"Polowanie"

Zimą 1983 roku w pensjonacie w Bieszczadach spotykają się szare eminencje z krajów Układu Warszawskiego. Głównym bohaterem jest tu Wasylij Aleksandrowicz Szewczenko, dookoła którego obracają się wspomnienia większości bohaterów, gdyż każdy mu wiele zawdzięcza. Każdy, oprócz jego przyszłego zastępcy - Sergieja Szawanidze. Polowanie jest pretekstem do wspominania dawnych czasów, ale nie tylko...

Komiks kipi od polityki i aż trudno go przez to przełknąć. Główna linia fabuły jest dość prosta, mamy jednak do czynienia z ogromną liczbą retrospekcji. Całość buduje komiks bardzo bogaty i wyjątkowy chociażby z powodu samej tematyki. Razić może niekomiksowe Epitafium, wieńczące historię, będące raczej ilustrowanym opowiadaniem.

Rysunki Bilala są dla niego charakterystyczne, jednak nieco inne niż w "Targach nieśmiertelnych". Mamy tu do czynienia - zwłaszcza na początku - z wyraźniejszą kreską. W retrospekcjach rysownik ciekawie operuje barwami, nadużywając żółci przy kolorowaniu postaci, które jakby świecą, błyszczą się. Kolejnym interesującym zabiegiem jest przerysowanie stosowane w krwawych scenach, gdzie czerwieni jest znacznie więcej, niż być powinno, wiele kadrów wręcz skąpanych jest we krwi, pojawia się nawet krwisty ptak. Ponadto retrospekcje są niesamowicie oniryczne, wręcz miejscami surrealistyczne. Jawa łączy się ze snem w bardzo interesujący sposób.

Polecam gorąco, komiks ważny i nie powinno się go ominąć. Jednak trudno tu mówić o zwykłej rozrywce, gdyż oferuje on znacznie więcej. W dodatku został znakomicie wydany.

Jarek Obważanek

Scenariusz: Pierre Christin
Rysunek: Enki Bilal
Wydawca: Egmont Polska 2002
Format A4, 96 stron
Cena: 29,90 zł