Wybrane nowości z Francji

 

Rodzimy rynek ostatnimi czasy nie jest aż tak chłonny na komiksy wydawane w "formacie europejskim", oryginalnie publikowane w języku francuskim, których to cenę podaje się w euro. Mimo wszystko chcielibyśmy przybliżać wybrane nowości największych wydawców frankofońskich. Zwłaszcza te, które w jakiś sposób powinny być lepiej kojarzone przez polskiego czytelnika.

LISTOPAD 2009

 


W listopadzie nakładem oficyny Le Lombard ukazał się premierowy album nowej serii sygnowanej nazwiskiem Jeana van Hamme'a. Wydarzenie to potwierdza pewną ogólną konkluzję, że miesiąc ten bezsprzecznie należał do uznanego belgijskiego scenarzysty, o czym można przekonać się poniżej. "Rani" to awanturnicza opowieść z gatunku płaszcza i szpady rozgrywająca się w XVIII wieku. A albumie "Bâtarde" markiz de Valcourt postanawia scedować swoje dobra na nieuznaną oficjalne córkę Jolanne. Pominięty w testamencie brat nie zamierza ułatwić jej przejęcia majątku. Tymczasem Europa targana jest wojną, która sięga samych Indii. Drugim scenarzystą planowanej na osiem części serii jest Alcante, natomiast za warstwę graficzną odpowiada Francis Valles.

"Jusqu'au dernier maillon" to tytuł ostatniego albumu sensacyjnej serii "La Branche Lincoln" Herzeta (scenariusz) i Kowalskiego (rysunki), której zbiorcze wydanie pod tytułem "Wydział Lincoln" ukarze się w tym roku nakładem wydawnictwa Egmont w kolekcji Sensacja. Epilog rzuca światło dzienne na tajemnice związane z siatką Styx i doprowadza do ostatecznej konfrontacji z tytułowym wydziałem stworzonym przez prezydenta Lincolna oraz z Komandem Wyvern.

"Les Becs de feu" to tytuł czwartego i ostatniego rozdziału serii "Croisade" autorstwa Jeana Dufaux (scenariusz) i Philippe'a Xaviera (rysunki). Zakochany w księżniczce z Zachodniego Świata, sułtan miasta Hiérus Halem bliski jest zakończenia wojny z chrześcijańską armią. Aby to uczynić, musi jedynie pozwolić na przebudzenie mistycznym siłom.

Światło dzienne ujrzał już czternasty album serii "Capricorne" Andreasa pod tytułem "L'Opération". Koziorożec jest wreszcie w drodze powrotnej do Nowego Jorku. Jednak na łodzi wiozącej go do domu znajduje się potężna istota, która ma wobec astrologa pewne plany.

Wydany w ramach kolekcji Signé, album zatytułowany "Les Petits Adieux" opowiada o Christine - kobiecie, która po siedmiu latach pracy, gdzie musiała słuchać anonimowych głosów mówiących jej o beznadziei życia, sama postanawia opisać swoje trudne życie matki samotnie wychowującej dziecko. Lecz okazuje się być to trudniejsze niż przypuszczała. Scenariusz komiksu napisał Marvano, zilustrowała go Magda.

W ramach reedycji ukazał się klasyczny komiks nawiązujący do greckiej mitologii z wyraźnie zarysowanymi wątkami erotycznymi zatytułowany "Epoxy" (pierwotnie wydany w 1968 roku). Album ten znaczy początki kariery Jeana van Hamme'a. Ekskluzywne wznowienie pozostawia rysunki Paula Cuveliera w klimacie czerni i bieli.

Na koniec wspomnieć warto o drugim integralnym tomie humorystycznej serii "Léonard" zatytułowanym "J'invente donc Génie". Bohater - komiksowa parodia Leonarda da Vinci - znany jest polskiemu czytelnikowi z łam "Świata Komiksu" oraz albumów wydanych przez oficynę Podsiedlik-Raniowski i S-ka.

 


Kolejnym tytułem ze scenariuszem Jeana van Hamme'a, jaki trafił w listopadzie do francuskich księgarni, jest wydany przez Dargaud dziewiętnasty album klasycznej serii "Blake et Mortimer" - pierwsza część historii zatytułowanej "La Malédiction des Trente Deniers". Opowieść rozpoczyna się w momencie, gdy Mortimer zostaje wezwany do Grecji, gdzie ma potwierdzić autentyczność odnalezionych trzydziestu denarów Judasza. Komiks zilustrowali René Sterne i Chantal De Spiegeleer.

"Les Revenants de Porto Cervo" to tytuł trzeciego albumu sensacyjnej serii "Janitor" autorstwa Sente'a (scenariusz) i Boucq (rysunki). Tytułowy bohater kontynuuje śledztwo mające doprowadzić go do ludzi, którzy skradli komputer umożliwiający dostanie się do Cognitio - wyszukiwarki danych gromadzonych przez Watykan.

"Socrate le demi-chien" to osadzona w mitologicznych klimatach seria autorstwa Sfara (scenariusz) i Blaina (rysunki) opowiadająca o szczególnym czworonogu, który jest potomkiem psa samego Zeusa i służył Heraklesowi. W albumie zatytułowanym "Oedipe a Corinthe" napawający się wolnością Socrate pakuje się w tarapaty chcąc ocalić dziecko skazane na śmierć.

"Vie des Feux" to tytuł siódmego albumu "Mureny" tworzonej przez Dufaux (scenariusz) i Delaby'ego (rysunki). Jest rok 63 n.e. Neron utracił swoje czteromiesięczne dziecko i wciąż zaprząta sobie głowę Żydami przeciwstawiającymi się Rzymowi. Tymczasem do miasta położonego na siedmiu wzgórzach z dalekiej Galii powrócić pragnie wygnany Murena. Ciekawostką będzie bez wątpienia fakt, że seria doczekała się przełożenia na łacinę. "Murex et aurum" to pierwszy album pierwszego cyklu, który poddany został temu szczególnemu tłumaczeniu. Ponadto komiks został poszerzony o mające charakter dydaktyczny dodatki. Udział w projekcie ma dwoje uczonych: Claude Aziza oraz Chaty Rousset.

"Les correspondances de Pierre Christin" to wydawnictwo szczególne, poświęcone uznanemu pisarzowi, dziennikarzowi, wykładowcy i scenarzyście uznanych serii. Zawiera się w nim wyselekcjonowana i przetworzona w artystyczny sposób korespondencja, jaką utrzymywał ze swych podróży ze współpracującymi z nim autorami. Nazwiska pojawiające się w albumie to między innymi Enki Bilal, Jean-Claude Mézieres czy Max Cabanes. A jeśli jesteśmy już przy twórczości Pierr'a Christine'a, to ukazał się również kolejny integral z przygodami Valeriana rysowanymi przez Mézieresa. Czwarte zbiorcze wydanie cyklu "Valérian et Laureline" zawiera albumy: "Métro Chatelet", "Brooklyn Station", "Les Spectres d'Inverloch" oraz "Les Foudres d'Hypsis".

Pozostając przy wznowieniach, "Drapieżcy" autorstwa Dufaux (scenariusz)i Mariniego (rysunki) doczekali się ekskluzywnej publikacji w jednym opasłym tomie. Format tego wydawnictwa jest większy niż format poszczególnych albumów, zawiera ono również dodatkowe ilustracje artysty.

Integralnego wydania doczekały się dwa komiksy autorstwa Marvano. Oba oparte o książki Joe Haldemana. Mowa o "Wiecznej Wojnie" i "Wiecznej Wolności". Wypuszczona na rynek w zmniejszonym formacie, publikacja ta - będąca połączeniem sił wydawnictw Dargaud i Dupuis - liczy sobie ponad 350 stron.

Zbierające pięć albumów integralne wydanie serii "Kenya" Leo (scenariusz, rysunki) i Rodolphe (rysunki) poprzedza publikację jej drugiego cyklu zatytułowanego "Namibia". Być może to okazja do tego, by tytuł ten zagościł w ramach kolekcji Science Fiction wydawnictwa Egmont?

 


Wydany przez oficynę Casterman one-shot pod tytułem "Le télescope" został zapowiedziany jako historia niemoralna, traktująca o przyjaźni, miłości, seksie, pieniądzach. W skrócie, opowiada o tym, jak pięciu podstarzałych mężczyzn stara się o względy młodej kobiety. I jest to kolejny w tym miesiącu komiks do scenariusza Jeana van Hamme'a (powieść o tym samym tytule autor wydał w roku 1993, natomiast pierwotnie był to scenariusz filmu telewizyjnego). Oprawą graficzną albumu zajął się Paul Teng.

Z kolei "Montréal" jest piątym albumem tworzonej przez Loisela i Trippa serii "Magasin Général", osadzonej w Quebeku w latach czterdziestych. Główna bohaterka, Marie, zmuszona jest opuścić prowincjonalną miejscowość i wyrusza do tytułowego Montrealu. Album ten znalazł się w Oficjalnej Selekcji tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Angluleme.

 

W listopadzie powrócił Lanfeust. "L'énigme Or-Azur" to pierwszy album nowej serii rozgrywającej się w świecie Troy zatytułowanej "Lanfeust Odyssey". Ale to nie wszystko, co oficyna Soleil przygotowała na ten miesiąc dla swoich wiernych czytelników i miłośników serii Arlestona (scenariusz) i Tarquina (rysunki).

"Cixi de Troy" to odpryskowy tytuł oryginalnej serii, mający zamknąć się w dwóch albumach, przedstawiający wydarzenia, których uczestniczką była Cixi tuż po tym, jak rozstaliśmy się z nią w piątym albumie "Lanfeusta z Troy". Czarno-białe wydanie "Le secret de Cixi" Arlestona (scenariusz) i Vatine'a (rysunki) poprzedza grudniową premierę albumu w pełnym kolorze.

Wreszcie "Codex de Troy" to swego rodzaju encyklopedia wprowadzająca do świata Troy tych, którzy nie są z nim obeznani oraz tych, którzy chcieliby uporządkować sobie dotychczasowe informacje na jego temat. Licząca osiemdziesiąt-osiem stron publikacja została bogato ilustrowana przez Tarquina, zaś selekcją informacji zajął się Tullamore.

 


W listopadzie Les Humanoides Associés opublikowało siódmy album serii "Bouncer" Jodorowsky'ego (scenariusz) i Boucq (rysunki). Album zatytułowany "Coeur double" nawiązuje treściowo do poprzedniego - "La Veuve noire", rozpoczynającego niniejszy dyptyk. Tytułowy bohater zmuszony jest stawić czoła Czarnej Wdowie, malwersantce działającej na szkodę Barrow City.

Z kolei "Déluge" to tytuł zamykającego pierwszy cykl albumu utrzymanej w klimatach steampunkowych serii "Clockwerx" ze scenariuszem trio: Henderson, Salvaggio, Izu oraz rysunkami Hostache'a. W sercu Londynu dochodzi do finałowej bitwy, której stawką jest lucifernium - paliwo napędzające gigantyczne roboty.

Wydania zbiorczego doczekał się "Megalex" Jodorowsky'ego i Beltrana, trylogia zakończona również na rodzimym rynku przez Egmont.

 


Oficyna Delcourt opublikowała już ósmy album serii "Golden City" autorstwa Pecqueura (scenariusz) i Malfina (rysunki) zatytułowany "Les Naufragés des abysses". Warto przypomnieć, że pierwszy odcinek cyklu miał szansę zaistnieć na łamach Świata Komiksu (nr 21-23), lecz tytuł nie przyjął się na rodzimym rynku. Przy okazji wydawca wypuścił na rynek integralne wydanie trzech pierwszych epizodów.

Pozostając przy wydaniach zbiorczych, światło dzienne ujrzał również zbiorczy album trzech pierwszych części cieszącej się niesłabnącą popularnością "Armady" Morvana (scenariusz) i Bucheta (rysunki).


Dupuis to kolejne wydawnictwo, które w listopadzie wypuściło na rynek komiks ze scenariuszem Jeana van Hamme'a. Mowa o piątym albumie serii "Lady S." zatytułowanym "Salade portugaise". Tytułowa bohaterka, ukrywająca się pod przykrywką estońskiej tłumaczki w parlamencie strasburskim, wysłana z polecenia CIA do Lizbony, zostaje tym razem uwikłana w aferę, w której maczają palce islamscy terroryści.

Jednym z humorystycznych tytułów znajdujących się w ofercie wydawcy na ten miesiąc jest dwudziesty-siódmy album serii "L'agent 212" Cauvia (scenariusz) i Koxa (rysunki) pod tytułem "Fauve qui Peut". Jest to tytuł znany polskiemu czytelnikowi z łam "Świata Komiksu".

 

Nakładem oficyny Glénat ukazał się trzeci i ostatni album cyklu "Le guerre des Sambre. Hugo & Iris". Jest to prequel do oryginalnej serii Bernarda Yslaire'a, do którego swój wkład artystyczny włożyli dwaj inni ilustratorzy: Jean Bastide i Vincent Mézil. Cykl przybliża młodość Hugo Sambre'a - ojca Bernarda, autora manuskryptu poświęconego wojnie oczu, zafascynowanego piękną Iris, dziewczyną o czerwonych oczach, matką Julii. Akcja albumu rozgrywa się w roku 1931. Pozostaje mieć nadzieje, że Egmont pokusi się o zbiorcze wydanie tej trylogii.

Pozostając w spektrum oddziaływania Egmontu, światło dzienne ujrzał piąty album doskonale znanej polskiemu czytelnikowi z Klubu Kawalarzy serii "Lou" zatytułowany "Laser Ninja". Jednym słowem, perypetii sympatycznej czternastoletniej dziewczynki ciąg dalszy. Album ten otrzymał Nagrodę Młodości na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Angouleme.

Jakub Syty