Marek Lachowicz, jego życie i twórczość

"Produkt" istnieje już niemal 5 lat. Przez ten czas magazyn ów wypromował wielu polskich twórców. Członkowie tzw. ProCrew wydają albumy u największych polskich wydawców. Śledziński, Wheatherspoon, Mickiewiczowie, czy Myszkowski zrobili już niemałą karierę jak na polskie realia. Jest jednak jeden człowiek, który jeszcze się nie wybił, a który w moim odczuciu zasługuje na to, jak nikt inny. Mowa tutaj oczywiście o Marku Lachowiczu.

Marek Lachowicz urodził się 14 listopada 1977 roku. Pierwsze swoje komiksy opublikował w szkolnej gazetce "Budapress". To właśnie tam zadebiutował Pan W. Gazetka ta zbiegiem okoliczności trafiła pewnego dnia do rąk, wtedy również nieznanego w światku komiksowym, Tomka Leśniaka, który właśnie zakładał swój zin komiksowy "Mięso". Pan W. spodobał mu się na tyle, że paski z nim były obecne w magazynie od pierwszego (1995), do ostatniego (czyli czwartego) numeru (1996). Mniej więcej w tym samym czasie pan Marek związał się z "Kurierem Gdyńskim", gdzie oprócz kolejnych pasków z Panem W. pojawiały się rysunki satyryczne jego autorstwa oraz zadebiutował, przeznaczony raczej dla młodszych czytelników "Gieniozaur". Pod koniec lat dziewięćdziesiątych Lachowicz rysował również dla "Czerwonego Karła" oraz dla takich magazynów nie komiksowych jak "Magia i Miecz" oraz "Gwiezdny Pirat".

Przełom w jego karierze nastąpił w roku 2001. To właśnie wtedy, na łamach internetowej strony www.barmleczny.com miał swoją premierę najsłynniejszy komiks Marka Lachowicza - "Człowiek Paroovka". Od tego momentu wydarzenia potoczyły się w błyskawicznym tempie. Najpierw Paroovka ukazał się po raz pierwszy w druku w ramach katalogu wystawy festiwalu komiksowego w Łodzi. Następnie, jeszcze w tym samym 2001 roku, komiks ten trafił do "Produktu", gdzie wkrótce znalazł się również "Pan W." oraz gdzie w 2002 roku zadebiutowała kolejna seria "Grand Banda". Oprócz "Produktu" prace Lachowicza pojawiły się w ciągu ostatnich trzech lat także w zinach "Tfur" oraz "Block", a "Człowiek Paroovka" prezentowany był też w ramach ekspozycji w Żywieckim Muzeum Humoru oraz w Galerii Awangarda we Wrocławiu.

Komiksy Marka Lachowicza charakteryzują się absurdalnym humorem i przejrzystą kreską, nawiązującą stylistyką do kreskówek. "Człowiek Paroovka" to parodia superbohatera. Walczy on z równie abstrakcyjnymi postaciami jak on sam, takimi jak Człowiek Lód, Człowiek Grzyb, Gang Wąsaczy, Fantom Menels itp. Komiks wyśmiewa wszelkie schematy i prawa, jakie rządzą komiksem superbohaterskim. "Pan W." to typowy paskowy komiks bazujący na stałym, powtarzanym elemencie. W tym przypadku tym elementem jest akt ucięcia głowy dokonywany przez tytułowego bohatera na innych postaciach komiksu. "Grand Banda" natomiast jest serią rozgrywającą się w świecie Paroovki. Głównymi bohaterkami są pani Kazimiera, oraz jej koleżanka pani Mirka, które wspólnie walczą z wszelkimi przejawami zła ("zła" w ich rozumieniu oczywiście). Komiks charakteryzuje się brakiem tekstu, historia opowiadana jest tylko za pomocą obrazków.

Aktywność pana Marka w dziedzinie rysunku, to jednak nie tylko komiksy. W 2003 roku tworzył on rysunki do wspólnego projektu edukacyjnego "Gazety Wyborczej" i znanej szkoły językowej. Projekt ten został nagrodzony certyfikatem European Label i sprowadzał się do drukowania na łamach "Gazety Wyborczej" przygód dwóch sióstr - Patrycji i Vicky Gębek, wraz ze słownikiem oraz odniesieniem na stronę internetową. Rola Marka Lachowicza w tym projekcie sprowadzała się do wykonania do każdego odcinka rysunku, przedstawiającego najistotniejszą sytuację danego epizodu. Ponadto, wzorem kilku innych polskich twórców, pan Marek postanowił wykorzystać swoje postacie w przemyśle odzieżowym. Cały czas w internetowym butiku (dokładnie od listopada 2003 roku) dostępne są koszulki oraz kubki z najpopularniejszymi bohaterami stworzonymi przez tego autora.

Czy doczekamy się w końcu albumu z którymś z bohaterów wykreowanych przez Marka Lachowicza w roli głównej? To już, jak zwykle, bardziej zależy od wydawców niż od samego twórcy. Jak powiedział Lachowicz na ostatnim GDAK-u "przyszłość pokaże".

 

BIBLIOGRAFIA MARKA LACHOWICZA

PRASA i MAGAZYNY NIEKOMIKSOWE

Budapress (1994 - 1995) - Przygody Pana W.
Kurier Gdyński (1995, 1997 - 1998) - Gieniozaur, Przygody Pana W. (sic!), rysunki satyryczne
Magia i Miecz Przygody Pana W.
Gwiezdny Pirat Przygody PanaW.

 

ZINY

Mięso (1995 - 1996) - Przygody Pana W.
Czerwony Karzeł (1998) - Przygody Pana W.
Tfur nr 1 (2003) - Człowiek Paroovka "Bohaterowie są zmęczeni"
Block nr 2 (2003)- Człowiek Paroovka "Człowiek Lód epizod 2"

 

 

PRODUKT

Przygody Pana W.
Nr 2/2000 Pan W. i Reksio (odcinek opublikowany w ramach galerii produktywnych)
Nr 3/2002 Pan W. i Spiderman
Nr 4/2002 Pan W. gra w piłkę
Nr 1/2003 Polskie przysłowia cz. 1: "Myślał indyk o niedzieli, a w sobotę łeb ucięli"
Nr 2/2003 Polskie przysłowia cz. 2: "Kto rano wstaje, temu pan Bóg daje"
Nr 3/2003 Pan W. na dyskotece
Nr 4/2003 Pan W. na konkursie talentów tanecznych
Nr 6/2003 Pan W. i gwiezdne wojny
Pan W. zakłada gabinet psychiatryczny
Pan W. w matrixie
Nr 1/2004 Pan W. szuka pracy

Człowiek Paroovka
Nr 6/2001 Czopki
Nr 1/2002 Liga Pogromców Robotów epizod 1
Nr 2/2002 Człowiek Lód epizod 1
Nr 3/2002 Gang Wąsaczy epizod 1
Nr 4/2002 Fantom Menels
Nr 1/2003 Gang Wąsaczy epizod 2
Nr 2/2003 Pani Kazimiera
Nr 3/2003 Markiz de Sedes
Nr 4/2003 Baton
Nr 5/2003 Dziewczyny z internetu
Nr 6/2003 Gang Wąsaczy epizod 3
Nr 1/2004 Liga Pogromców Robotów epizod 2
Nr 2/2004 Człowiek Grzyb
Nr 3/2004 Kret

Grand Banda
Nr 6/2003 Muzeum Archeologiczne
Nr 1/2004 Chłopak z walkmanem
Nr 3/2004 Autostrada

 

 

 

 

INTERNET

www.barmleczny.com (2001- 2004) - większość odcinków Człowieka Paroovki, które pojawiły się w "Produkcie" plus następujące epizody:
rok 2001: Piekarz Mietek
rok 2002: Pieróg - Potwór
W poszukiwaniu zaginionego laptopa

www.komiks.gildia.com/tworcy/marek_lachowicz/paroovka/ - pokolorowany odcinek Człowieka Loda epizod 1 z cyklu Człowiek Paroovka

http://wrak.pl/splash/10.html - ekran tytułowy stworzony dla serwisu komiksowego Wrak (pokolorowany przez TJFK) przedstawiający Człowieka Paroovkę

http://www.homeline.friko.pl/lachowicz.htm - rysunek z dedykacją dla e-zinu Finał

http://kastor.ds.pg.gda.pl/~misiak/hbstrona/galinni/019.jpg (2004) - rysunek Hellboya wykonany dla polskiej strony o tym bohaterze (kolory Tomasz "TJFK" Kuczma)

e-zin Block nr 2 (2003) - Człowiek Paroovka odcinek Człowiek Lód epizod 2

cyfrowy dodatek do Produktu 3/2004 - Przygody Pana W. epizod Pan W. na przystanku

e-zin KZ nr 29 (2004) - Przygody Pana W. epizod Pan W. i Kowalscy ;)

e-zin Finał nr 7 (2004) - Przygody Pana W. epizod Pan W. i Asterix

INNE

Ilustracje w wydawnictwach Gdańskiego Klubu Fantastyki

2001 rok - Katalog wystawy festiwalu komiksowego w Łodzi - Człowiek Parooka epizod "Człowiek Lód" i "Piekarz Mietek"

2003 rok - rysunki do projektu edukacyjnego trójmiejskiej "Gazety Wyborczej" i szkoły językowej English Unlimited

2003 rok - prezentacja Człowieka Paroovki w ramach ekspozycji "Humor w komiksie starej i nowej fali" w Żywieckim Muzeum Humoru

2004 rok - prezentacja Człowieka Paroovki w ramach cyklu wystaw "Komiks w awangardzie" w Galerii Awangarda we Wrocławiu

2004 rok - Plakat z okazji Gdaka 8

Sebastian "Seba" Pestka