"Maus" Arta Spiegelmana

"Maus" jest książką przedstawiającą dzieje Holokaustu na przełomie drugiej wojny światowej.

Książka ta zdobyła olbrzymie uznanie na całym świecie a także to najważniejsze- wśród krytyków. Jest to prawdziwa opowieść o życiu i tragediach żydowskiej rodziny Spiegelmanów, która zamieszkiwała tereny okupowanej Polski.

Niezwykłość "Mausa" polega przede wszystkim na niecodziennym, a zarazem bardzo trafnym, przedstawieniu postaci. Autor sportretował żydów jako myszy, Niemców jako koty natomiast Polaków jako świnie. Kontrast myszy i kota doskonale odzwierciedla myśli, jakie chciał nam przekazać twórca, czyli nienawiść Niemców do Żydów. Przedstawienie Polaków jako świnie nie do końca spodobało się ówczesnym patriotom, a przede wszystkim władzom, które rządziły naszym krajem. Z tego właśnie powodu komiks ten w Polsce nie został od razu przyjęty z otwartymi rękoma.

Autor "Mausa", Art Spiegelman urodził się w 1948 r. W książce utożsamia się z postacią Artiego, który jest rysownikiem oraz synem Władka, od którego zbierał informacje na temat Holokaustu. Konwersacje między synem a ojcem nie należą jednak do najłatwiejszych. Władek jest starym, schorowanym człowiekiem, który jednak - jak się okaże "krwawi historią". Z każdą stroną dowiadujemy się kolejnych, tragicznych przeżyciach Władka i jego najbliższej rodziny. Sama książka wciąga od deski do deski, nie pozwalając nawet na chwile wytchnienia. Wzrusza, bawi, zaciekawia - są to najlepsze słowa jakie w pełni oddają charakter tego niezwykłego dzieła. Kolejną zaletą w "Mausie" jest jego wielowątkowość. Oznacza to, że niemal w każdej chwili jesteśmy zaskakiwani czymś nowym, co jeszcze bardziej pochłania nas w straszliwy świat hitlerowskich obozów koncentracyjnych.

"Maus" jest zarówno nowelą, pamiętnikiem, dokumentem a przede wszystkim opowieścią rysownika o własnym ojcu, którzy jako Żyd zmagał się z Niemcami . Rysunek autora jest prosty i bezpośredni, dzięki czemu doskonale odbiera się myśli jakie chciał nam przekazać twórca. Kreska autora jest bardzo charakterystyczna i wręcz poraża prostotą, która jednak urzeka.

Początki twórczości Arta Spiegelman'a tkwią w awangardowym magazynie komiksowym RAW ("The graphix magazine of abstract depressionism" - jak brzmiał tytuł na jednej z okładek). Magazyn ten wydaje wraz ze swoją żoną Francoise Mouly od 1980 r. To właśnie w RAW "Maus" zapoczątkował swoje istnienie w postaci pojedynczej wkładki do każdego numeru.
W 1992 r. Art Spiegelman otrzymuje nagrodę Pulitzera za - no kto wie za co? Zgadza się!!!

Nagrodę tą otrzymuje za obydwie części "Mausa" (pierwsza - "Mój ojciec krwawi historią", druga - "I tu się zaczęły moje kłopoty"). Wkrótce po tym książka zostaje okrzyknięta jako "pierwszy poważny komiks dla dorosłych". Kolejnym wyróżnieniem dla Arta była nagroda Guggenheima oraz nominacja do National Book Critics Award.

Podsumowując trzeba stwierdzić, że "Maus" sam w sobie jest dziełem genialnym. Jest książką od której nie można się oderwać "kiedy dwie myszy mówią o miłości - jesteś poruszony, kiedy cierpią - płaczesz". Jeśli jesteś fanem komiksów, to pamiętaj - "Maus" jest lekturą obowiązkową!!!

pandox