"Krzyżacy" tom 1: W cieniu czarnych kniei"

Rzadko zdarza się, że artyści komiksowi z zagranicy biorą się za komiks oparty na polskiej powieści. Tak właśnie jest jednak w przypadku dwójki Francuzów, którzy w ubiegłym roku właśnie tym albumem weszli na rynek zachodnioeuropejski. W Polsce album miał premierę niewiele później (marzec 2002) co jest kolejnym dowodem na nieprzewidywalność polskiego rynku komiksowego.

Na samym wstępnie autorzy zaznaczają, że niektóre wątki opowieści Henryka Sienkiewicza zostały zmienione. To właśnie wpływa w dużym stopniu na lekturę. Przykładowo, kiedy czekamy na słynne "Mój ci on" Danusi, to mamy jakąś dziwną maskaradę duchów. Treści szerzej opisywać chyba nie ma sensu, gdyż zarysy tej lektury szkolnej każdy na pewno zna, a przynajmniej znać powinien :). Ciekawym zabiegiem scenarzysty jest opisywanie akcji przez sługę Maćka i Zbyszka - Antoniego. Jak sam przyznaje, może jest tchórzliwy i strachliwy, tym bardziej nie ma w sobie nic z bohatera, ale potrafi pisać. "Mój miecz to pióro... dzięki niemu, waleczne czyny moich panów, ich miłostki, utrapienia i tułaczki przetrwają być może wieki". W ten oto sposób giermek stara się wszystko obiektywnie oceniać i nam, czytelnikom przekazywać. Album wyróżnia się także specyficznym słownictwem, zawiera mnóstwo archaizmów i starej potocznej mowy, np. "A wy, ktoście są ?!?" i sporo innych tego typu.

Album jest pierwszą częścią, druga nosi tytuł : "Pierwszy krąg piekieł" i także zapowiadana jest już przez polskiego wydawcę. Całość jest na dobrym, europejskim poziomie, ale nie zachwyca. Szczególnie rysunek, w którym brak jakichś specjalnie zwracających uwagę, natomiast zdarzają się i takie, w którym można mieć problemy z rozróżnieniem postaci. Do jakości wydania nie można mieć żadnych zastrzeżeń. Całość wydana jest na papierze kredowym, który staje się powoli standardem w ukazujących się w Polsce komiksach. Cena natomiast znacznie zniechęca do zakupu. Mimo wszystko, polecam!

frycek

Scenariusz: Rodolphe
Rysunki: Bernard Capo
Wydawca: Twój Komiks 2002
Format A4, 48 stron
Cena: 18,90 zł