"Western"

Rosiński od dawna obiecywał, że narysuje western, gdyż było to jego dziecięce marzenie. Wreszcie obiecane dzieło ujrzało światło dzienne i naprawdę było na co czekać. 

Tym albumem rysownik udowodnił, że nie zapomniał swojego fachu, a jedynie z lenistwa bądź zbytniej wiary w swe umiejętności poprzednie jego komiksy były narysowane słabiej, niż można by tego oczekiwać. "Western" został narysowany bardzo ładnie, klimatycznie i z pomysłem. Cały jest w wąskiej gamie barwnej, głównie w brązach lub kolorach do nich zbliżonych. Wszelkie błękity, zielenie czy inne barwy są odpowiednio zgaszone i stonowane. Komiks został narysowany techniką dotąd przez Rosińskiego nie prezentowaną. Sam nałożył kolor, chociaż tu trudno zamykać to w kategoriach zwykłego pokolorowania, kreski konturu i plamy jego wypełnienia łączą się, działają wspólnie. Bywa często, że kontur zanika. Rosiński kładąc kontur użył nie tylko piórek (czy stalówek) różnej grubości, ale również różnych odcieni tuszu. Zastosowane są techniki, które były autorowi potrzebne dla uzyskania odpowiednich efektów, tak więc oprócz akwareli są widoczne kredki, widać też dużo drapania, czasem aby podkreślić coś bielą ale czasem też po prostu aby poprawić błędy. 

Zupełnie nie rozumiem za to plam krwi, które są w jednolitej barwie i odstają od reszty rysunku. Ponadto również w tym komiksie widać jak Rosiński sobie ułatwia - w retrospekcjach twarzy Cathy i Nate'a zreprodukował wcześniej użyte kadry, dorysowując coś do nich w razie potrzeby (tzn. gdy różniły się wymiarem). 

Kolejnym plusem a jednocześnie ciekawym uzupełnieniem albumu jest 5 obrazów olejnych, które są integralną częścią komiksu (zwróć uwagę na numerację plansz), chociaż gdyby ich nie było, fabuła na niczym by nie ucierpiała. Są bardzo ładne, dużo lepsze od tego na okładce, który jest po prostu grafiką na płótnie. 

Van Hamme również stanął na wysokości zadania. Scenariusz jest ciekawy, bogaty w zwroty akcji a sposób prowadzenia narracji wzbudza dodatkowe zainteresowanie następnymi wydarzeniami. Głównym bohaterem jest Nate Chisum, który podszywa się pod bratanka Ambrosiusa van Deera aby wyłudzić od niego nagrodę. Sytuacja się komplikuje, gdy okazuje się, że van Deer chce się pozbyć bratanka, by zagarnąć cały spadek po bracie...

Jarek Obważanek

Scenariusz: Jean Van Hamme
Rysunki: Grzegorz Rosiński
Wydawca: Egmont Polska
64 strony, twarda okładka, papier kredowy