Wybrane nowości z Francji

 

Rodzimy rynek ostatnimi czasy nie jest aż tak chłonny na komiksy wydawane w "formacie europejskim", oryginalnie publikowane w języku francuskim, których to cenę podaje się w euro. Mimo wszystko chcielibyśmy przybliżać wybrane nowości największych wydawców frankofońskich. Zwłaszcza te, które w jakiś sposób powinny być lepiej kojarzone przez polskiego czytelnika.

CZERWIEC 2009

 

"Obojczyki Salomona" to ostatni tom trylogii "Crevecoeur" Martina i Nicolasa Duchene. Komisarz Bury stara się rozwikłać zagadkę morderstw, które wstrząsnęły Brukselą na początku ubiegłego wieku. Wszystkie tropy prowadzą do potężnej organizacji "Krąg Odrodzenia", ale komisarza nie opuszczają wątpliwości.

"Dziki Instynkt" to gruby, dwustustronicowy komiks Frehela i Alessandry o bezwzględnych porachunkach gangsterskich w mieście Murdertown, gdzie pojawili się nowi handlarze narkotyków, a dwóch opryszków postanawia okraść szefa miejscowej mafii.

"Dusiciel" to najnowszy epizod przygód Nestora Burmy Tardiego i Moynota do scenariusza Leo Maleta. Komiksy Tardiego są ostatnio wydawane przez Castermana w postaci dwudziestostronicowych prepublikacji, a w czerwcu ukazała się właśnie pierwsza z nich (w lipcu kolejna). Całość zostanie zebrana w kolorowym albumie.

 

"Vendetta" to piąty tom cyklu "Tony Corso" autorstwa Berliona (w czerwcu ukazało się też wydanie zbiorcze pierwszych czterech). Jest to komiks sensacyjny poruszające aktualne tematy społeczne. Tony prowadzi podwójne śledztwo - dotyczy ono skorumpowanego włoskiego futbolu, ale też historii jego własnej rodziny.

"Kolonoskopia Francji XXI Wieku" (znów muszę przetłumaczy termin medyczny) stara się opisać przy pomocy rysunkowych gagów życie we Francji targanej kryzysem finansowych i pogłębiającą się (rzekomo) pauperyzacją mieszkańców.

Dziewiąty tom serii "Djinn" do scenariusza Jeana Dufaux z rysunkami Any Miralles nosi tytuł "Król Goryl". Zamyka on cykl afrykański i został wydany z trzema różnymi wersjami okładki.

 

"Jak w dni burzy" Nicolasa Poupona to historia dwóch chłopaków: JP i Mike'a, którzy próbują opuścić swoje miasto. Pomimo braku pieniędzy wcielają ten plan w życie, kiedy policja znajduje zwłoki teścia jednego z nich. Kierują się w stronę centralnej Francji, idealnego miejsca by się zaszyć.

"Suicide Troopers" to trzeci tom odpryskowego cyklu "Pieśni Strzyg" - "Hydry Aresa" do scenariusza Corbeyrana z rysunkami Alexisa Sentenaca (to facet). Jest to komiksowa wersja "Obcego" - Soho i Mc Spayne walczą z hydrami na Marsie, jednak okazuje się, że wróg jest odporny na kule, ogień, fale i wszelkie inne formy ataku dostępne bohaterom. Co więcej, należy się spodziewać, że potyczka na Marsie to tylko preludium do wydarzeń, które mają rozegrać się na Ziemi.

"Rewolucje" to szósty tom serii "Donjon Crepuscule" opisującej zmierzch świata Donjon - być może najpopularniejszego uniwersum francuskiego komiksu stworzonego przez Trondheima i Sfara. Marvin Czerwony i Król Popiół mają kłopot - znajdują się na niestabilnej wyspie zainfekowanej mięsożernymi roślinami.

 

"La Mamaitha" to trzydziesty-pierwszy tom "Arii" autorstwa Michela Weylanda, w którym obie tytułowe bohaterki stawią czoła sekcie trigyrów wielkiego mistrza Dragonnatha.

"Tusz z przeszłości" to opowieść drogi tocząca się w Japonii epoki Edo. Kaligraf Mohitsu odkrywa dar malarski u młodej dziewczyny - Atsuko, którą postanawia zabrać do stolicy, aby uczyć ją tam swojej sztuki.

"Czerwone kopce" (jak przetłumaczyć na polski słowo "cairn"?) to czwarty tom serii "Sami" autorstwa Gazzottiego i Vahlmanna, która w konwencji thrillera S-F opowiada o walce pięciorga dzieci z potężnymi przeciwnikami.

 

"Płomienie Archanioła" Guerina i Lacafa to one-shot o objętości ponad stu stron w kolorze. Niczym w komiksowej wersji "Imienia Róży" brat Tiburce de Trevezel przybywa do opactwa Mont Saint Michel, by pomóc w pracach budowlanych po zagadkowej śmierci mnicha kierującego tymi pracami. Jestem pewien, że w sklepiku na zamku Mont St Michel będzie można ten komiks zakupić.

"Topless" to kolejny kolorowy one-shot, tym razem w wykonaniu Le Goueffleca i Baleza. Romantyczna eskapada pianisty z baru ze stripteasem i jednej z dziewczyn w samochodzie szefa z duża gotówką ukrytą w bagażniku.

I w końcu "Nowy Jork" - drugi tom cyklu Corbeyrana stanowiącego jeden z elementów równoległych rzeczywistości "Uchronie[s]" opisanych wcześniej w cyklach "Nowe Bizancjum" i "Nowy Harlem". Zack Kosinski - dwudziestolatek, wychodzi ze sztucznej śpiączki, w którą wprowadził go jego ojciec - znany naukowiec. Dręczą go straszne wizje alternatywnego świata. Za rysunki odpowiada Djiiliali Defali, który przyznaje się do fascynacji twórczością Rosińskiego.

 

Wydawnictwo Humanoides Associes zaprezentowało w czerwcu ostatni tom cyklu "El Nino", którego akcja toczy się w Afganistanie. Bohaterką cyklu jest Vera, która przebywa tam z ramienia organizacji pozarządowych.

Z kolei "Elias le Maudit" czyli "Eliasz Przeklęty" Corgiata i Mastantuono to one-shot w stylu heroic fantasy, wypełniony tradycyjnymi rekwizytami tego gatunku, o których nie za bardzo chce mi się pisać.

No i wreszcie "Loving Dead" - opowieść w stylu zombie, jednak nietypowa, bo głównymi bohaterami jest para zakochanych zombiaków, pragnących przede wszystkim zatrzyma postępujący proces gnicia oraz w miarę możliwości wystrzegając się łowców zombie dotrzeć do jedynego miejsca, gdzie ich nadzieje mogą się spełnić. Autorem tego nietypowego dziełka jest Włoch Stefano Raffaele, znany z wcześniejszej współpracy m.in. z Marvelem i DC. Tym razem opublikował komiks we Francji.

 

Czerwiec w Le Lombard upłynął pod znakiem "IR$". Ukazał się jedenasty tom serii Desberga z rysunkami Vrenckena pt. "Droga Glorii" poświęcony przeszłości głównego bohatera, w tym relacjom z jego ex - Glorią. Jednocześnie pojawił się pierwszy tom odpryskowej serii "All Watcher" z rysunkami Queireixa zatytułowany "Antonia". Tytułowa bohaterka w wieku dwudziestu-trzech lat dowiaduje się, że jej ojciec nie jest urzędnikiem, ale zabójcą na zlecenie. Musi sama przekonać się, czy odziedziczyła te same skłonności a jej pierwsza ofiara jest nam doskonale znana.

I na koniec - ukazał się piętnasty tom popularnej serii "Uczeń Ducobu" o przygodach leniwego chłopca znanej także w Polsce (m.in. pod tytułem "Tępek").

 

"Koszmary Terram" to opowieść o mrocznej rodzinnej historii, której reperkusje rozbrzmiewają do dnia dzisiejszego. Aby uporać się z lękiem, należy się cofnąć do przeszłości. Pierwszy tom cyklu nosi tytuł "Preludium", a jej autorami są Sand i Cossu.

"Grube słowa" to dziesiąty już tom humorystycznej serii "Rat's" autorstwa Lafona i Ptiluca (poprzednie ukazały się nakładem Humanoides Associes). Szczury trafiają na wyspę, gdzie panuje kult uprzejmej wypowiedzi, a każde grubiaństwo ścigane jest przez bezwzględną, choć uprzejmą policję.

"Merlin" to nie jest właściwie komis, ale przepięknie ilustrowana przez Aleksi'ego i Rossbacha opowieść Istina z czasów króla Artura. Warto się przekonać osobiście pod adresem: www.soleilprod.com/public/extraits/MerlinBeauLivre.pdf.

 

"Cuba Tourista" to humorystyczny komiks Yvesa Montagne o parze młodych Francuzów, którzy spędzają dwa tygodnie w Hawanie. Wielkim zaskoczeniem jest dla nich fakt, że wszyscy mówią tylko po hiszpańsku.

"Mastuba" to drugi tom historyczno-przygodowej serii "Nil", której akcja toczy się w Egipcie epoki faraonów Ahmosisa i Amenhotepa.

"Lato 63" to nowa seria obyczajowa, której pierwszy tom właśnie się ukazał. Poświęcona jest trudnym relacjom między ojcem i synem oraz zawiera wątek młodej Euroazjatki, która musi nauczyć się żyć wśród swojej francuskiej rodziny. Scenerią komiksu jest Livradois-Forez (od 1986 roku regionalny park naturalny).

Arek Królak