Gail tom 1 - Przed burzą

"Przed burzą" to pierwszy tom serii autorstwa Piotra Kowalskiego. Nie jest to jego pierwszy album komiksowy. Warto tu wspomnieć chociażby o "Telepatach 2350".
Komiks ten, to opowieść osadzona w dziwnym świecie, w którym można odnaleźć elementy zarówno średniowieczne (zamki, królowie), jak i wytwory zaawansowanej techniki (np. broń energetyczna, czy czołgi). Głównym bohaterem opowieści jest tytułowy Gail, wojownik, który zostaje wypędzony z królestwa przez swojego władcę za to, że ośmielił się pokochać jego córkę. Uczucie jest tu przeciwstawione brzemieniu władzy (księżniczka ma poślubić mężczyznę którego nie kocha, by zapewnić dobrobyt swemu królestwu). Wygnany wojownik, szuka zajęcia i na szlaku podróży ratuje życie przypadkowemu podróżnemu, który okazuje się być ważną osobistością w państwie którym włada Hyon. I tak oto Gail wchodzi w "paszczę lwa".
 Hyon jest głównym czarnym bohaterm tej opowieści. Jest komturionem (osobą rządzącą krajem), a przy tym jest żądny jeszcze większej władzy (walczy o to, by zostać u władzy na następną kadencję) i jeszcze na dodatek jest sadystą. Cały czas musi walczyć o poparcie ludu i przewidywać posunięcia swoich kontrkandydatów, chcących go odsunąć od władzy. Opowieść pełna jest politycznych intryg, przemocy a także magii. Aż dziwne, że komiks nie został oznaczony przez wydawcę znaczkiem "Tylko dla dorosłych". Album kończy się rozpoczęciem tytułowej "burzy", którą rozpętuje Hyon, wysyłając do boju swoją mechaniczną armię. Rozpoczyna się wojna.
Jeśli chodzi o grafikę, to trzeba przyznać że Kowalski ma swój własny dobrze rozpoznawalny styl rysowania. Niestety komiks jest rysowany trochę nierównomiernie. Co to znaczy? Otóż jedne strony są narysowane wręcz po mistrzowsku, podczas gdy inne można by nazwać prawie zmarnowanym miejscem (na szczęście tych ostatnich jest tylko kilka). Jeszcze na minus jest kilka rażących rzeczy, np. scena wyjścia przez bramę mechanicznej armii. Sorry panie Piotrze ale czołgi wyglądem przypominają mydelniczki. Może niektórzy stwierdzą ,że się czepiam, ale razi mnie fakt, że jedne strony albumu narysowane są naprawdę świetnie, a inne jakby od niechcenia. Cieszy jednak to, że powstaje nowa polska seria fantastyczna, o ciekawej fabule i niezłej oprawie graficznej (a może tak przydałoby się oznaczać rodzime komiksy znakiem  "Teraz Polska" ;>). Mimo całego mojego narzekania, serdecznie polecam tą pozycję do przeczytania.  

aegirr

Scenariusz: P. Kowalski
Rysunki: P. Kowalski
Wydawca: Egmont Polska 2001
Format A4, 48 stron
Cena: 15,90 PLN

 

Moim zdaniem

Komiks średni. Rysunek zbyt wyrysowany by był atrakcyjny, poza tym niezbyt jeszcze dobry. "Gaila" czyta się dobrze, ale fabuła nie jest specjalnie oryginalna ani zaskakująca.

Jarek Obważanek