu (jeżeli ktoś zna przykład to proszę mi go podać, tylko niech wcześniej zobaczy tego Spawn'a - Spawn 49, August/September 2001). Jak to się mówi: szczena mi opadła. Oczywiście polski wydawca może powiedzieć: "u nas to tego nikt nie kupi za cenę ok 11 zł (5.90 DM)". A ja na to: "w Polsce osoby kupujące komiksy to przeważnie fani, którzy dla dobrego wydania dadzą nawet wyższą sumę". Czyż nie??? Jeżeli jestem w błędzie, to dajcie znać.

Dobra, trochę ponarzekałem. No to teraz muszę pochwalić polskiego wydawcę za lepszą okładkę. Jest grubsza od niemieckiej, a na dodatek lakierowana. Niestety jest to jedna z niewielu zalet "naszego" wydania.

Dla osób zainteresowanych tym komiksem, bądź jeszcze go nie znających, podaję adres strony oficjalnej: www.spawn.com. Można tam znaleźć okładki wszystkich numerów Spawna które do tej pory wyszły oraz inne "rzeczy" dotyczące tego komiksu i jego twórców.

SQTER

Poniższy rysunek wykonał autor tekstu.