"Objawienia"

 

- Chryste Panie... Co się w ogóle stało z tą cholerną religią?
- Twoim problemem i twoim błogosławieństwem jest to, że straciłeś wiarę.

Paul Jenkis znany jest czytelnikom z raczej mrocznych historii ("Hellblazer", "Inhumans", "The Darkness"), nie inaczej jest w przypadku opowieści przedstawionej w mini-serii "Objawienia". Scenarzysta opowiada w niej historię londyńskiego detektywa Charliego Northerna, który na prośbę starego przyjaciela Marcela - obecnie kardynała - jedzie do Watykanu by rozwiązać zagadkę tajemniczej śmierci kandydata numer jeden na przyszłego Papieża. Zmarły kardynał Richleau wypadł z okna nadziewając się na kolce ogrodzenia. Czy było to samobójstwo? I co robił tam tajemniczy nożownik? Im dalej, tym przed Charliem staje co raz więcej znaków zapytania, miejscowa policja stwarza problemy przy współpracy, a władze Kościoła z niesympatycznym kardynałem Toscianni (zwanym przez Northerna "złamasem") na czele starają się, by sprawa była szybko i po cichu zakończona. Northernowi pomaga urocza prawniczka badająca nieprawidłowości w finansach Stolicy Apostolskiej. Śledztwo idzie jak po grudzie, giną kolejne osoby, a na dodatek wydaje się, że we wszystko zamieszani są czciciele diabła.

Główny bohater jest przeklinającym, nieustannie palącym papierosa cynicznym ateistą zamiłowanym w teoriach spiskowych. Po części wykreowano go na krzyżówkę przenikliwego brytyjskiego detektywa z Johnem Constantinem. Największą przeszkodą w rozwiązaniu zagadki jest brak wiary, a bez niej, co powtarza Charliemu wiele osób, niczego on nie pojmie i będzie sam sobie przeszkodą.

Żeby nie było, że to sztampowa opowieść z cyklu "sekrety Kościoła + błyskotliwy główny bohater wplątany w trwająca od stuleci intrygę + tajemnicza sekta + brutalne morderstwa + piękna kobieta", to Jenkins wmieszał dodatkowo we wszystko mistyczne siły. Czytelnikowi jest w pewnym stopniu potrzebna chociaż oględna wiedza na temat religii chrześcijańskiej, zwłaszcza Księgi Objawień znanej większości jako Apokalipsa św. Jana.

Rysunki są dziełem Humbero Ramosa ("Crimson", "The Spectacular Spider-Man", "Civil War: Wolverine"). Duet Jenkins/Ramos pracował już wcześniej przy uwielbianym przez fanów "The Spectacular Spider-Man Vol.2". Wydawać by się mogło, że kreskówkowy styl grafika nie sprawdzi się w tego typu historii. Nic bardziej mylnego. Rysownik udowodnił, że jego charakterystyczna kreska nadaje się do każdego rodzaju opowieści. Rysunki są momentami bardzo mroczne, co dobrze współgra z narracyjną stroną komiksu.

Polskie tłumaczenie jest poprawne, nie można mu nic zarzucić. Jednak nasze rodzime wydanie ma jeden duży mankament - już po drugim przeczytaniu okładka (na końcu) zaczęła mi się odklejać od reszty komiksu. Miejmy nadzieję, ze Mucha Comics zadba by taka sytuacja nie powtórzyła się przy innych tytułach.

Miłośnicy teorii spiskowych, w które zamieszane jest Kościół, powinni być zadowoleni po lekturze. Komiks powinien przypaść do gustu każdemu, bardzo szybko się go czyta, jest sprawnie napisany i ciekawie zilustrowany. Na plus mamy dodatkowo doprawdy niekonwencjonalne zakończenie. Nie oczekujcie jednak happy indu, jak to ma miejsce chociażby w książkach Dana Browna i innych bazujących na sukcesach "Kodu da Vinci".

Damian "Damex" Maksymowicz

"Objawienia"
Tytuł oryginału: Revelations
Scenariusz: Paul Jenkins
Rysunki: Humberto Ramos
Kolory: Leonardo Olea, Edgar Delgado
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Wydawca: Mucha Comics
Data wydania: 04.2008
Wydawca oryginału: Dark Horse Comics
Data wydania oryginału: 07.2006
Liczba stron: 160
Format: 16,9 x 26 cm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 45,00 zł