Frank Miller - ojciec Sin City

Frank Miller we własnej osobieMiller to jeden z najlepszych twórców amerykańskiego komiksu. Jest zarówno wspaniałym rysownikiem jak i znakomitym scenarzystą.Urodził się 27 stycznia 1957 roku w Olney, w stanie Maryland. Swą komiksową karierę rozpoczął w 1976 roku mając 19 lat od rysowania The Twilight Zone dla wydawnictwa Gold Key Comics. Następnie przeniósł się do DC Comics, gdzie rysował horrory. Potem przeszedł do Marvel Comics gdzie rysował Spider-mana, by potem zająć się źle sprzedającym się Daredevilem (pisał scenariusze i szkicował). Ta praca uczyniła go sławnym. 

Następnie wrócił do DC, dla którego zrobił Ronina (1983-84) - niemal 300-stronnicową opowieść ujawniającą zamiłowanie Millera do Japonii. Kolory nałożyła Lynn Varley, która jest jego żoną i współpracowniczką. Ona, w odróżnieniu od wielu amerykańskich twórców, nakłada kolory pędzlem, a nie komputerowo. Najlepszym przykładem jej mistrzostwa jest bez wątpienia mini-seria 300.  Kolejna sławna praca Millera to Batman: The Dark Knight Returns (tusz Klaus Janson, wydany w 1986), do którego nawiązuje album Spawn - Batman (rysunki Todd McFarlane, wydany w 1994).

Dziełem życia Franka Millera jest seria Sin City, którą rozpoczął publikować w 1991 roku w wydawnictwie Dark Horse Comics. W 1998 przedstawił wzruszającą, wspomnianą wyżej mini-serię 300 (Miller uważa ją za najlepszy komiks jaki zrobił w życiu - nie można się nie zgodzić).Poza tym pisał scenariusze do następujących tytułów: Elektra Assassin (rysunki Bill Sienkiewicz), Bad Boy (rysunki Simon Bisley), mini-serii Batman: Year One (rysunki David Mazzucchelli), Hard Boiled i Big Guy & Rusty the Boy Robot (rysunki Geof Darrow) oraz serii Martha Washington (rysunki Dave Gibbons), Robocop vs Terminator (rysunki Walt Simonsen).Zrobił też (scenariusz i rysunek) album Elektra Lives Again, narysował mini-serię Wolverine (scenariusz Chris Claremont) oraz wiele pojedynczych odcinków różnych serii a także masę okładek. Zebrał niezliczone ilości całkowicie zasłużonych nagród.

Ostatnio Miller napisał scenariusz do filmu Batman: Year One, który jest adaptacją jego komiksu pod tym samym tytułem. Reżyseria Darren Aronofsky (Pi, Requiem dla snu). Premiera w USA 10. listopada 2003 roku. Ponadto w grudniu ukazała się pierwsza część komiksu o kryptonimie DK2 czyli Batman: The Dark Knight Strikes Again. Jest to kontynuacja rewelacyjnego Batman: The Dark Knight Returns. Miller napisał do niego scenariusz i wykonał rysunki. 

W Polsce dał się poznać dzięki albumowi Elektra, rysunkom do Spider-mana 1/90 (scenariusz Dennis O'Neil) oraz scenariuszowi do mini-serii Daredevil: The man without fear (przedstawiona w MegaMarvelu 7) z lat 1993-1994, którą narysował John Romita Jr i do Spawna nr 11 (w polskim wydaniu 5/1997; rysunki Todd McFarlane). Materiał pochodzi ze strony poświęconej komiksowi Sin City
sincity.prv.pl

Jarek Obważanek