Punisher

Imię i nazwisko: Frank "Punisher" Castle  
Wzrost: 185 cm
Waga: 91 kg 
Oczy: niebieskie 
Włosy: czarne 
Zawód: zawodowy łowca przestępców 
Miejsce urodzenia: Queens, Nowy Jork

Historia: Frank Castle był kapitanem w Korpusie Marines i służył 5 lat w Wietnamie. Za swe bohaterstwo został dwukrotnie odznaczony Brązową i Srebrną Gwiazdą oraz czterokrotnie Purpurowym Sercem. W kilka lat po wojnie w Wietnamie prowadził specjalne świczenia komandosów marines w stanie Nowy Jork. Będąc na przepustce zabrał żonę i dwoje małych dzieci na piknik do Central Parku. Obok nich rozegrała się bitwa pomiędzy dwoma gangami. Gangsterzy chcąc pozbyc się świadków zastrzelili żonę i dzieci Franka. On sam został ranny, ale przeżył. Zrozpaczony z powodu utraty rodziny zdezerterował z Korpusu tuż przed tym, jak miła otrzymać Prezydenki Medal Wolności.

Na kilka miesięcy Castle zniknął z widoku, po czym pojawił sie ponowne  w Nowym Jorku. Wyposażył się w doborową broń i stroje bojowe z olbrzymim motywem trupiej czaszki na piersi. Tak przygotowany wyruszył na krucjate przeciwko przestępczości...

Komiks: Punisher (z ang. "ten który karze") pojawił się po raz pierwszy na kartach komiksu w 1978 roku w 129 numerze  "The Amazing Spiderman". Ponieważ bardzo spodobał się czytelnikom, po licznych miniseriach otrzymał wreszcie swój własny tytuł " The Punisher" (1987) Popularność nie słabła toteż Marvel wypuścił kontynuacje: "Punisher: War Journal" (1991) i "Punisher: War Zone" (1993). Później próbowano jeszcze "Punisher 2099". Pomimo początkowej popularnosci po pewnym czasie sprzedaż komiksów z Punisherem zaczeła spadać - przyczyniły się do tego głównie nienajlepsze scenariusz, które nadały jego przygodom mnóstwo uciążliwego schematyzmu. Postępujący spadek sprzedaży doprowadził w końcu do zamknięcia wszystkich tytułów. Przez nastepne lata Punisher pojawiał się w miniseriach. A pełnoprawny tytuł odzyskał dopiero kilka lat temu za sprawą scenarzysty: Gartha Ennnis'a. Efekt prac jego i rysownika Stevena Dillona można obecnie podziwiac w wydaniu zbiorczym komiksu pt. "Welcome back, Frank"

Bonus: Punisher słynie z krótkich acz niezwykle ciekawych/pociesznych tekstów, które puszcza w najróżniejszych momentach. Oto kilka z nich:
"Czas pokazać na czym polega selekcja naturalna"
"Kur**, nawet nie ma z kim pogadać" -  po wyeliminowaniu wszystkich potencjalnych rozmówców
"Bo zasłużyliście" - na pytanie "Za co?"
"Zapomniałeś zmówić Zdrowaś Mario..." - na prośbę o darowanie życia
"Mam dzisiaj farta, facet wynajął samochód z dużym bagażnikiem"

na podstawie www.serwis-komiksowy.pl i magazynu Produkt #2/2001

Jaq