"Trylogia Nikopola" tom 1: "Targi nieśmiertelnych"

Akcja komiksu toczy się w 2023 roku w autonomicznym mieście Paryżu rządzonym przez faszystę Choublanca, który marzy o nieśmiertelności, jaką chce otrzymać od egipskich bogów w zamian za paliwo. Milicja Powietrzna strąca nie odpowiadającą na wezwania kapsułę z zamrożonym Alcydem Nikopolem, który spadając na ziemię odłamuje sobie nogę. W jego ciało wnika Horus, egipski bóg z nadmiernymi ambicjami...

Dalej jest już tylko dziwniej. Gogol, zielonobiały kot-telepata, aniołki Dyfda, ogromne Zuben-Ubijskie pijawki i wiele innych, mniej lub bardziej wymyślnych stworzeń przewija się przez karty komiksu. Paryż jest miastem brudnym, upadającym, podzielonym na strefy dla "lepszych" i "gorszych" mieszkańców. Podział polityczny pozostałej części Europy nie jest w tym tomie zbyt mocno zarysowany, wiemy jednak o istnieniu Czechosowiecji, której hokeiści goszczą w Paryżu. Akcja jest absurdalna i wymyślna, na każdym kroku czytelnik napotyka niezwykłe sytuacje. Kolejne dni w komiksie poprzedza przegląd prasy, która naświetla pewne nie przedstawione na obrazkach sprawy a jednocześnie dodaje komiksowi kolorytu. Bilal nie ukrywa ani krwi ani nagości, stąd dziwi mnie fakt, że komiks nie został opatrzony znaczkiem "tylko dla dorosłych".

Rysunek to majstersztyk, połączenie wielu technik, głównie pasteli i akwareli, ale zdarzają się nawet kolaże (w przypadku reklam na stacji metra). Bilal tworzy kadry bardzo malarskie, mimo stosowania obrysu. Znakomicie przedstawiona jest przestrzeń przy pomocy zamglenia dalszych planów. Kadry są niezwykle bogate w szczegóły, tła niekiedy kipią od postaci czy budynków. Pojawia się wiele znanych ze współczesnego Paryża miejsc, które oczywiście na kartach komiksu są zrujnowane bądź przebudowane.

Pochwała należy się wydawnictwu Egmont za staranne wpisanie tekstów pojawiających się np. na ścianach czy ekranach. Szkoda tylko, że w niektórych miejscach zastosowano niezbyt ładne liternictwo.

Jarek Obważanek

Scenariusz i rysunki: Enki Bilal
Wydawca: Egmont Polska
Format A4, 64 strony
Cena 18,90 PLN

 

Moim zdaniem

"Targi Nieśmiertelnych", to naprawdę kawał dobrej roboty (a może nawet sztuki ;>) komiksowej. Jest to Dzieło, jak najbardziej przez duże D. "Targi" nie są jednak pozycją dla wszystkich, usłyszałem kiedyś opinię, że "komiks jest dziwaczny". Pozostawiam to bez komentarza. Osobiście polecam go do przeczytania każdemu - naprawdę warto.

aegirr