Świat Komiksu Reference Guide

Część 3: Rok 2000 - Stabilizacja

 

Po roku '99, który brutalnie zweryfikował chłonność rodzimego rynku czytelników historyjek obrazkowych, kolejny zapowiadał się spokojnie. Pismo ukazywało się wciąż rzadko, lecz regularnie (z minimalnym poślizgiem ostatniego numeru, który zamiast w listopadzie ukazał się w grudniu). Zawartość niestety bardzo powoli ewoluowała w strone dojrzalszych opowieści, w kolejnych numerach nadal więc przeważały do bólu infantylne historyjki z 2000AD, drugoligowe francuskie komiksy humorystyczne i pozostawiające wiele do życzenia produkcje rodzimych twórców (zresztą w aptekarskich ilościach). Nie znaczy to jednak, że pismo traciło czytelników, wciąż niewielka konkurencja albumów w połączeniu z mizerią rynku prasowego sprawiła, że ŚK był zupełnie bezkonkurencyjny w kategorii komiksu prasowego.

Nr 15 - Styczeń 2000
64 strony

Na okładce tego numeru zaskakuje wielki penis. To wkład w obrazoburczy komiks dziecięcy ze strony Zepa - jednego ze współczesnych mistrzów francuskiego bande desinee. To właśnie jego bohater - Titeuf, który okazał się wizytówką najlepiej sprzedającego się albumu we Francji w roku ubiegłym, figuruje na pierwszej stronie numeru. Największą atrakcją numeru jest jednak pierwsze w Polsce (i jednyne w ŚK) pojawienie się najsłynniejszego realistycznego francuskiego kowboja - Blueberry'ego, stworzonego przez Moebiusa - kolejną ikonę komiksu z Francji. Numer uzupełnia Wektor 13, tym razem mocno średni, choć scenariusz poświęcony zespołom rockowym to jakiś powiew świeżości w serii poświęconej odcinaniu kuponów od popularności X-Files. Jest też bardzo przeciętny komiks Piotra Kowalskiego, który bronią tylko staranne rysunki, kolejny odcinek W Poszukiwaniu Odpowiedzi (chyba najmniej udany z całego cyklu), całkiem zabawna parodia Sherlocka Holmesa w wykonaniu Veysa i Barrala i narysowany przez Jima Murraya Sędzia Dredd (całkiem fajny, jak na Dredda, pewnie zasługa autora "A History of Violence" Johna Wagnera). W części publicystycznej wyróżnia się przedruk fragmentu wywiadu z Bisleyem i jeszcze bardziej pościnane fragmenty relacji i recenzji z tego i owego.

Komiksy:
1. Titeuf: Szokujące Odkrycie, Ciotka Monika, Dziewczyny, Zasadzka, Nauka, Tatowe Prezenty (Zep) - 6 stron
2. Vector 13: Nocny Włóczęga (Rennie, Johnson) - 6 stron
3. Blueberry: 3000 Mustangów (Charlier, Giraud) - 15 stron
4. Kosmiczny Savoire-Vivre (pisownia oryginalna) (P. Kowalski) - 2 strony
5. W Poszukiwaniu Odpowiedzi: Dlaczego Zwierzęta Nigdy Nie Są Bohaterami? (Morvan, Buchet) - 3 strony
6. Sherlock Holmes: Mumia (Veys, Barral) - 8 stron
7. Judge Dredd: Dreams Of Glory (Wagner, Murray) - 12 stron
8. Nabuchodinozaur (Herle, Widenlocher) - 1 strona
9. Paski (Krawiec, Bernacki) - 2 sztuki

Nr 16 - Marzec 2000
64 strony

Komiksy o wampirach stanowią już całkiem pokaźny podgatunek, w tym numerze reprezentowany przez popularny cykl Yvesa Swolfsa pod ultra-oryginalnym tytułem "Książe Nocy". Sam komiks nie jest wszelako taki zły, choć to zapewne kwestia gustu, są jednak tacy, którym się podobał co należy odnotować. We wstępniaku Tomasz Kołodziejczak reklamuje albumy ze Slaine'm i pierszy tom prequela "W Poszukiwaniu Ptaka Czasu" - na właśnie - kiedy kolejne tomy tego cyklu? W numerze jak zwykle śmieszny Iznogoud, jak zwykle mało śmieszny Sinister i Dexter, całkiem udany epizod Pulp Sci-Fi i niezbyt udany Freda i Boba, 2 plansze Titeufa i jedna Nabuchodinozaura. W części publicystycznej relacja z Angouleme, krótka recenzja "Jeż Jerzy The True Story" i 28 słów o książce Szyłaka pod wiele mówiącym tytułem - "Komiks". Kilka stron zajmują reklamy Klubu Świata Komiksu, jest też cała strona publicystyki o ptaku.

Komiksy:
1. Książe Nocy Myśliwy: część 1 (Swolfs) - 16 stron
2. Iznogud: Wybory W Kalifacie (Goscinny, Tabary) - 8 stron
3. Sinister Dexter: Lyrical Bollards (Abnett, Davis) - 15 stron
4. Pulp Sci-Fi: Eggs is Eggs (Carey, Robinson) - 5 stron
5. Fred i Bob: Polowanie (Cailleteau, Vatine) - 6 stron
6. Titeuf: Zawiłości Miłości, Machał Anią (Zep) - 2 strony
7. Nabuchodinozaur (Herle, Widenlocher) - 1 strona
8. Czytelnicy Rysują (Komoda) - 1 rysunek

Nr 17 - Maj 2000
64 strony

W nagłówku numeru pojawia się zapowiedź: "Komiksowe opowieści o piratach, hydrach i wampirach". O piratach - istotnie, ale w pszyszłości - chodzi o kolejny epizod SF o Nikolaiu Dante, który tym razem stawia czoło bandzie morskich rzezimieszków. Końcówka jest tak przerażająco nędzna, że nie będe tej opowieści poświęcał więcej miejsca. Lepiej prezentują się pozostałe zapowiadane atrakcje - hydra pojawia się w kolejnym odcinku serii "W poszukiwaniu odpowiedzi" - cyklu, który czytelnicy zdążyli już polubić, który utorował też drogę popularności "Armady". Co do wampira, to rzecz jasna chodzi o kontynuację albumu Swolfsa "Książe Nocy". Na okładce zapowiedź nowego francuskiego cyklu humorystycznego "Brygada Specjalna". Jest to nawet dość zabawna opowieść o losach tutułowej brygady, która musi zwalczać (niechętnie) częste nad Sekwaną strajki rozmaitych grup zawodowych. Sporo miejsca w numerze poświęcono też bohaterowi z magazynu 2000AD - Sędziemu Dreddowi - scenariusz Johna Wagnera ponownie gwarantuje przyzwoity poziom emocji. Jest też Pulp Sci-Fi, ale tym razem bez rewelacji. Polski komiks reprezentują Kabulak i Tomaszewski z jedną planszą "Jasia" (nowy scenarzysta tchnął świeżością w te paski). Numer uzupełniają komiksy o Titeufie i Nabuchodinozaurze. W części publicystycznej teksty o Iznogudzie, Valerianie i Rorku.

Komiksy:
1. Brygada Specjalna (Achde, Erroc) - 4 strony
2. Nikolai Dante: Okrutne Morza (Morrison, Burns) - 10 stron
3. Titeuf: Na Drodze, Poezja (Zep) - 2 strony
4. Sędzia Dredd: You've Been Fingered (Wagner, Gibson) - 18 stron
5. W Poszukiwaniu Odpowiedzi: Czy Można Pokonać Hydrę Bez Walki? (Morvan, Buchet) - 3 strony
6. Czytelnicy Rysują (Varbikjan, Pilaczynski, Sobczak) - 3 sztuki
7. Jasio (Kabulak, Tomaszewski) - 1 strona
8. Pulp Sci-Fi: Wojna Słów (Morrison, Robinson) - 5 stron
9. Nabuchodinozaur (Herle, Widenlocher) - 2 strony

Nr 18 - Lipiec 2000
64 strony

Na okładce lipcowego numeru pojawia się Slaine z podpisem "wielki potwór". W środku lepiej - na pierwszy ogień "Czerwona Maska" Cothiasa i Juillarda. Trudno uwierzyć, ale naprawdę ŚK zaprezentował w 2000 roku komiks Juillarda, a to wielki twórca komiksowy, choć często uwikłany w błahe serie. Jednak jego kreska jest najwyższych lotów, choć to stara rzecz, z lat siedemdziesiątych. Sama opowieść też nienajgorsza, choć trochę anachroniczna jak na dzisiejsze produkcje. Potem zapowiadany Slaine w dość psychodelicznej jatce. Propozycja polska z rysunkami Sławomira Jezierskiego "Coffee, Dear", którego akcja wbrew tytułowi nie dzieje się w kraju anglojęzycznym. Dobiega końca pierwsza część "Księcia Nocy" - kolejne będzie można przeczytać w ramach Klubu Świata Komiksu. Numer uzupełnia jak zawsze zabawny Iznogoud, dość przeciętny epizod Pulp Sci-Fi i trzy plansze nowej serii humorystycznej (i to jeszcze jak) Dr Weto. W części publicystycznej Garfield, Kajko i Kokosz oraz krótkie opisy trzech magazynów komiksowych.

Komiksy:
1. Czerwona Maska: Duch (Cothias, Juillard) - 12 stron
2. Slaine: Otchłań (Mils, Staples) - 6 stron
3. Coffee, Dear (Butler, Jezierski) - 3 strony
4. Książe Nocy Myśliwy: część 3 (Swolfs) - 16 stron
5. Iznogud (Goscinny, Tabary) - 8 stron
6. Pulp Sci-Fi: Night Shift/Nocna Zmiana (Rennie, Teague) - 5 stron
7. Czytelnicy Rysują (Komada) - 1 rysunek
8. Dr Weto (Achde, Godard) - 3 strony

Nr 19 - Wrzesień 2000
64 strony

Numer specjalny, poświęcony Thorgalowi. Okazją jest premiera nowego albumu - "Błękitna Zaraza". Album ten mógł stać się odbiciem serii, bo początek był znakomity. Niestety pod koniec tomu Van Hamme wpadł w pułapkę 46 plansz i postanowił za wszelką cenę wbrew wszelkiej logice zamknąć rozległą fabułe w tym jednym komiksie. Jednak mimo to, "Zaraza" stanowi miłą odmianę po poprzednich, nieco jałowych częściach sagi. W numerze znalazł się wiec plakat z Thorgalem, wywiad z Grzegorzem Rosińskim, polskie krótkie komiksy o Thorgalu w wykonaniu Skarżyckiego/Leśniaka, Śledzia i Przemysława Truścińskiego. Jest konkurs wiedzy o Thorgalu, mapa jego przygód (!) i kalendarium oraz teksty Wojciecha Birka i Artura Szrejtera (ten ostatni stawia śmiałą tezę, że "cykl o Thorgalu nie jest opowieścią historyczną!"). We wstępniaku Tomasz Kołodziejaczak zapowieada polskie wydanie "Arachnei" (dopiero) i pierwszych tomów cyklu "Skarga utraconych ziem" a także obwieszcza kres magazynu "Gwiezdne Wojny Komiks". Grzegorz Rosiński pojawia się też w komiksie Fantastyczna Podróż do scenariusza Smita Le Benedicte. Żeby już zamknąć temat redakcja zamieszcza też artykuł o Van Hammie autorstwa niewiadomokogo i opis serii o przygodach Sioban. Trzeba przyznać, że numer tematyczny wyszedł nad wyraz dobrze, aż zazdrość bierze. Poza tematem są tu też komiksy o Navis, Sędzim Dreddzie (John Wagner), Sinisterze i Dexterze (fabuła mniej więcej tak wartka jak w "Pulp Fiction", tylko dialogi słabsze), Pulp Sci-Fi (słabe), Opowieści z Telguuth (średnie), Nabuchodinozaur, Brygada Specjalna i Titeuf. Jak oni to wszystko pomieścili? A obowiązkowo solidną porcję numeru zajmuje promocja Klubu Świata Komiksu, czyli reklamy albumów. Tylko miejsce rysunków czytelników zajęła mapka z trasą podróży Rosińskiego po Polsce (bez straty dla numeru).

Komiksy:
1. Armada: Ogień i Popiół (Morvan, Buchet) - 8 stron
2. Sędzia Dredd: Sztuka dla Sztuki (Wagner, Davis) - 6 stron
3. Sinister Dexter: Waiting for God Knows (Abnett, Gibson) - 5 stron
4. Pulp Sci-Fi: Chirurgiczna Precyzja (Rennie, Heirsine) - 10 stron
5. Gdyby Thorgala Rysował... (Skarżycki/Leśniak, Śledziu, Trust) - 4 strony
6. Fantastyczna Podróż: Wodne Rusałki (Rosiński, Le Benedicte) - 5 stron
7. Opowieści z Telguuth: Stać się Bogiem (S. Moore, Johnson) - 5 stron
8. Nabuchodinozaur: Metamorfoza, Symulacja (Herle, Widenlocher) - 2 strony
9. Brygada Specjalna (Achde, Cauvin) - 2 strony
10. Titeuf: Guma Nadii, System (Zep) - 2 strony

Numer 20 - Grudzień 2000
64 strony

No i w końcu obsuwa. Jubileuszowy, dwudziesty numer ukazał się nie po dwóch, ale po trzech miesiącach oczekiwania, czyli w grudniu. Pierwsza oznaka trudności w prowadzeniu pisma od czasu przejścia na tryb dwumiesięczny. Na okładce bohaterowie komiksu "Polowanie", ale nie Bilala, tylko Truścińskiego, który po krótkim epizodzie w poprzenim numerze, ponownie prezentuje swoją twórczość na łamach pisma, tym razem do scenariusza Radosława Kleczyńskiego (tego od Kica). Zreszta - Kic w nimerze też się pojawia. Polską sekcję (która zresztą jest gwoździem numeru) uzupełniają Piątkowski i Adler z serią "Rezydent" (miodzio!). Po roku przerwy ŚK wraca do przygód Nao z "Aquablue", jednak już bez rysunków Vatine. 2000AD reprezentuje Pulp Sci-Fi (wyjątkowo kiepski), a humorystyczny komiks francuski "Kid Paddle" oraz "Dr Weto". W części publicystycznej mamy prezentację komiksów Waneko (wydawnictwo wytrwale reklamowało się na łamach pisma) w postaci wywiadu z kimś z wydawnictwa prowadzonym przez kogoś z magazynu (trochę to na odwal chyba było zrobione). Relacja z festwialu z Łodzi, który się odbył i brak relacji z festiwalu w Krakowie, który się nie odbył (ale przyznano nagrody). Inforamcje o Rosińskim, Yansie i Tytusie. Jeśli tych atrakcji jeszcze mało, numer uzupełniają artykułu o komiksach "Rezydent" i "Kid Paddle" (oba, jak łatwo zgadnąć, napisane nie wiadomo przez kogo) a także rozwiązania konkursu z poprzedniego numeru i prezentacja płyty z muzyką do czytania Thorgala (mnie nie pytajcie...). We wstępniaku Tomasz Kołodziejczak zapowiada zmiany w piśmie od kolejnego numeru i następnego roku. I zmiany będą...

Komiksy:
1. Aquablue: Biała Gwiazda (Cailleteau, Tota) - 10 stron
2. Rezydent: W Cieniu Płomieni (Piątkowski, Adler) - 12 stron
3. Kid Paddle (Midam) - 3 strony
4. Polowanie (Kleczyński, Jezierski) - 4 strony
5. Kic w Afryce (Kleczyński, Jezierski) - 6 stron
6. Pulp Sci-Fi: Gorące Skały (Kek-W, Clarke) - 5 stron
7. Dr Weto (Achde, Godard) - 4 strony

I tak się kończy całkiem udany w historii pisma rok 2000, ale nie odchodźcie daleko, bo to dopiero połowa historii.

Arek Królak