Bob & Bill

Wydawnictwo Edipress postanowiło zaistnieć na rynku komiksowym z serią, którą wierni czytelicy czasopisma "Przyjaciel pies" znają już od ponad roku. Moim zdaniem ich debiut wypadł nadzwyczaj dobrze. 

"Bob & Bill" czyli w oryginale "Boule & Bill" to serial komediowy tworzony przez autora ukrywającego się pod pseudonimem Roba. Każdy odcinek ma jedną stronę długości. Albumy, które zostały wydane jako pierwsze, czyli "Oto i oni" oraz "Cztery pory roku" to odpowiednio tomy 25 i 28 oryginalnej serii. "Cztery pory roku" to album zupełnie nowy (odcinki z ostatnich 5 lat) natomiast "Oto i oni" gromadzi odcinki z końca lat osiemdziesiątych. Pomysł wydania nowych tomów a nie pierwszych jest trafny, gdyż zapewne pierwsze tomy były słabsze i ich puszczenie na początek mogłoby zarżnąć serię. Konsekwencją takiej linii wydawniczej jest brak numeracji tomów, ale ta praktyka nie jest na polskim rynku nowa (stosuje ją Egmont w seriach "Lucky Luke" i "Iznogud"). 

Humor prezentowany przez autora jest bardzo dobry a przy tym uniwersalny, mogą się pośmiać zarówno dzieci jak i dorośli. Bob to jeden z niewielu prezentowanych ostatnio w Polsce małych bohaterów komiksowych, którzy przeznaczeni są do czytania przez dzieci. Pozostałymi bohaterami komiksu są spaniel Bill, żółw Karolina oraz rodzice Boba. 

W komiksie zauważyłem kilka ciekawych patentów. Citroen głównych bohaterów ma na rejestracji napisany numer aktualnie czytanego żartu (np. GAG 983). Ponadto oczywiście tysięczny odcinek jest specjalnie potraktowany. Nie jest jakiś super śmieszny, ale sympatyczny. Oczywiście dotyczy liczby 1000. 

Album "Cztery pory roku" jest wyjątkowy w tej serii. Po pierwsze odcinki nie są ułożone po kolei (chociaż na to wskazuje numeracja gagów), lecz tematycznie z podziałem na tytułowe cztery pory roku. Zawiera wybrane odcinki z lat 1996-2001. Ponadto jest kilka gagów stworzonych pastelami i akwarelami. Są to całostronicowe rysunki. Jest jeszcze odcinek narysowany pastelami, który jest ciekawym żartem formalnym. Album ten został wydany także w wydaniu limitowanym do 499 egzemplarzy na formacie 30 x 38 cm.

Albumy są bardzo ładnie wydane. Wydrukowano je we Francji na dobrym, matowym papierze i oprawiono w twardą oprawę.

Jarek Obważanek

"Bob & Bill"
tom 1: "Oto i oni"
tom 2: "Cztery pory roku"

Scenariusz i rysunki: Roba
Wydawca: Edipress
48 stron A4, twarda oprawa, papier matowy