"Niebieskie mundury"

Wydawnictwo Twój Komiksna dobre już zadomowiło się na polskim rynku komiksowym. Jedną z pierwszych serii jaką zaczęło wydawać (wakacje 2001) jest humorystyczna seria "Niebieskie mundury". Do dnia dzisiejszego ukazały się trzy pierwsze albumy serii. Do końca roku mają wyjść jeszcze dwa następne. Cała seria liczy, bagatelka, ponad czterdzieści albumów i co ciekawe polski wydawca zamierza wszystkie wydać, zapewne w przeciągu około najbliższych dziesięciu lat.

"Niebieskie mundury" są adresowane ewidentnie dla młodszego odbiorcy. Akcja komiksu ma miejsce głównie na Dzikim Zachodzie. Trójka kawalerzystów musi stawić czoła Indianom, bądź też prowadzić boje w wojnie secesyjnej przeciwko Jankesom. Trudno po pierwszych albumach głębiej określić ich osobowość - ot po prostu sobie są. Sierżant Chasterfield, kapral Bryan Blutch oraz Tripps niczym się praktycznie nie wyróżniają, wykonują dzięki szczęśliwym zbiegom okoliczności kolejne zadania, aby wszystko zakończyło się szczęśliwie. Autor scenariusza (Raoul Cauvin) wszystkie historie przedstawia w sposób jak najbardziej standardowy i schematyczny. Kilka gagów w zamierzeniu autora ma być śmiesznych, ale osobiście nawet przez moment nie zaśmiałem się przy czytaniu tego komiksu. Rysunki (Louis Salverius) także nie są najwyższych lotów. Kreska troszkę niedbała, podobnie kolor.

Czytając ten komiks nie można się oprzeć wrażeniu, że zarówno otoczenie, jak i niektóre wątki nawiązują do Lucky Luke'a. We Francji historie z samotnym kowbojem przeżywały wtedy apogeum popularności, dlatego może podobna historia była niezłym produktem na sprzedaż, ale nic poza tym. Mimo szczerych chęci, jako, że jestem pasjonatem westernów, o tym komiksie dobrze pisać niestety nie mogę. Tylko dla koneserów!

Spis tomów wydanych w Polsce:
1. Wybuchowy ładunek
2. Północ - Południe
3. Dla piętnastu setek dolarów

frycek