Nowości z Francji

Witam w kolejnej odsłonie "Nowości z Francji". Mam dla Was kolejną porcję tytułów, które ukazały się na rynku francuskojęzycznym w sierpniu, lub wyjdą w tym miesiącu.

 

Rapaces t. 4
[Drapieżcy t. 4]
Scenariusz: Jean Dufaux
Rysunki: Enrico Marini
Dargaud - sierpień 2003

Ostatnia część cieszącego się ogromną popularnością cyklu. Akcja rozpoczyna się dokładnie tam, gdzie zakończył się tom 3. Jak zareaguje Aznar na informacje udzielone mu przez Drago? Jaki plan zemsty szykuje super-glina Spiaggi? Wszystko wyjaśni się w tym tomie. Polowanie się rozpoczęło.

 

Wydawnictwo Casterman w swej sierpniowej ofercie ma kolejne 3 wznowienia swoich klasycznych już komiksów, które od wielu lat były niedostępne w sprzedaży:

 

Eva
Scenariusz i rysunki: Didier Comes
Casterman - sierpień 2003

Przeznaczenie chciało, że Neige miała wypadek akurat tego wieczoru, a jedyny dom w pobliżu okazał się zamieszkały przez dwójkę dziwnych bliźniąt: Yvesa i Evę. Czekając na pomoc drogową jest coraz bardziej zafascynowana więzią jaka łączy brata i siostrę. Jakie tajemnice kryje naprawdę ten dom ?

Comes, jeden z mistrzów czarno-białego komiksu, przedstawia niesamowity thriller, przywodzący na myśl dokonania Alfreda Hitchocka z "Psychozą" na czele.

 

Cité Lumiere
[Miasto świateł]
Scenariusz i rysunki : Ted Benoît
Casterman - sierpień 2003

Poszukiwania estońskiego malarza, autora dziwnie podobnego portretu, ściągają detektywa Ray'a Banana do Paryża. Tam wpada na trop afery związanej z przemytem narkotyków.

Jak to w jego zwyczaju, nie obędzie się oczywiście bez odrobiny hazardu, zainkasowaniu paru sierpowych, wychyleniu kilku szklaneczek i w końcu spotkaniu tajemniczego sobowtóra. Od Moulin Rouge po wzgórze Montmartre, nasz bohater z Metropolis poznaje Paryż nocą!

To już drugi tom z przygodami Ray'a Banana wydany w cyklu "Casterman Classiques" po zeszłorocznej "Elektrycznej kołysce". Jego autor - Ted Benoît jest godnym kontynuatorem tradycji "ligne claire" we francuskim komiksie, a w ostatnim czasie zajmuje się rysowaniem kontynuacji przygód Blake'a i Mortimer'a.

 

Jehanne au pied du mur
[Joanna u stóp muru]
Scenariusz i rysunki: F'Murrr
Casterman - sierpień 2003

Szalona wariacja F'Murrra, autora słynnego cyklu "Génie des Alpages", który tworzy od nowa historię Francji z Joanną Darque (tak to nie błąd) w roli głównej. Po 20 latach od daty pierwszej publikacji komiks nie stracił nic ze swego szaleństwa i nadal stanowi świetną rozrywkę.

Tym razem w jednym tomie zebrane są wszystkie historie opublikowane niegdyś w kolekcji "A suivre" i dodatkowo znajduję się w nim inny klasyk autora "Tim Galere".

 

Le Cri du peuple t. 3 - Les heures sanglantes
[Krzyk ludu t. 3 - Krwawe godziny]
Scenariusz : Jean Vautrin
Rysunki: Jacques Tardi
Casterman - wrzesień 2003

Paryż, rok 1870. Komuniści ściągają na siebie krwawe represje armii Thiers. Bohaterowie Vautrina i Tardi'ego stawiają czoła swojemu przeznaczeniu, mając za tło jedne z najciemniejszych momentów w historii Francji.

Zapoczątkowany w 2001 roku z myślą o trylogii cykl "Krzyk Ludu", zakończy się jednak dopiero w kolejnym, czwartym albumie. Pierwszy album tej serii otrzymał nagrodę za rysunek na festiwalu w Angouleme w roku 2002.

 

Donjon - Monsters t. 7 - Mon fils le Tueur
[Twierdza - Monsters t. 7 - Mój syn Zabójca]
Scenariusz: Lewis Trondheim, Joann Sfar
Rysunki: Blutch

Kolejny tom podserii "Monsters" ze zwariowanego świata Donjona. "Donjon Monsters" charakteryzuje się tym, że do rysowania każdego tomu zapraszają innego rysownika (m.in. Andreasa, Mazana, J.C.Menu). W przypadku tego tomu jest to Blutch znany m.in. z albumów "Vitesse Moderne" i "Blotch - le roi de Paris".

Jak każdy album z serii "Donjon" tak i ten gwarantuje solidną porcję dobrej rozrywki, o czym świadczy niesłabnąca we Francji popularność, tej klasycznej już mimo, że stosunkowo niedawno powstałej, serii.

 

Sambre t. 5 - Maudit soit le fruit de ses entrailles...
[Sambre t. 5 - Przeklęty niech będzie owoc jej wnętrzności...]
Scenariusz i rysunki: Bernard Yslaire
Glénat - wrzesień 2002

Sambre to serią będąca jednym z największych komiksowych hitów w historii komiksu francuskiego. Pierwszy album momentalnie osiągnął nakład 100.000 sprzedanych egzemplarzy, zgarniając przy tym szereg nagród i uznanie krytyki. Opublikowany 4 lata później tom drugi, tylko potwierdził sukces pierwszego przyczyniając się do powiększenia dużego już grona fanów tego komiksu.

Piąty album serii będzie z pewnością jednym z największych wydarzeń roku na francuskim rynku komiksowym. Otworzy on nowy okres w dziejach tej fascynującej sagi.

Pierwsze cztery albumy "Sambre" to historia nieszczęśliwej miłości Bernarda i Julie, zaś od piątego albumu będziemy śledzić losy kolejnego pokolenia bohaterów z Bernardem-Marie Sambre - synem Bernarda i Julie na czele.

Więcej o serii przeczytacie w jednym z kolejnych numerów KZ.

 

Blueberry t. 27 - O.K. Corral
Scenariusz i rysunki: Jean Giraud
Dargaud - wrzesień 2003

Kolejny, dwudziesty siódmy już tom legendarnego westernu stworzonego w latach 60. przez dwójkę Jean-Michel Charlier i Jean Giraud (Moebius). Jest to kontynuacja historii "Mister Blueberry" zapoczątkowanej w albumie 24. Giraud sięga tu do klasyki westernu i opowiada na nowo historię "Człowieka, który zabił Liberty Valance'a", kierując się nieśmiertelnymi słowami "Jeżeli legenda jest piękniejsza od prawdy, opowiadaj legendę".


Dominik "nique" Gołąb