Wybrane nowości z Francji

 

Rodzimy rynek ostatnimi czasy nie jest aż tak chłonny na komiksy wydawane w "formacie europejskim", oryginalnie publikowane w języku francuskim, których to cenę podaje się w euro. Mimo wszystko chcielibyśmy przybliżać wybrane nowości największych wydawców frankofońskich. Zwłaszcza te, które w jakiś sposób powinny być lepiej kojarzone przez polskiego czytelnika.

STYCZEŃ 2009


Spośród komiksów zaprezentowanych w styczniu przez Castermana warto wymienić: "Manioka" Nkodema - historię handlarza narkotyków w alternatywnym, choć trapionym podobnymi problemami świecie, "Noir" Baru, stanowiący antologię historii kryminalnych oraz "Male de Mer" z ilustracjami Guillaume'a (Wilhelma) Morela, opowiadający historię sieroty zamieszkującej nadmorskie miasteczko.

 



Dargaud zaprezentował w styczniu bardzo udany zestaw komiksów, rozpoczynając od ponad stustronicowego zbioru historii pijackich Manu Larceneta "Chez Francisque" (do scenariusza Yana Lindingre). Miesiąc komiksowy nie byłby kompletny bez komiksu Erica Corbeyrana, tym razem chodzi o czwarty tom cyklu "Le Conjuration d'Opale", opowiadającyego o czarodziejskiej loży próbującej rozwikłać tajemnice Nostradamusa. Na uwagę zasługuje też pierwszy tom cyklu "L'Affaire des Affaires" (można to dość niezdarnie przetłumaczy jako "Sprawa Biznesu"), zdradzający kulisy afer finansowych ulokowanych w rajach podatkowych, pranie pieniędzy, itp. Na deser Balac, znany w Polsce jako współautor "Sambre", prezentuje trzeci tom cyklu "Le Sang des Porphyre" opisującego losy XVIII wiecznej rodziny z Bretonii.

 



Delcourt jest wydawnictwem publikującym we Francji najwięcej tytułów. W styczniu także nie zawiódł. Zacznijmy od "Księżniczki Navis" - piątego tomu serii odpryskowej "Armady" poświęconej dzieciństwu głównej bohaterki. Tym razem wciela się ona w rolę władczyni krainy z gry video. Ciekawą wizję prezentuje Jean-Baptiste Andreae przenosząc nas do mrocznego świata będącego hołdem złożonym fantastycznemu kinu lat trzydziestych w drugim tomie cyklu "Braterstwo Kraba". Natomiast Alfred w komiksie "Nie umrę jako zwierzyna" ukazuje społeczność niewielkiego miasteczka podzielonego między pracowników dwóch lokalnych przemysłowców. Na koniec nie obyło się bez komiksu o wampirach. Tym razem swoją wizję tego fascynującego tematu przedstawia Alain Ayroles, twórca cyklu "Garulfo".

 


Dupuis to kolejny gigant specjalizujący się w komiksie dziecięcym, ale nie tylko. Z jego styczniowych propozycji należy wymienić najnowszy komiks Hermanna do scenariusza Yvesa H. "Le Diable de Sept Mers" (tom drugi). Plantacja w ogniu, dziewczyna z dobrej rodziny, młody awanturnik, piraci - to wszystko stanowi atrybuty typowej historii przygodowej. Cykle "Les Femmes en Blanc" i "Le Petit Spirou" są doskonale znane polskim czytelnikom, choćby z łamów "Świata Komiksu". Natomiast "Asthenie" to nowy thriller o prawniku, który w snach widzi straszne sceny, co oczywiści znajduje odbicie w jego życiu na jawie. Pod adresem http://www.dupuis.com można obejrzeć animowaną zapowiedź tego komiksu.

 

Gleant to oficyna specjalizująca się w komiksie historycznym. Spośród ich styczniowych propozycji warto wymienić "Contes et Legendes du Quebec" - antologię prac konkursowych poświęconych legendom kanadyjskiej prowincji. Inną ciekawą propozycją jest "Blaise" Dimitri Planchona - historia dziecka wychowanego w świecie dorosłych, z których nikt nie powinien brać przykładu. Na koniec Py i Houot prezentują zakończenie swojego cyklu "Le Mal" o miasteczku Saint-Antoine gnębionym przez zło pochodzące ze średniowiecza.

 

Lombard, zasłużony wydawca Thorgala i Rorka nieco zwolnił tempo w styczniu i poza integralami wydał tylko kilka pozycji. Wśród nich komediowego one-shota (Francuzi chętnie sięgają po ten termin) "Spoot & NIK", w którym niejaki Mo/CDM, znany dotąd tylko jako scenarzysta, samodzielnie prezentuje parę nieudaczników pełniących rolę posłańców Ziemi w najdalsze obszary kosmosu. "Mister President" to już piąty tom cyklu o mieszkańcu Białego Domu, który nie zawaha się posłużyć belgijskimi misjonarzami z Konga, Chuckiem Norrisem i parą Sarkozy-Bruni dla osiągnięcia swoich celów. Ostatnią ciekawostką jest (nie ucieknę do końca przed integralami) kompletny zbiór pasków o dwojgu cynicznych bliźniaków (to nie żart) zawierający wszystkie wydane dotąd paski autorstwa Nixa w formacie włoskim plus trochę premierowego materiału.

 

Soleil to kolejna znacząca oficyna na rynku francuskim specjalizująca się w konwencji heroic fantasy, jej znakiem firmowym jest uniwersum Troy, z licznymi seriami pobocznymi. W styczniu ukazała się na przykład... Hmm... oficjalna mangowa adaptacja przygód Lanfeusta. Jest to zresztą już trzeci tom. Kolejną propozycją z tego świata są "Legendy Troy" - tym razem zupełnie nowy cykl, którego pierwszy tom opowiada o Tykko, który, jeśli dobrze zrozumiałem, zajmuje się zawodowo odzyskiwaniem rzeczy wyrzuconych przez głupców w hotelu dla karawan. Polskiego czytelnika może też zainteresować piętnasty tom cyklu westernowego "Durango" zatytułowany "El Cobra", którego scenarzystą jest Yves Swolfs, znany w Polsce z serii "Książę Nocy".

Arek Królak